09. 08. 2023
Bitcoin stále hraje první housle a už tu s námi zůstane, říká burza Coinmate. Spustila proto nástroj pro pravidelné investice a chce vzdělávat veřejnost
Přestože kryptoměnový trh za poslední dobu zažil několik pádů, zakladatel Coinmate Roman Valihrach věří, že cenové dno už je za námi. „Nasvědčuje tomu současný vývoj ceny za jeden bitcoin. Pozitivnímu vývoji současně nahrávají žádosti o tvorbu bitcoinových ETF. Stejně tak z dat Coinmate vyplývá, že stále platí dominance bitcoinu coby nejčastěji obchodovaného coinu,“ říká zakladatel české kryptoměnové burzy. Pro ni byl dosavadní bear market (označení pro období, kdy ceny klesají) příležitostí rozšířit tým, zjednodušit služby a zavést řadu novinek. Coinmate například uvedl nástroj pro pravidelné investice do bitcoinu a etherea, který už necelý měsíc po spuštění aktivně využívají stovky uživatelů. Za nejdůležitější událost ovšem Valihrach považuje rozšíření kryptoměnové akademie a spolupráci s ČKMA (Česká kryptoměnová asociace), se kterou společně kultivují Česko a přinášejí kryptoměnová témata do veřejného prostoru.
„Přes nepřející situaci v našem segmentu si Coinmate i nadále udržuje stabilní pozici na českém trhu. Registrují se nám stovky uživatelů měsíčně a za tento rok jsme zatím obchodovali kryptoměny v hodnotě 107 841 000 eur. V oblasti retailových uživatelů stále soutěžíme o první místo, přičemž Coinmate zastává konzervativní přístup. Ten se dlouhodobě vyplácí, neboť tak získáváme důvěru větších firem a posilujeme B2B vztahy,“ říká Roman Valihrach, CEO Coinmate.
Na dně už jsme byli
Kryptoměnový trh za poslední dobu prošel několika významnými událostmi, jež ovlivnily jeho stav. Pozitivně jej ovlivnil například krach některých amerických bank, který podpořil zájem o kryptoměny. Dobře zapůsobil i zmíněný zájem o bitcoinové ETF fondy, naopak negativním vlivem byl spor mezi SEC (Komise pro kontrolu cenných papírů Spojených států) a burzami Coinbase a Binance, který zatím není uzavřený. V něm jde především o to, zda jsou takzvané altcoiny (např. BNB, solana, matic, atom a další) cennými papíry, nebo ne. Pokud ano, nikdo je nesmí v USA prodávat bez registrace.
„Dno je pravděpodobně už za námi. Trh přeje především bitcoinu, pravděpodobně kvůli stále nevyřešené otázce, které kryptoměny jsou a nejsou v Americe považovány za securities (tzv. cenné papíry). Pozitivnímu vývoji přeje však i to, že tentokrát se spotovým bitcoinovým ETF přišla tak velká jména jako Blackrock, Fidelity či Invesco. Dá se předpokládat, že těmto velkým hráčům licenci již udělí. Z historie víme, že po tom, co bylo schváleno ETF pro zlato, jeho cena vzrostla v následujících 10 letech o více než 450 %. Samozřejmě, vždycky je možné, že přijde nějaká černá labuť, ale momentálně trend vidíme spíš směrem nahoru,“ doplňuje Valihrach.
REKLAMA
Čas inovací, nových posil a vzdělávání
Mezi novinky, které Coinmate v nedávné době uvedl, patří například strategie DCA, nástroj na pravidelné investice do bitcoinu a etherea, který již aktivně využívá řada uživatelů. Tento způsob pasivního investování je pro ně podle dostupných dat daleko výhodnější než aktivní nákup. Coinmate také posílil interní tým nebo svou vzdělávací sekci. Rozšířil však také spolupráci s Českou kryptoměnovou asociací (ČKMA), na jejíž založení se burza podílela. Ta si klade za cíl kultivovat kryptoměnové prostředí v Česku a přinášet relevantní informace do veřejného prostoru.
„Tým se rozrostl o nového COO Aleše Krempu, který přinesl bohaté zkušenosti z KPMG. Dále došlo k posílení interního IT týmu, díky němuž můžeme dál rozšiřovat naše služby a starat se efektivněji o uživatele,“ doplňuje Valihrach.
„Společně s asociací a našimi partnery organizujeme kulaté stoly pro poslance a senátory, kde trpělivě vysvětlujeme potenciál a rizika kryptoměn pro ČR. Zúčastnili jsme se několika zasedání v Senátu a Poslanecké sněmovně jako hlavní obhájci českého kryptoprůmyslu. Aktivně prosazujeme změny zákonné úpravy k narovnání podnikatelského prostředí,“ uzavírá František Vinopal, chief risk officer Coinmate.