CZK/€ 25.330 +0,16%

CZK/$ 24.057 +0,45%

CZK/£ 30.413 +0,26%

CZK/CHF 27.245 +0,62%

Text: Daniel Kuchta

19. 06. 2013

0 komentářů

Tiskárny na dolary se zpomalí. Možná

 


 

Pokud jste si včera chtěli přečíst nějakou aktuální zprávu na některém zahraničním webu, který se věnuje financím, nejspíše jste se nevyhnuli jedinému tématu. Zasedání výboru FOMC americké centrální banky. Ať už se jednalo o akcie, dluhopisy, nebo drahé kovy apod., prakticky všichni investoři, analytici, obchodníci a ti, kdo mají něco společného s finančními trhy, očekávali zprávy o tom, jak se centrální bankéři v USA postaví k pumpování peněz do ekonomiky, resp. do bank.

Investoři dnes nehledí na to, jak se daří jednotlivým firmám, jak si vedou jednotlivé ekonomiky, nebo kolik drahých kovů se ve světě vyprodukuje a prodá. Všechny dnes zajímá pouze jedna informace, a tou je množství peněz, které jsou centrální banky ochotny nalít o systému. To, co bylo před pár lety považováno za nástroj vedoucí ke stabilizaci a k uklidnění trhů, dnes přináší nervozitu, pokles ceny aktiv a zvýšenou volatilitu. A je vlastně jednou, která centrální banka přijde s vyhlášením o zvýšení, nebo nedej bože snížení objemu nových peněz, trhy na to reagují přehnanou volatilitou.

Skutečnost je tedy taková, že finanční trhy se staly otroky centrálních bankéřů. Jak se vyjádřil Ambrose Evans-Pritchard ve svém článku v Daily Telegraph, „svobodný trh více neexistuje. Ceny světových finančních aktiv se staly hračkou centrálních bank a suverénních fondů nových rozvíjejících se sil.“ Jak dále připomněl, centrální banky USA, Velké Británie, EU a Číny drží v dluhopisech 20 bilionů dolarů, což je kolem 25 % globálního HDP. „Centrální banky JSOU trhem,“ říká Evans-Pritchard.

Co je zajímavé, podle tiskové zprávy ze zasedání FOMC není úplně zřejmé, co se bude v následujících měsících vlastně dít. Centrální banka ve svém prohlášení jednoznačně neřekla, jestli dojde k omezení nákupu aktiv a poměrně alibisticky se vyjádřila v tom smyslu, že podle potřeby může objem peněz snížit, nebo také navýšit. I přes tuto, na první pohled nejednoznačnost, investoři ihned po jejím zveřejnění reagovali poměrně výrazně. I z toho vyplývá, jak málo stačí k tomu, aby bylo na trzích živo.

Šéf centrální banky byl pak trochu konkrétnější a z jeho projevu vyplývá, že nákupy vládních a hypotečních dluhopisů by se mohly omezit do konce tohoto roku a v polovině příštího roku by mohly být ukončeny úplně.

REKLAMA

Dolar vede, akcie to nesou nelibě

Americký dolar reagoval na zprávu výrazným posílením, je však otázkou, jak dlouho mu tento optimismus vydrží. Akciové trhy zareagovaly poměrně razantním poklesem, což v horším případě může nastartovat i delší korekci. Na vývoji hlavních akciových indexů je patrné, že po dosažení historických rekordních hodnot ztrácí sílu. I když se stále objevuje mnoho názorů o tom, že akcie nejsou předražené, je možné, že většina se konečně vzpamatuje a uvědomí si, že tento růst, který jaksi nekorespondoval s vývojem v reálné ekonomice, není to pravé ořechové. Předvídat dnes další vývoj je určitě předčasné, ale nakupovat akcie, resp. investovat do širších indexových nástrojů asi nebude nejlepší nápad.

Drahé kovy padají

Také drahé kovy nakonec zareagovaly poklesem, a zejména zlato se opět dostalo na svá nedávná minima, které dosud znamenaly obrat k růstu. Bude tedy velmi zajímavé, jestli příslib utažení peněžního kohoutku bude znamenat další výprodeje. Opět zde budeme moci sledovat souboj východ (nákupy fyzického zlata v Asii) versus západ (výprodeje na komoditních burzách a ETF investujících do zlata) a to, kdo bude nakonec více přesvědčen o své pravdě.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Zlato je letos jedno z nejvýkonnějších aktiv

Další eskalace konfliktu na Blízkém východě spolu s větší nejistotou kolem prezidentských voleb v USA podpořily v říjnu cenu zlata a převážilo to negativní dopady silnějšího amerického dolaru a vyšších výnosů Treasuries. Drahý kov tak opět zaznamenal nové rekordy a měsíc zakončil na hodnotě 2744 amerických dolarů za unci, což […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 11. 2024

Revoluce v AI – pohled napříč sektory

Od poloviny 50. let 20. století jsme byli svědky tří období výrazného růstu produktivity, která byla poháněna zaváděním nových technologií, konkrétně mainframů, osobních počítačů a webových prohlížečů. Nyní stojíme na prahu další technologické revoluce, přičemž je jasné, že umělá inteligence (AI) představuje nové technologické paradigma, které by […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 11. 2024

Na jaké současné geopolitické krize se v dnešní době zapomíná a jak ovlivňují finanční trhy?

Zatímco některé geopolitické konflikty, například na Blízkém východě a ve východní Evropě, dominují titulkům novin, jiné regionální krize nemusí být z evropského pohledu tak viditelné, a přesto mohou mít významný dopad na finanční trhy. Tyto „neviditelné” konflikty nebo napětí často ovlivňují určitá odvětví nebo regiony a vytvářejí […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *