CZK/€ 25.115 -0,08%

CZK/$ 24.368 -0,25%

CZK/£ 29.979 -0,55%

CZK/CHF 26.734 -0,21%

18. 03. 2024

0 komentářů

Členské společnosti ČLFA odhadují, že se státní podporou nákupu elektromobilů jich měsíčně profinancují 500

 

Přibližně 500 elektromobilů měsíčně profinancují podle kvalifikovaného odhadu členské společnosti České leasingové a finanční asociace (ČLFA) s využitím programu Záruka Elektromobilita od Ministerstva průmyslu a obchodu ČR (MPO), který dnes odstartoval. Bude se tak jednat o výrazný impuls v rozvoji elektromobility u nás. Podle nedávného průzkumu společnosti EY pro ČLFA totiž uvedlo 35 % firem jako důvod nezájmu o elektromobily chybějící dotační podporu pro jejich výhodnější nákup.

Loading



 

„Příklady ze zahraničí ukazují, že dostupné financování je klíčové pro přechod k nízkoemisní mobilitě. Proto nový dotační program MPO, který má v České republice podpořit zejména rozvoj elektromobility, vítáme a už teď víme, že významně přispěje k nastartování poptávky na straně našich klientů,“ uvedla Jana Hanušová, předsedkyně představenstva České leasingové a finanční asociace. Jak dále doplnila: „Členské společnosti ČLFA patří mezí významné podporovatele bezemisní dopravy. Jen v minulém roce profinancovaly každý třetí prodaný elektromobil v Česku. Konkrétně se jednalo o 2047 elektromobilů.“

„Národní rozvojová banka (NRB) jako poskytovatel podpory nabízí záruku k úvěru živnostníkům, podnikatelům a firmám bez rozdílu velikosti. Cílem programu Záruka Elektromobilita je podpořit zvýšení podílu vozidel na alternativní paliva a výstavbu dobíjecích stanic. Výsledek  kvalifikovaného odhadu ČLFA a zájem o nákup bezemisních vozů nás proto velice těší,“ dodává Pavel Křivonožka, člen představenstva Národní rozvojové banky (NRB).

Do programu Podpora Záruka Elektromobilita se ze strany České leasingové a finanční asociace zapojí 12 členských společností, které budou zprostředkovávat zvýhodněné úvěry (státní finanční podpora až 200 tisíc Kč na jeden elektromobil) a bankovní záruku od Národní rozvojové banky.

Zatímco v celé Evropské unii byl v minulém roce podíl elektromobilů na prodeji nových osobních vozidel 15 %, v ČR to byla podle statistik serveru Čistá doprava jen 3 %. Pro zajímavost, v Rumunsku dosáhl podíl elektromobilů 11 %.

REKLAMA

Z informací zveřejněných MPO vyplývá, že program Záruka Elektromobilita výzva se skládá ze dvou částí. První částí je finanční příspěvek na nákup bezemisních vozů (elektromobilů a vodíkových aut) či dobíječek. U osobních vozů může podpora dosáhnout až dvou set tisíc, u nákladních či vodíkových vozů až tří set tisíc korun. Na pořízení dobíjecích stanic lze získat příspěvek od 50 do 150 tisíc Kč.

Druhou část tvoří bankovní záruka za komerční úvěr, kterou poskytne Národní rozvojová banka úvěrové společnosti, u které firma vůz či případně dobíjecí stanici bude financovat. Tato podpora rozšíří nabídku i pro živnostníky a menší a střední podniky, kteří by při standardních podmínkách financování nemuseli na pořízení elektromobilu dosáhnout. Finanční příspěvek nebude možné získat bez zaručovaného úvěru. Vyplacení příspěvku bude z pohledu klienta posledním krokem v celém procesu.

Firmy budou moci žádat o příspěvek od 18. března 2024 u úvěrových společností, které budou mít uzavřenou spolupráci s Národní rozvojovou bankou. Příspěvek lze získat na pořízení osobních vozů v hodnotě od zhruba půl milionu do 1,5 milionu Kč podle podmínek programu. V segmentu nákladních vozidel platí až 2,5milionový limit na jedno vozidlo.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

V žebříčku finančního zdraví domácností se Česku daří stoupat, protože se jinde situace zhoršuje

Zatímco vloni Česku v pilíři Finančního zdraví patřila 12. příčka, letos jsme se posunuli na 9. místo v EU. Podle zjištění Indexu prosperity a finančního zdraví to však nebylo způsobeno výrazným zlepšením napříč sledovanými indikátory, ale spíše zhoršením států, které byly ještě v loňském ročníku před ČR. […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

21. 08. 2024

Investování s pozitivním vlivem – adaptace na změnu klimatu a transformace v měnícím se světě

Rizika spojená se změnou klimatu mají dopad na naši společnost, narušují potravinovou bezpečnost, infrastrukturu, vodní systémy a pobřežní oblasti. Zvyšování hladiny moří, rozsáhlé požáry a narušení dodavatelského řetězce způsobené drsnějšími a častějšími nepříznivými povětrnostními jevy jsou jen některé příklady těchto rizik.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

19. 08. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *