CZK/€ 25.085 +0,06%

CZK/$ 22.483 -0,24%

CZK/£ 29.876 +0,37%

CZK/CHF 26.517 -0,71%

27. 07. 2012

0 komentářů

Subjekty:

Aktuální studie skupiny Allianz upozorňuje na nová nebezpečí: vesmírný odpad ohrožuje satelity

 


 

Prostor kolem naší planety začíná být skutečně přeplněný,“ říká Thierry Colliot, ředitel vesmírného pojištění v AGCS. Od roku 1957, kdy začalo objevování vesmíru, v něm lidé zanechali velké množství objektů, jako jsou např. nefunkční satelity, vysloužilé součásti vesmírných raket či jiný materiál používaný při výzkumu vesmíru. „Dnes už se situace zdá být nezvratnou,“ říká Colliot, „protože množství vesmírného odpadu je již tak velké, že se samo v atmosféře nezničí. Naopak, ve skutečnosti se počet vesmírných fragmentů zvyšuje, což je způsobeno častými kolizemi s jinými objekty, které produkují jakousi řetězovou reakci.

V současnosti poskytuje více než 800 satelitů obíhajících Zemi geografické data, informace o počasí nebo telekomunikační služby, přičemž všechny jsou pod neustálou palbou vesmírného odpadu. Dosud bylo zaznamenáno více než 16 tisíc objektů větších než10 cm. Avšak toto číslo se v porovnání se skutečným počtem objektů jeví jako velmi malé. Odhady hovoří o 300 tisíc objektech, které jsou v rozmezí od 1 do10 cm a 35 milionech předmětů, které jsou menší než1 cm. Ty se pohybují rychlostí více než10 km za sekundu, což je desetkrát rychleji než vystřelená kulka z pistole. Při takových rychlostech mohou mít i malé objekty silný devastující účinek. Dokáží proniknout povrchem satelitu a poškodit vážně elektroniku, což může v nejhorších případech dokonce celý satelit zničit.

Aby se zabránilo těmto ztrátám, je přibližně čtvrtina ze všech satelitů na oběžné dráze Země pojištěna proti fyzickému poškození nebo přerušení služeb, které poskytuje. Většina takto pojištěných satelitů patří telekomunikačním společnostem. Tyto přístroje se nacházejí na tzv. geostacionární oběžné dráze ve výšce zhruba 36 tisíc km nad rovníkem a na začátku užívání je jejich hodnota až 200 milionů dolarů. Většina ze zbývajících satelitů se používá k pozorování Země a jsou provozovány vládami, které kryjí i pojištění proti možným rizikům. Jejich hodnota je většinou nižší, kolem 40 milionů dolarů, pohybují se v nižší výšce od300 kmdo2000 kma obvykle jejich životnost končí do pěti let od vypuštění.

Allianz se nezabývá pouze pojištěním vesmírných satelitů a dalších zařízení, ale nově i pojištěním vesmírné turistiky. Ještě letos by se totiž měly uskutečnit první komerční lety do vesmíru a rizika spojená s cestováním do této nové destinace si budou moci astronauti – amatéři poprvé v historii lidstva sami pojistit. V rámci speciálního cestovního pojištění jim to umožní Allianz Global Assistance, která už kvůli tomu uzavřela smlouvu s Mezinárodní asociací pro vesmírnou dopravu (ISTA).

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Elon Musk – geniální průšvihář, jehož tweety stojí miliony dolarů

Elon Musk – jméno, které se v poslední době vyskytuje ve všech médiích. Zajímá jak ekonomy, automobilové fanoušky, tak i a vesmírné nadšence. Ale nejen ty. Nemusíte být blázen do moderních technologií a studovat osídlení Marsu, abyste o něm v poslední době alespoň něco nezaslechli. Ale kdo vlastně je […]

Text: Monika Lukešová

22. 10. 2018


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *