CZK/€ inf%

CZK/$ 24.237 +100,00%

CZK/£ 30.378 -0,16%

CZK/CHF inf%

20. 05. 2024

0 komentářů

Bankovní účet mají už dvě třetiny českých dětí

 

České děti se učí nakládat s penězi už od útlého věku, vlastní bankovní účet má 63 % z nich. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu Komerční banky mezi rodiči. Průměrná výše kapesného dosahuje 654 Kč měsíčně a alespoň část na účet posílá 52 % rodičů. Za zřízení nového účtu u KB navíc mohou děti získat dalších 500 Kč na přilepšenou.

Loading



 

V České republice dnes najdeme více dětí s bankovním účtem než bez něj. Svým vlastním kontem disponuje už 63 % z nich. Motivace rodičů pro zřízení dětského účtu je spojená především s přáním naučit děti finanční odpovědnosti (66 %) a možností lépe spravovat jejich peníze (62 %). Důležitou roli ale hraje i přístup k platební kartě nebo mobilnímu bankovnictví (49 %) a výhodné úročení (20 %).

“Více než dvacet let představuje Komerční banka průkopníka v nabídce dětských účtů. Popularita těchto účtů neustále roste, což je dáno nejen atraktivními úrokovými sazbami, ale nyní také možností založení účtu online z domova, s volbou vlastního čísla účtu. Samozřejmou součástí naší nabídky je také intuitivní mobilní bankovnictví a mezinárodní platební karta,” uvádí Miroslav Hiršl, člen představenstva zodpovědný za retailové bankovnictví KB.

Na střední už s vlastním účtem

Založení účtu je pro většinu českých dětí spojené s významným milníkem jejich životů, a to nástupem na střední školu. Právě mezi 14 a 17 lety ho rodiče zřídí 36 % z nich, necelé třetině (30 %) mezi 10 a 13 lety a dalších 18 % rodičů to stihne už mezi 6 a 9 lety. Najdou se i malí rekordmani, kteří se vlastním účtem mohou pyšnit už v kolébce (5 %).

O výběru banky pro dětské účty nejčastěji rozhoduje výše poplatků za vedení konta a další služby (65 %) nebo dobrá zkušenosti s danou bankou (46 %). Výhodné sazby nebo bonusy hrály roli pro 39 % rodičů, podobně na tom je i dostupnost bankomatů a poboček poblíž bydliště či školy či přehlednost online bankovnictví. Z průzkumu vyšlo najevo, že nezanedbatelný vliv má i rodinná tradice. Pro 31 % rodičů totiž je rozhodující mimo jiné to, u které banky mají účet otevření oni sami.

REKLAMA

Na účet nebo do prasátka?

Jednou z prvních příležitostí, jak se mohou děti naučit nakládat s penězi, bývá kapesné. Alespoň nějaký finanční příspěvek dětem dává 83 % rodičů, z nichž většina tak činí pravidelně. Za měsíc si děti v průměru přijdou na 654 Kč, nejčastěji dětem dávají rodiče do 500 korun (56 %), 16 % rodičů svým dětem dává více než 1 000 Kč měsíčně. Šťastlivců, kteří se každý měsíc radují z více než 3 000 Kč, jsou necelá 4 %.

 „Každý z nás si jistě vzpomene, jak velkou hodnotu pro nás v dětství měly i ty nejdrobnější částky od rodičů nebo prarodičů. Aby se dětem na novou hračku nebo výlet podařilo dosáhnout rychleji, nabízí Komerční banka dětem do 18 let k novému běžnému v tarifu Start nebo Standard nebo ke spořicímu účtu bonus 500 Kč. Pro získání příspěvku ve výši téměř jednoho průměrného kapesného navíc nemusí rodiny vyrážet na pobočku, postačí být klientem KB, nebo mít bankovní identitu. Dětské konto včetně vlastního čísla účtu a designu karty lze totiž pohodlně zřídit v aplikaci KB+. Pokud následně do dvou měsíců vložíte na účet 500 korun, Komerční banka vám dá bonus ve stejné výši,“ říká Miroslav Hiršl.

Podle průzkumu posílá na účet alespoň část kapesného 52 % rodičů, čistě bezhotovostně pak dětem přispívá 40 %. Velké rozdíly panují v tom, s jakou frekvencí děti kapesné dostávají. V polovině případů se na úctě nebo v prasátku peníze objevují každý měsíc. Jednou za 14 dní ho vyplácí 13 % rodičů, na týdenní bázi pak 23 % rodičů. Každá osmá matka nebo otec poskytuje kapesné pouze na vyžádání.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

V žebříčku finančního zdraví domácností se Česku daří stoupat, protože se jinde situace zhoršuje

Zatímco vloni Česku v pilíři Finančního zdraví patřila 12. příčka, letos jsme se posunuli na 9. místo v EU. Podle zjištění Indexu prosperity a finančního zdraví to však nebylo způsobeno výrazným zlepšením napříč sledovanými indikátory, ale spíše zhoršením států, které byly ještě v loňském ročníku před ČR. […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

21. 08. 2024

Investování s pozitivním vlivem – adaptace na změnu klimatu a transformace v měnícím se světě

Rizika spojená se změnou klimatu mají dopad na naši společnost, narušují potravinovou bezpečnost, infrastrukturu, vodní systémy a pobřežní oblasti. Zvyšování hladiny moří, rozsáhlé požáry a narušení dodavatelského řetězce způsobené drsnějšími a častějšími nepříznivými povětrnostními jevy jsou jen některé příklady těchto rizik.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

19. 08. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *