CZK/€ 25.270 -0,12%

CZK/$ 23.996 -0,20%

CZK/£ 30.303 -0,04%

CZK/CHF 27.152 -0,03%

02. 05. 2023

0 komentářů

Big data umožní optimalizaci výroby elektřiny. Novým trendem budou komunitní elektrárny

 

Odborníci z poradenské sítě Moore Global považují dodržování principů ESG (environmental, social and governance) za podmínku udržení konkurenceschopnosti v energetickém průmyslu. Poukazují také na možnost využívat big data k analýze spotřeby a výroby energie za účelem zvýšení efektivity. Podle expertů ze skupiny Moore Czech Republic bude pro český trh s energiemi důležitá adaptace nového trendu komunitních elektráren. Ty umožní jak větší udržitelnost energetického průmyslu, tak stabilnější ceny energií.

Loading



 

Posun k obnovitelným zdrojům ovlivnilo mnoho faktorů, které zahrnují technologické pokroky, ale i vládní pobídky. „Investice do fyzické infrastruktury s cílem snížení uhlíkových emisí jsou zřejmé na první pohled, ale to, co se odehrává za oponou, může být podobně důležité. V dnešní době je možné sbírat a analyzovat obrovské množství informací o využívání energie. Tato data mohou být využita k optimalizaci fungování energetických systémů, což povede k efektivnější a úspornější výrobě a spotřebě energie,“ popisuje David Tomasi, který působí v poradenské skupině Moore Global jako global leader v oblasti energetiky, těžby a obnovitelných zdrojů.

Experti z Moore Czech Republic dodávají, že optimalizace výroby elektřiny za pomoci velkých dat se může dočkat i Česko. „Například jaderná elektrárna Temelín chce v příštím roce ušetřit až 4000 megawatthodin bezemisní elektřiny. Hodlá toho dosáhnout úpravou provozu čerpadel chladících věží a využije k tomu právě big data,“ doplňuje Pavel Drobil, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.

Návrat do minulosti

Výpadky v dodávkách energií, se kterými se Evropa potýká už od loňska, mají za následek zvýšený zájem o využívání neobnovitelných fosilních zdrojů. „Jedním z důsledků energetické krize je, že v praxi se snižuje důraz na využívání energie z obnovitelných zdrojů. Využívání fosilních paliv opět roste, a i státy jsou vůči němu benevolentnější. Vidět to můžeme například v Německu, kde se prodlužuje životnost tepelných elektráren,“ komentuje Pavel Drobil.

Česko čeká na komunitní elektrárny

Odborníci z Moore Czech Republic se domnívají, že v České republice se trh s energiemi zásadně promění po přijetí legislativy umožňující rozšíření komunitních elektráren. „Peer to peer sdílení energie v rámci virtuálních elektráren umožní šetrnější přístup k životnímu prostředí a mimoto také přispěje ke stabilizaci cen energií. Tento typ elektráren by v budoucnu mohl pokrýt až 25 % celkové tuzemské spotřeby elektřiny,“ vysvětluje Miroslav Rut, partner Moore Technology CZ.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Revoluce v AI – pohled napříč sektory

Od poloviny 50. let 20. století jsme byli svědky tří období výrazného růstu produktivity, která byla poháněna zaváděním nových technologií, konkrétně mainframů, osobních počítačů a webových prohlížečů. Nyní stojíme na prahu další technologické revoluce, přičemž je jasné, že umělá inteligence (AI) představuje nové technologické paradigma, které by […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *