CZK/€ 25.355 +0,10%

CZK/$ 24.337 +1,15%

CZK/£ 30.464 +0,17%

CZK/CHF 27.279 +0,12%

13. 08. 2015

0 komentářů

Strach ze slabého čínského juanu má možná příliš velké oči

 


 

Předně je zřejmě pravdou, že devalvace mohla být opravdu podnícena slabšími čínskými daty, když zejména slábnoucí vývoz v kontextu deflačního prostředí nepůsobil dobře. A tak se oslabení vlastní měny hodí, zvláště v situaci, kdy sílu yuanu skrze fixní kurz k dolaru de facto řídil Fed. A ten se přitom chystá měnovou politiku utáhnout – tedy něco co čínská ekonomika a hlavně velmi zranitelný akciový a realitní trh nepotřebují. Zde je třeba si uvědomit, že vinou pevné vazby na dolar čínský juan v uplynulých kvartálech masivně posiloval oproti ostatním měnám – a nešlo zde přitom jen o euro, ale také o ostatní měny v regionu. Pokud by v této situaci čínská centrální banka dál držela neměnný pevný kurz na dolar, tak by jednak svoji měnu nechala zřejmě dále globálně posilovat a jednak by při aktuálním odlivu kapitálu ze země musela kurz bránit prodeji devizových rezerv. V obou případech se jedná o měnově restriktivní kroky, které jsou v situaci, kdy čínská ekonomika bojuje s deflací, zcela nelogické.

Znamená to tedy, že Číňané kurz pustí a dopřejí ekonomice úlevu skrze masivní depreciaci vlastní měny? Nikoliv a potvrzují to i poslední zásahy centrální banky. Předně čínské vládní autority musí mít na paměti, že nezanedbatelná část ekonomiky jede na úvěrech v amerických dolarech, takže radikální znehodnocení yuanu (vůči USD) by mohlo vést k řadě bankrotů. Za druhé, kurz yuanu má i svoji geopolitickou rovinu, když Čína chce, aby yuan byl zahrnut mezi koš rezervních měn používaných Mezinárodním měnovým fondem (tzv. SDR), tak by byl takový cíl nepochybně podkopán, pokud by hlavní akcionář fondu – USA – usoudil, že Peking rozdmýchává měnové války.

Závěr, který si lze odnést z výše uvedených úvah je zhruba takový: přechod yuanu na quasi-floating a tedy zbourání vazby na dolar a politiku Fedu je makroekonomicky žádoucím krokem, nicméně Číňané mají dost silné důvody k tomu nepustit kurz do depreciace, která by se počítala v řádu desítek procent.

Jan Čermák
Analytik ČSOB

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Čínské akcie zůstávají atraktivní i přes nedávnou korekci cen

V posledních týdnech se do popředí mediálního zájmu dostal vývoj na čínském akciovém trhu, který je naprosto bezprecedentní. Od svých minim si hlavní index Hang Seng Index připsal asi už 30% zhodnocení. Akcie táhly nahoru zejména spekulace o fiskální podpoře tamní ekonomiky, která si prochází dlouhodobější deflací.

Text: Redakce

14. 10. 2024

Čínské akcie po vládní podpoře neskutečně rostou

Nemovitostní krize, slabé spotřebitelské výdaje, deflace, stárnutí populace, zátahy režimu proti byznysmenům, geopolitické napětí, riziko nových cel ze strany USA… Vše rázem zapomenuto. Čínské akcie mají za sebou nejlepší týden od roku 2008 a i do tohoto vstoupily velkolepě. Podle amerických miliardářů i bank Goldman Sachs či […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

30. 09. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *