„Na přeměnu společnosti můžeme být právem pyšní. Rozšířili jsme sortiment a v současnosti nejintenzivněji pracujeme na rozšiřování služeb portálu ČM AURUM, aktuálně pak otevíráme v červnu novou prodejnu v Brně. Majitelé, kteří mincovnu koupili v roce 2010, se i nadále zasazují o to, abychom byli spolehlivým dodavatelem České národní banky, která je pro nás zákazníkem číslo jedna,“ uvádí Radek Šulta, ředitel České mincovny. Od roku 1993 Česká mincovna razí oběživo a od roku 1994 pamětní mince pro potřeby Českého státu.
Jak to vše začalo
Naše novodobá měna vznikla 8. února roku 1993 po lednovém rozdělení bývalého Československa. Již dříve, v době, kdy bylo jasné, že k rozdělení federace dojde, bylo vypsáno výběrové řízení na vybudování nové mincovny. Mince pro Československo byly totiž raženy ve slovenské Kremnici. V listopadu 1992 ho vyhrála jablonecká společnost Bižuterie díky svým bohatým zkušenostem v oblasti zpracování kovů.
První mince byly z důvodu nutnosti rychlého uvedení do oběhu vyrobeny v Německu (10,20 a50 haléřů, 10 Kč, 20 Kč a 50 Kč) a v Kanadě (1 Kč, 2 Kč a 5 Kč). V mincovnách Royal Canadian Mint a Hamburgische Münze byli zaškoleni odborníci společnosti Bižuterie, kteří v rekordním čase vybudovali v Jablonci nad Nisou novou mincovnu v podstatě na zelené louce. Pásku slavnostně přestřihli tehdejší ministr financí Vladimír Dlouhý s guvernérem Josefem Tošovským 1. července 1993.
Špičková kvalita z České republiky
Již v roce 1993 získala česká měna své první ocenění – bimetalická padesátikoruna byla vyhlášena americkým časopisem World Coin News a nakladatelstvím Krause Publications nejkrásnější mincí roku. První mince v této nominální hodnotě byly raženy v Hamburku, první české padesátikoruny z České mincovny pocházejí z roku 1995.
O šest let později se česká měna dočkala dalšího ocenění. Odborníky zaujala zlatá pamětní mince v nominální hodnotě 10 000 Kč ze sady Karel IV. s motivem založení Nového Města pražského. Časopis World Coin News a nakladatelství Krause Publications jí udělili titul nejkrásnější zlatá mince pro rok 1999. Tato mince již vzešla z lisů v České mincovně. „U pamětních mincí se více jak u těch oběžných klade důraz na špičkovou kvalitu ražby. Těší mě, že jsme naší kvalitou přispěli k zisku tak významného ocenění. Celá sada Karel IV. je díky tomu mezi sběrateli velmi ceněná, jejií tržní hodnota se dnes pohybuje kolem 200 000 Kč,“ říká Šulta.
REKLAMA
V roce 2003 získala Česká mincovna na veletrhu v Basileji cenu Vreneli Preis. Do klubu laureátů vstoupila jako jedna z nejmladších oceněných mincoven. Z mezinárodních obchodních úspěchů zaznamenaných v Jablonci nad Nisou za posledních dvacet let jmenuje Šulta na prvním místě ražby pro zahraniční státy. „Tyto zakázky přicházejí nejčastěji ze zemí, které nemají vlastní mincovnu, razili jsme pro Moldávii, Arménii, Venezuelu, Spojené arabské emiráty či Libanon. V současné době je tento trh obsazen významnými evropskými mincovnami, které mají po ražbě euromincí přebytek kapacit. Uspět v tendrech na oběživo bývá čím dál tím náročnější.“
Česká mincovna je připravena na ražbu eura
Od roku 2002 je Česká mincovna držitelem certifikátu ISO 9001 od auditorské firmy Lloyd´s Register Quality Assurance. V roce 2005 absolvovala společnost úspěšný audit z Evropské centrální banky, který potvrdil, že je pro případnou ražbu českého eura připravena. Od tohoto roku mincovna průběžně investuje do nových technologií, aby všechny požadavky splňovala i nadále. „Poslední investicí byla v minulém roce kalicí pec, ve které se zušlechťují razidla. Zvýšili jsme tak výdrž razidel a potažmo samotnou kvalitu ražby. Plusem této technologie je také ekologičtější provoz,“ říká Šulta.
„Přestože otázka ražby eura není v dnešních dnech aktuální, udržujeme se připraveni pro případ, že by k ní došlo. Taková zakázka by pro nás znamenala potřebu rozšíření kapacity provozu a přijetí dalších opatření nutných ke splnění legislativy EU. Spuštění výroby je nutné realizovat do jednoho roku od politického rozhodnutí,“ doplnil Šulta.
Ze statistik vyplývá, že Česká mincovna se již v minulosti musela vypořádat se zvýšenými nároky na její výrobní kapacity. „Nejvíce oběžných mincí jsme vyrazili v roce 2002, za rok to bylo přes 197 milionů kusů. Celkem za dvacet let bylo vyraženo 3,38 miliard mincí v hodnotě takřka 14,5 miliardy korun. Na kanadské a německé mince, které můžete ještě občas najít ve svých peněženkách, připadá zhruba 700 milionů kusů v hodnotě 4,35 miliard korun. Mincí z jablonecké České mincovny mají Češi ve svých peněženkách 2,7 miliardy kusů v hodnotě přes 10 miliard korun,“ uzavírá Šulta.