02. 01. 2024
Česká platforma ArtMaster pro výuková videa získala od investorů přes 11 milionů korun. Využije je k růstu ve Spojených státech i pro vývoj AI učitele
Výuková platforma ArtMaster nabízí profesionálně zpracovaný obsah věnovaný hře na hudební nástroje, zpěvu a dalším uměleckým dovednostem ve spolupráci s nejlepšími učiteli a osobnostmi z hudebního světa. Účastníky kurzy provázejí profesionální hudebníci včetně hvězd jako Arianna Powell nebo Stephanie „Stevvi“ Alexandr, které spolupracovaly s The Black Eyed Peas, Dua Lipou nebo Barbrou Streisand. Nyní technologický startup Radima Vysokého a Michala Nováka získal ve druhém investičním kole 500 tisíc dolarů (v přepočtu přes 11 milionů korun). Investici využije k tvorbě dalšího obsahu, získání dalších uživatelů, rozšíření týmu nebo inovacím s umělou inteligencí.
„Naším cílem je šířit radost z hudby a dokázat, že si svou oblíbenou píseň můžete zahrát v jakémkoli věku. Kombinací špičkových učitelů, strukturovaných kurzů a krátkých, výstižných videí se zaměřením na rychlé zvládnutí známých písní dokážeme svým žákům plnit hudební sny z dětství. To nám dodává motivaci a chuť neustále zlepšovat naše kurzy a zrychlovat proces učení,“ říká Radim Vysoký, CEO ArtMasteru.
Multižánrová hudební škola ArtMaster vznikla jako fyzická škola v roce 2018, kdy přinesla alternativní metodu výuky na hudební nástroje. V roce 2020 se pak přesunula do onlinu. ArtMaster dnes nabízí 14 kurzů v českém jazyce a dalších 11 na své globální platformě. Doposud si alespoň jeden kurz pořídilo přes 14,5 tisíce zájemců ze 70 zemí. Uživatelé mohou vybírat v kategoriích hra na klavír, na akustickou, elektrickou a basovou kytaru, z lekcí z oblasti hudební teorie, orchestrální hudební produkce nebo z kurzů zaměřených na kytarová sóla či krásné, ale ne tak časté akordy.
„Dodnes se nám podařilo postavit fungující platformu s širokým množstvím kurzů a obsahu tak, aby si u nás svůj kurz vybral skutečně každý hudební nadšenec. Díky nové investici se nyní zaměříme na růst uživatelské základny, tvorbu nových kurzů, rozšíření týmu a inovacím po technické stránce včetně umělé inteligence,“rozvádí Vysoký.
V posledním investičním kole společnost ArtMaster podpořil český fond N1, německý EQT, BPD partners, andělští investoři Peter Federočko, Petr Zadražil a Roman Fianta. Vedle nich pak také podnikatelé Robert Kyncl a Jaroslav Beck, kteří do ArtMasteru investují již podruhé. Společnost v investicích doposud získala už přes 22,5 milionu korun. Loni utržila 250 tisíc dolarů, v přepočtu téměř 5,7 milionu korun, a v soutěži Deloitte Fast 50 CE Awards se umístila na 15. místě jako jedna z nejrychleji rostoucích společností v regionu CEE za rok 2022.
REKLAMA
Globální platforma
Vizí zakladatelů je postavit globální výukovou platformu, která bude fungovat jako online tržiště s obsahem od pečlivě vybraných profesionálních tvůrců, a zároveň bude dostupná každému. Láká přitom na jména, která v hudebním světě rezonují. Zakladatelům se nyní podařilo oslovit například hudebnici Ariannu Powell, která hrála s kapelou The Black Eyed Peas či zpěvačkami Dua Lipa, Olivií Rodrigo nebo Halsey. V dalším z kurzů se začátkem roku 2024 objeví také Stephanie „Stevvi“ Alexandr, která zpívala po boku Justina Timberlakea nebo Barbry Streisand. Ve videích vystupuje také izraelský kytarista Kfir Ochaion, kterého na sociálních sítích sleduje přes 5 milionů uživatelů.
„Hudba provází lidstvo od nepaměti. Metody její výuky se neustále vyvíjejí, přičemž výuka online je tu v podstatě od začátků internetu. Tým ArtMasteru nás zaujal kvalitou svého produktu. Michal s Radimem jsou sami aktivními muzikanty, takže přesně vědí, čím procházejí noví, ale i pokročilí hráči. Díky tomu mohou přizpůsobit materiály a celkový přístup k výuce přesně tak, jak potřebují. Klíčovým pro nás byl také globální dosah produktu ArtMasteru, který tým rozvíjí v Británii a Spojených státech,“ komentuje Ondřej Homola, partner fondu N1.
Výuka na míru s pomocí AI lektora nyní i v USA
Část nových prostředků z investice nyní ArtMaster využije zejména na posílení své pozice na trhu hudební výuky ve Spojených státech amerických. Tomuto cíli napomáhá přesun sídla mateřské společnosti do USA, zatímco dceřiná firma zůstává v Českých Budějovicích. S dobytím zaoceánského trhu ArtMasteru pomůže vývoj AI lektora, který stejně jako skutečný lektor dokáže analyzovat schopnosti a styl každého studenta. Cvičení přitom hodnotí v reálném čase a poskytuje detailní zpětnou vazbu na techniku, rytmus i interpretaci hudby a přímo při hře dokáže identifikovat slabiny. Podle nich nabídne personalizovaný učební plán.
„Největší problém u online výukových kurzů spočívá v tom, že žákům nenabízí personalizovanou zpětnou vazbu. Kurzy zároveň mají pevnou a předem danou strukturu, která neumožňuje alternativní přístup podle toho, co žák zvládá, případně v čem chybuje. Abychom tuto personalizovanou složku dokázali nabídnout i při růstu naší uživatelské základny, sáhli jsme k vývoji našeho AI lektora. Umělá inteligence je totiž dnes již natolik vyspělá, že dokáže při výuce rozpoznat tóny, kompozici hudby i chyby, které žáci při hře dělají. Na vše přitom dokáže dát zpětnou vazbu a tím na míru řídit postup v kurzu. Díky tomu nám právě v široké míře umožní expandovat na zahraniční trhy a mnohonásobně rozšířit naši uživatelskou základnu,“ uzavírá Vysoký.
Umělou inteligenci do své platformy nyní ArtMaster importuje také v podobě automatizovaného dabingu, který umožní rozšířit nabídku kurzu i do zemí, v nichž se nemluví anglicky.