Nicméně: ukončení kurzového závazku ČNB bude hodně záviset také na měnové politice ECB a v tomto ohledu nelze vyloučit možnost, že kurzový závazek bude udržen déle, tedy i za horizont první poloviny roku 2017. Význam nastavení měnové politiky v eurozóně pro měnovou politiku ČNB je reflektován i tím, že se bankovní rada na dnešním zasedání vrátila k diskusi možnosti zavést záporné úrokové sazby. Z pohledu finančních trhů se tedy spekulace na záporný úrok vrací zpět do hry, dle mého názoru by ale ČNB musela čelit skutečně výrazným spekulativním tlakům na kurz koruny, aby k záporným úrokovým sazbám přikročila, neboť samotný výhled HDP a inflace v české ekonomice po záporných úrokových sazbách nevolá.
Bankovní rada ČNB zcela jasně prodloužila trvání svého kurzového závazku až do roku 2017. Dle mého názoru je to postoj zcela adekvátní jak vývoji inflace v české ekonomice, tak výhledu měnové politiky v eurozóně. Pro finanční trhy jde zároveň o signál, že navzdory rýsujícím se změnám v personálním složení bankovní rady není třeba spekulovat na scénář prudkého obratu měnové politiky české centrální banky.
Prodloužení trvání kurzového závazku za horizont konce letošního roku je zároveň ze strany bankovní rady poměrně překvapivý krok: z komunikace v předchozích měsících jsem nabyl dojmu, že se ČNB bude snažit vyhnout příliš explicitním závazkům. Dnešní oznámení, že kurzový závazek nebude ukončen dříve než v roce 2017, vnímám jako posun v explicitním směru. Zároveň ale opakuji, že dle mého názoru jde ze strany bankovní rady o krok zcela adekvátní a racionální. Výhled měnové politiky ECB již od loňského prosince jasně naznačuje, že by pro ČNB nebylo příliš rozumné vystoupit z režimu devizových intervencí výrazněji dříve než v březnu 2017, do kdy bude ECB provádět svůj program nákupů dluhopisů. Navíc: již na letošním březnovém zasedání se ECB může rozhodnout trvání tohoto svého programu dále prodloužit: to by pro ČNB znamenalo, že i její kurzový závazek může vydržet déle než do první poloviny roku 2017, což je dle bankovní rady momentálně nejpravděpodobnější termín pro ukončení kurzového závazku.
Výhled HDP a inflace nám říká, že české ekonomice nehrozí deflace v ekonomickém smyslu tohoto pojmu. Samotná prognóza vývoje české ekonomiky proto nevolá po zavedení záporných úrokových sazeb. Nicméně, ČNB si takový krok nechává v záloze pro případ, že by ji podmínky na finančních trzích k takovému kroku dotlačily. Dle mého názoru ale záporné měnově-politické úrokové sazby zůstávají pro ČNB i nadále alternativou, jež není úplně žádoucí.
Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE
REKLAMA