01. 08. 2012
Čeští dlužníci se zadlužují opakovaně, vyplácí se jim to
Kromě dlužníků, kteří se opakovaně zadlužují kvůli nepříznivé životní situaci nebo špatné finanční gramotnosti, se u nás objevila zcela nová kategorie dlužníků. Jsou to lidé, kteří berou zadlužování jako sportovní disciplínu a ke svým závazkům jsou lhostejní. „Opakovaně se spoléhají na to, že jejich nesplacené závazky budou promlčeny. Jejich strategie se jim překvapivě často vyplácí, protože české firmy své pohledávky mnohdy ani nezačnou vymáhat,“ říká Vladimír Vachel, jednatel inkasní společnosti EOS KSI.
To může být způsobeno jak nedostatkem času či chybějícími pracovníky, kteří by vymáhání pohledávek realizovali, tak i v současné době absencí normativu určujícího výši přenositelných mimosoudních nákladů a nejasnou výší přiřčených soudních náhrad. Podle Vachela věřitelé často nedokážou odhadnout, jakou výši soudních náhrad budou schopni díky vymožené částce pokrýt a zdráhají se proto soudní při s ohledem na vysoké náklady vůbec začít. „Pomohla by závazná norma, která by stanovovala oprávněné a přiměřené náklady mimosoudního vymáhání přenositelné na dlužníka a také sjednocení praxe přiznávání nákladů soudního zastoupení jednotlivými soudy. Definováním nákladů mimosoudního inkasa by došlo k zpřehlednění situace a vylepšení stavu jak pro věřitele, tak pro dlužníky,“ vysvětluje Vladimír Vachel.
Dle údajů inkasní agentury EOS KSI se počet opakovaně zadlužovaných lidí za poslední tři roky více než zdvojnásobil. „Nejvyšší nárůst jsme zaznamenali u osob s pěti dluhy, těch je oproti roku 2009 čtyřikrát více. Nově se objevují i dlužníci se šesti spisy,“ doplňuje Vladimír Vachel. Důsledkem opakovaného zadlužování je i narůstající počet osobních bankrotů. Lidé se mnohdy dostanou do dluhové spirály, snaží se dluhy splatit další půjčkou, celkový dluh narůstá společně s úroky a své závazky tak již nejsou schopni splácet.
Nejčastější drobné pohledávky |
|
|
|
|
|
Zdroj: EOS KSI