CZK/€ 25.285 -0,16%

CZK/$ 23.179 -0,44%

CZK/£ 30.078 -0,27%

CZK/CHF 26.860 -0,04%

02. 07. 2019

0 komentářů

Subjekty:

5 nejdůležitějších tipů pro zabezpečení bytu během dovolené

 

Letní prázdniny jsou pro většinu Čechů obdobím cestování a řady sportovních aktivit dospělých i dětí. Vedle snížení rizika dopadu případných zranění, nemocí a dalších komplikací prostřednictvím cestovního pojištění se vyplatí věnovat pozornost i ochraně bytů a domů, které jsou během dovolených často vystaveny vyššímu riziku vloupání.

Loading



 

„Podle statistiky kriminality v České republice za rok 2018 zaregistrovala Policie České republiky 2171 krádeží vloupání do bytů a 2553 krádeží vloupáním do rodinných domků. Pachatelé přitom obvykle vyhledávají objekty, které jsou dočasně opuštěné. Čas letních dovolených, kdy se celé rodiny vydávají na tuzemské i zahraniční cesty, často na několik týdnů, jsou z tohoto pohledu typickou rizikovou situací. Jenom Slavia pojišťovna poskytla loni plnění za takové pojistné události svým klientům v řádu statisíců korun,“ uvádí Jan Vlček, obchodní ředitel Slavia pojišťovny.

 

Cestovní pojištění nekryje pouze riziko úrazu a nemoci

Cestovní pojištění kryje přirozeně řadu pojistných rizik, která hrozí jak při cestách do zahraničí, tak při výletech v rámci České republiky. Kromě úrazů a nemocí se jedná například o zpoždění či zmeškání letu, opožděné dodání vašich zavazadel, jejich zničení živelní událostí, poškození, zničení nebo odcizení. „Potenciálním rizikem spojeným s cestováním je právě i vícedenní nepřítomnost obyvatel domu či bytu. Právě proto je krátkodobé pojištění domácnosti zařazeno do naší doplňkové nabídky cestovního pojištění. Svoje cesty si tak mohou opravdu v klidu užít i ti, kteří se pro dlouhodobé pojištění svého bytu či rodinného domu dosud nerozhodli,“ uvádí Jan Vlček.

REKLAMA

 

Prevencí proti komplikacím po návratu domů

Před odjezdem mimo váš byt či dům se doporučuje učinit některá praktická opatření, která riziko vloupání v době vaší nepřítomnosti mohou významně snížit.

  1. Neupozorňujte na svoji plánovanou nepřítomnost

Na svůj odjezd neupozorňujte zbytečně předem. Povězte o něm pouze těm, kterým důvěřujete. Vyvarujte se masivního sdílení informací o odjezdu na dovolenou na sociálních sítích. „Obecně platí, že je dobře být opatrný při šíření informací o vybavení vašeho bytu, o cenných uměleckých objektech, hodnotné elektronice a dalších cennostech, které se v něm nacházejí. Nejen před odjezdem na dovolenou,“ upozorňuje Jan Vlček.

REKLAMA

 

  1. Zabezpečte přístupy do objektu

Prosté uzamknutí vchodových dveří bytu nebo domu na dva západy není dostatečnou prevencí. Zkontrolujte stav vchodových, nejlépe bezpečnostních dveří a perfektní funkci zámků. Pozornost věnujte i stavu zárubní a jejich usazení do zdiva. Nezapomeňte pečlivě uzavřít všechna okna a uzamčení bezpečnostních žaluzií, mříží a okenic, pokud je jimi objekt vybaven. V případě rodinného domu pečlivě zkontrolujte jeho okolí. Nenechávejte zde žebříky a jiné nástroje, které by pachatel mohl použít ke vloupání.

  1. Cennosti uložte na bezpečné místo

Pokud máte takovou možnost, uložte šperky, hotovost a další cenné předměty do bezpečnostní schránky. Ta by v ideálním případě měla být pevně zabudována do zdi. „Pokud trezor nemáte k dispozici, dohodněte se s blízkými o jejich dočasném uložení u nich nebo využijte služeb některé ze společností, které takovou službu poskytují,“ doporučuje Jan Vlček


  1. Vyvolejte dojem, že jste doma

Přerušte dodávku poštovních zásilek, anebo si zajistěte pravidelné vybírání schránky spolehlivou osobou. Hromadící se pošta upozorňuje na vaši nepřítomnost. Nenechávejte zatažené závěsy či žaluzie. Požádejte někoho známého, aby vám chodil byt pravidelně kontrolovat. Na trhu jsou dostupná i elektronická spínací zařízení, která lze nastavit tak, aby v určeném čase rozsvítila v domě či bytě světla, zapnula televize a podobně.

 

  1. Virtuální ochrana

Potenciální pachatel může získat dojem, že váš byt nebo dům není vhodným terčem jeho útoku. K tomu může dopomoci tzv. virtuální ochrana. Tou je například viditelně umístěná a blikající maketa kamery nebo zřetelná tabulka se psem a nápisem Tady hlídám já. „Ať už bezpečnostní systém napojený na pult civilní ochrany v bytě nebo domě skutečně máte či nikoli, zřetelné označení typu Napojeno na dispečink bezpečnostní agentury nemůže být na škodu,“ dodává Jan Vlček.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Jaké zásadní změny přinesly vládní úpravy do penzijního spoření?

Konsolidační balíček účinný od letošního ledna sebou taktéž přinesl pozitivní změny v oblasti odpočtů z daňového základu pro fyzické osoby. Zásadní změna spočívá v rozšíření okruhu produktů spoření na stáří, které jsou způsobilé pro odpočet z daňového základu. Nově lze od základu daně odečíst i příspěvky hrazené poplatníkem v rámci tzv. dlouhodobého […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

16. 10. 2024

Zprostředkování pojištění čeká malé zemětřesení

Poskytovatelé zboží a služeb, kteří budou svým zákazníkům nabízet možnost pojištění, mohou nově podléhat zákonu o distribuci pojištění a zajištění. Soudní dvůr Evropské unie totiž aktuálně rozhodl, že pod pojem „zprostředkovatel pojištění“ spadá právnická osoba, která svým zákazníkům nabízí, aby se účastnili skupinového pojištění, které předem uzavřela s […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

10. 10. 2024

Daňové důsledky povodní v České republice. Jak je to u občanů, podnikatelů a firem

V obecné rovině je daňová uznatelnost škod zákonem o daních z příjmů velmi omezena. Zákon však obsahuje jisté výjimky, kdy je možno bez omezení daňově uznat škody, které souvisejí s živelní pohromou. Zákon o daních z příjmu dále upřesňuje, že mezi živelní pohromy spadají právě i povodně a záplavy.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

25. 09. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *