18. 01. 2024
ČPP v roce 2023 uchránila z pojistných podvodů rekordních 93 milionů korun
V roce 2023 se specialistům České podnikatelské pojišťovny (dále jen „ČPP“) podařilo uchránit 93 milionů korun z celkem 831 případů podezření na podvodné jednání. Oproti roku 2022 se jedná o 10% nárůst v uchráněné částce.
„Nejvíce podezření na podvod jsme řešili v Praze, kde jsme evidovali 22 % ze všech případů. Za Prahou následuje Středočeský a Moravskoslezský kraj, kde se koncentrovalo 13 %, resp. 10 % případů. Naopak nejméně podezření na podvodné jednání jsme řešili v Olomouckém a Karlovarském kraji,“ upřesnila Dita Němečková, vedoucí Odboru vyšetřování a prevence.
„Uchráněná částka meziročně narůstá. Důvodem je větší počet klientů, které ČPP dokázala oslovit svou nabídkou a kontinuálně narůstající počet pojistných smluv. S nárůstem pojistného kmene ovšem narůstá také počet pokusů o pojistné podvody. ČPP má nejvíce smluv v portfoliu pojištění vozidel, je proto přirozené, že největší podíl případů podvodného jednání se objevuje právě v této oblasti. Zároveň trvale zlepšujeme procesy a metody v oblasti prevence a vyšetřování pojistných podvodů, což také vede k nárůstu uchráněné hodnoty,“ vysvětluje Němečková.
Nejvíce pokusů o podvodná jednání dlouhodobě ČPP eviduje v souvislosti s pojištěním vozidel, ze všech prošetřovaných případů představují téměř 80 procent. Jedná se nejčastěji o hrané a smyšlené dopravní nehody vozidel nebo záměrné nadhodnocování škody. Pachatelé pojistných podvodů si často neuvědomují, že se svým jednáním vystavují riziku trestního stíhání. Pojistný podvod je trestný čin, za který může být pachatel odsouzen k trestu odnětí svobody až ve výši deseti let.
V jednom z řešených případů specialisté z oddělení vyšetřování odhalili fingované poškození osobního vozidla, ke kterému mělo dojít při dopravní nehodě. Řidič uplatňoval vyplacení pojistného plnění ve výši 120 tisíc korun. Rozsah poškození vozidla však neodpovídal uváděnému nehodovému ději a pochybnosti specialistů se potvrdily i při zkoumání místa nehody. Závěry šetření pojišťovny v tomto případě potvrdil i nezávislý znalecký posudek.
Pro zvýšení efektivity v odhalování pojistných podvodů Česká asociace pojišťoven od roku 2012 provozuje Systém pro výměnu informací o podezřelých okolnostech (SVIPO II). Důležitou strategií v boji proti pojistnému podvodu je také úzká vzájemná spolupráce pojišťoven jak mezi s sebou, tak s policií. Odhalováním pojistných podvodů pojišťovna chrání zájmy všech svých klientů.