CZK/€ 25.325 -0,20%

CZK/$ 23.280 +0,01%

CZK/£ 30.158 -0,25%

CZK/CHF 26.871 -0,13%

29. 06. 2012

0 komentářů

Summit EMU překvapil

 


 

V prohlášení po skončení summitu je zdůrazněna především akutní nutnost zastavit klesající spirálu provazující bankovní sektor a trh státních dluhopisů. Banky používají státní dluhopisy jako kolaterál pro půjčky u ECB, s klesající hodnotou španělských a italských dluhopisů španělským a italským bankám jednak klesá objem kolaterálu, který mají k dispozici, a jednak na svých pozicích ve státních dluhopisech mají ztráty. Zhoršující se stav bankovního sektoru vede přímo ke zvýšení tlaku proti dluhopisům, protože se počítá s tím, že v případě kolapsu by stát banky musel zachránit. Tedy čím hůře jsou na tom banky kvůli slábnutí státních dluhopisů, tím vice státní dluhopisy slábnou. Pokud by popsaný proces pokračoval dostatečně dlouho bez zásahu, vedl by ke katastrofě.

Jakmile bude ustaven efektivní mechanismus bankovního dozoru na úrovni EMU zahrnující ECB, budou moci být banky rekapitalizovány přímo ze záchranného fondu ESM. O této možnosti se dlouho diskutovalo, proti bylo především Německo. Pro poskytnutí pomoci bude nutné splnění definovaných podmínek formalizovaných v Memorandu porozumění. Vzorem pro programy stabilizace bankovního sektoru bude řešení situace v Irsku.

Klíčově důležitým krokem také bylo, že pomoc poskytnuta Španělsku ke stabilizaci místního bankovního sektoru nebude mít vyšší senioritu vůči běžnému španělskému státnímu dluhu. Riziko, že by tomu tak mohlo být, bylo jedním z hlavních důvodů oslabování španělských státních dluhopisů v posledních dnech.

Podle lucemburského ministra financí Junckera, který je předsedou Ecofinu, bylo dohodnuto, že krátkodobá podpůrná opatření budou zaměřena na Španělsko a Itálii. Podle jeho sdělení je možná cela řada opatření ke stabilizaci situace a EMU si nezavírá dveře k žádnému z nich.

Největším potenciálním problémem je, jak se k výsledku včerejšího summitu postaví Německo a další AAA státy unie. Německo stále neratifikovalo ESM, dá se očekávat, že dojde k intenzivnímu vnitropolitickému boji, jehož výsledek je nejistý. Možnost sporů se zvýšila po rozšíření mandátu ESM na rekapitalizaci bank. Proti tomuto postupu se mimo jiné vyslovil po posledním zasedání bankovní rady ECB i její prezident Draghi. Možnost, že včerejší pozitivní posun bude anulován kvůli opozici některého státu EMU (důležité je samozřejmě především Německo) je reálná. Pozitivní reakce trhu by se v takovém případě velmi rychle změnila v paniku. Už jen naznak znovu propukajících sporů uvnitř EMU by mohl optimismus citelně zchladit.

REKLAMA

Výsledky summitu EMU překonaly očekávání, což se projevilo v poměrně výrazné reakci trhu. Euro k dolaru poskočilo z 1,245 na 1,260. Pozitivně reagovaly i regionální měny. Koruna po včerejší reakci na zasedání ČNB dostala další pozitivní impuls a posílila až ke 25,60. Zlotý se dostal na 4,25 a forint na 288. Výnos německého desetiletého státního dluhopisu se kvůli uklidnění trhu zvýšil z 1,50% na 1,65%. Výrazně samozřejmě reagovaly španělské státní dluhopisy a v závěsu za nimi i italské. Španělský desetiletý výnos klesl z 6,95% na 6,40% a italský z 6,20% na 5,80%. Rychle však dochází ke korekci, která může naznačovat skepticizmus a obavy ze sporů uvnitř. EMU. V korekci španělský desetiletý výnos narostl na 6,65% a italský na 6,00%. Výrazně pozitivně reagují také riziková aktiva (akce a komodity), uvidíme jak dlouho trhu nadšení vydrží. Mohlo by alespoň několik dní, pokud se rychle nenaplní obavy z nejednotnosti EMU.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *