CZK/€ 25.355 +0,10%

CZK/$ 24.337 +1,15%

CZK/£ 30.464 +0,17%

CZK/CHF 27.279 +0,12%

06. 10. 2016

0 komentářů

Čínský RMB vstupuje do elitního měnového klubu

 


 

Rozhodnutí Mezinárodního měnového fondu (MMF) zařadit RMB do této vybrané skupiny je potvrzením toho, že je široce používanou a obchodovanou měnou, a to přesto, že i nadále podléhá některým omezením kapitálového účtu.

Začlenění do měnového koše Zvláštního práva čerpání (SDR) MMF je mezníkem na cestě RMB k tomu, aby se stala mezinárodní měnou. Během posledního více než desetiletí se RMB posunula z pozice výhradně tuzemské měny na pozici významného hráče na poli globálních plateb a vypořádání obchodu. Zahrnutí do koše SDR nyní formálně katapultuje RMB do řad nejvýznamnějších rezervních měn na světě, a podpoří větší důvěru firem a institucí po celém světě k využívání RMB v obchodu a investicích do aktiv. Do budoucna věříme, že čínské úřady budou nadále provádět reformy finančního a kapitálového trhu a budou postupně otevírat dveře k intenzivnější přeshraničním tokům a zajistí, aby se Čína a její měna staly více integrované do globálního finančního systému. Zahrnutí do koše měn SDR posiluje tento trend, který představuje začátek nové kapitoly RMB a postupný, avšak neúprosný posun směrem k měně, která je široce využívána firmami, investory i jednotlivci po celém světě,“vysvětluje Peter Wong, místopředseda a výkonný ředitel HSBC bank.

Jaký má tedy zahrnutí renminbi do koše SDR význam, když SDR není měna a ceny jen malého množství zboží a služeb jsou udávány v SDR?

Zaprvé je tento krok jasným potvrzením toho, jakým vývojem RMB jako globální prostředek směny prochází. Tato „lidová měna“ je široce používána (podle hodnocení sítě SWIFT, kterou banky po celém světě používají pro převody peněz, jí náleží páté místo) a je široce obchodována (Bankou pro mezinárodní vypořádání, která funguje jako centrální banka bank, je řazena na osmé místo).

A co je ještě důležitější, zahrnutí měny do SDR je také příslibem toho, že role RMB na světových trzích bude i v budoucnu nabývat na významu. Renminbi se v současné době podílí na celosvětových platbách dvěma procenty. Podíl dolaru a eura pak tvoří společně více jak 70%. Spolu s tím, jak budou firmy a investoři častěji využívat tuto čínskou měnu, se bude zvyšovat i tento podíl.

REKLAMA

Věříme, že do roku 2020 bude polovina obchodů v Číně vypořádávána ve vlastní měně. V roce 2015 byl přitom podíl těchto obchodů 26%. K tomu budou výraznou měrou přispívat vylepšené platební systémy, jako je například čínský systém pro mezinárodní platby CIPS. Oficiální potvrzení se strany MMF by pak mělo posílit důvěru v likviditu a stabilitu RMB jako uchovatele hodnoty.

Podobně bude růst i podíl RMB jako rezervní měny centrálních bank po celém světě. V současné době tvoří dolar s eurem téměř 85 % světových rezerv, zatímco RMB není aktuálně ještě zahrnuta do pravidelného průzkumu rezerv centrálních bank prováděných MMF. Od 1. října se to ovšem změní. Renminbi bude zanesena jako nezávislá měna do oficiální databáze rezervních měn MMF a podíl RMB v rezervách centrálních bank se bude zvyšovat.

1. říjen 2016 tak z mnoha důvodů představuje vyvrcholení více jak deseti let proměn, kterými prošla tato kdysi čistě domácí měna. Tento den je ale také počátkem nové kapitoly: bude docházet k dalším změnám spolu s tím, jak se renminbi bude postupně přetvářet ve skutečnou mezinárodní měnu, kterou budou používat firmy, investoři a jednotlivci na celém světě.

Tisková zpráva HSBC

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *