CZK/€ 25.355 +0,10%

CZK/$ 24.337 +1,15%

CZK/£ 30.464 +0,17%

CZK/CHF 27.279 +0,12%

04. 05. 2016

0 komentářů

Čínský státní dluh dosahuje 350 % k HDP, jüan navzdory intervencím vůči dolaru posiluje

 


 

Americký dolar mezitím panikaří při představě, že Fed na svém velice umírněném březnovém jednání FOMC oznámil, že raději nechá americkou ekonomiku přehřát, než by riskoval destabilizaci světové ekonomiky prostřednictvím dalšího zvyšování sazeb a posílení dolaru. Riziko destabilizace se týká zejména Číny, kde hrozba prudké měnové devalvace proti USD uvrhla trhy už dvakrát za posledních devět měsíců do zmatku. Fed má štěstí, že americká ekonomika byla v prvním čtvrtletí velmi slabá.

Čínská měna zatím postupně oslabuje, i když ne vůči dolaru. To způsobilo frustraci celého zástupu spekulantů v Číně i mimo ni, kteří vsadili ve většině případů na devalvaci jüanu. Místo toho jüan mírně posílil proti velmi slabému dolaru. Ve srovnání s ostatními měnami, zejména asijskými, je letos zatím výrazně slabší. Malajský ringit letos například vzrostl vůči jüanu nejméně o 10 %, a to samé platí i pro japonský jen. Holubičí postup Fedu vedl k obrovskému úlevnému zotavení nejen jüanu, ale i téměř všech měn na rozvíjejících se trzích.

Na politické scéně se však Čína rozhodla nevyužít nabízených možností k provedení odpovídajících strukturálních změn a nějak produktivněji vyřešit hrozivě nabývající dluh. Místo toho se vrátila ke starým metodám podpory růstu HDP – obrovským finančním injekcím do ekonomiky. V tuto chvíli odhaduje australská banka Macquarie, že čínský dluh dosahuje děsivých 350 % HDP, což je neuvěřitelný a neočekávaný stoprocentní nárůst dluhu k HDP od roku 2008. Většina dluhu byla vytvořena státními podniky. V dolarech je to zhruba 35 bilionů USD. 

Pokud platí to, co je pro úvěrové cykly obvyklé, tj. že zhruba 10 % půjček skončí nesplacením, znamená to, že zde máme 3,5 bilionu USD nedobytných pohledávek – to je víc než je celkový stav čínských měnových zásob. 

To, že Čína uvolnila kohoutky likvidity, znamená, že se vytváří další tlak na oslabování jüanu. Proto si čínská měna v příštích měsících zaslouží naši plnou pozornost vzhledem k tomu, že efekt slabého dolaru vyvolaný březnovým jednáním FOMC i marnost politiky ECB a BoJ brzy ztratí energii.

REKLAMA

John Hardy, vedoucí oddělení forexu, Saxo Bank

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

ESG jako jedna z hrozeb pro efektivní alokaci kapitálu?

V posledních letech získává na významu stále víc tzv. ESG (Environmental, Social, and Governance) kritérium, tedy posun směrem k zeleným investicím. Dochází k nárůstu zelených dluhopisů, udržitelných půjček a dalších finančních nástrojů, které podporují projekty šetrné k životnímu prostředí. I centrální banky, jako je ECB, se více […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

25. 10. 2024

Čínské akcie zůstávají atraktivní i přes nedávnou korekci cen

V posledních týdnech se do popředí mediálního zájmu dostal vývoj na čínském akciovém trhu, který je naprosto bezprecedentní. Od svých minim si hlavní index Hang Seng Index připsal asi už 30% zhodnocení. Akcie táhly nahoru zejména spekulace o fiskální podpoře tamní ekonomiky, která si prochází dlouhodobější deflací.

Text: Redakce

14. 10. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *