CZK/€ 25.120 -0,02%

CZK/$ 24.168 +0,07%

CZK/£ 30.274 -0,62%

CZK/CHF 27.020 +0,27%

05. 09. 2013

0 komentářů

Subjekty:

Den finanční gramotnosti: Odškoleno téměř 800 lekcí po celé České republice

 


 

Většina školení proběhla na základních a středních školách. Naši lektoři v podstatě suplují roli učitelů, kteří by měli finanční gramotnost vyučovat sami, ale nemají potřebné znalosti. Na školení, která probíhají formou interaktivních seminářů, máme samé pozitivní reference, dokonce za lektory chodí i sami učitelé, že se během nich často přiučili něčemu novému,“ shrnuje Viola Baštýřová, koordinátorka projektu Den finanční gramotnosti.

Letošní aktivity projektu se, kromě školení, budou věnovat třem klíčovým projektům. Jednak je to opět soutěž s českou Wikipedií týkající se vytvoření či zkvalitnění 25 hesel z oblasti osobních financí. „Navážeme tak na loňskou akci, která byla velice úspěšná a z 50 hesel se nám podařilo celkem 48 na české Wikipedii doplnit a zkvalitnit,“ upřesňuje Baštýřová. Dalším projektem je vydání knihy kolektivu osmi autorů z Partners Jak ovládnout své peníze aneb Finanční plánování pro každého, která bude v prodeji v listopadu. Před Vánocemi by také měla být k dispozici edukativní hra Finance v kapse, která bude určena pro dva až pět hráčů.

Nenechat se „dojit“

Projekt Den finanční gramotnosti navázal v loňském roce spolupráci se společností ECONOMY RATING a podílel se na projektu Nenech se dojit. Ten měl za cíl vzdělávat širokou veřejnost v oblasti finanční gramotnosti. V jeho rámci proběhlo 32 seminářů ve 4 krajských městech: Zlíně, Brně, Olomouci a Jihlavě. „Celkem projekt zatím využilo přes 800 lidí a probralo se 11 finančních témat. Nejpopulárnější byly kurzy týkající se financování bydlení a zadlužení domácností. Nízká úroveň finanční gramotnosti může způsobit problémy nejen rodinám, ale přeneseně také firmám, protože vystresovaný člověk odvádí horší výkon. Proto by manažeři měli přemýšlet i o tom, že vzdělání v oblasti finanční gramotnosti může být zajímavý způsob, jak přispět ke stabilitě rodin pracovníků a tím i výsledků firmy,“ vysvětluje Jan Hranička, obchodní ředitel společnosti ECONOMY RATING, která projekt vytvořila a realizovala.

Lidé si stále více uvědomují, že musí lépe spravovat své finance. Potřebují se však dozvědět jak. Jedním z nejfrekventovanějších témat bylo pořízení bydlení bez vlastních zdrojů. „Účastníci se zajímali například o výpočet skutečných nákladů úvěru na bydlení. Chápou, že nízká úroková sazba není vše, ale často si neví rady s dalšími poplatky nebo procesními záležitostmi,“ popisuje Hranička. Vedle bydlení přicházeli lidé často s prosbou o radu týkající se dluhů. „Vysoké zadlužení často postihuje potomky nebo partnery dlužníků, a to i po jejich smrti, kdy jsou pozůstalí nuceni zříkat se dědictví. Je potřeba si uvědomit, že dluhy nemusí padnout jen na vás, ale ovlivní vždy i vaše nejbližší okolí,“ varuje Hranička.

Ženy a vysokoškoláci vedou

Seminářů se účastnily ve větší míře ženy, bylo jich 56 %. Překvapivá se ukázala být vzdělanostní struktura účastníků. Účastníků s univerzitním diplomem bylo 60 %. „Zaskočilo nás, že mezi účastníky převažovali vysokoškoláci. Očekávali jsme, že během studia měli více možností, jak se ve finanční gramotnosti zlepšovat. Naopak vyšší zájem jsme předpokládali u středoškolsky vzdělaných a vyučených. Vypadá to, že s vyšším vzděláním roste nejen uvědomění si důležitosti finanční gramotnosti ale hlavně motivace něco s tím dělat.“ říká překvapeně Hranička. Zmíněnou statistiku potvrdil i letošní výzkum Dne finanční gramotnosti Češi a rodinné finance. „Z něj vyplynulo, že s vyšším vzděláním jsou lidé více finančně gramotně zdatní. Například finanční rezervu mají více vysokoškoláci 83 % oproti středoškolákům s maturitou 78 % či těm bez maturity 58 %,“ doplňuje Viola Baštýřová.

REKLAMA

V příštím roce má projekt Nenech se dojit fungovat dál. „Rádi bychom semináře uspořádali v dalších krajských městech, podle našich zkušeností to rozhodně má smysl“, uzavírá Hranička. Více informací o projektu naleznete na stránkách www.nenechsedojit.cz.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Investiční gramotnost Čechů. Jak jsme na tom?

Rekordní inflace, zdražování ve všech sférách každodenního života Čechů, výkyvy na trzích nebo pokračující konflikt na Ukrajině. To jsou aktuální okolnosti, které výrazně ovlivňují stav českých peněženek. Řada Čechů tak řeší dilema, zda utrácet nebo úspory držet a případně v jakých finančních nástrojích. Jak jsou na tom […]

Text: Filip Kučera

01. 11. 2022

Češi ve finanční gramotnosti zaostávají. Peníze drží zbytečně na účtech

Foto: Pixabay.cz   Pro zvládání krizových situací, včetně pandemie, je klíčová i finanční gramotnost. Jak jsou na tom podle vás Češi? Podle lednového měření se ČR pohybuje v mezinárodním srovnání v průměru. Ministerstvo financí (MF) provedlo v lednu 2020 měření finanční gramotnosti dospělé populace v ČR. To navazuje na […]

Text: Daniel Mareš

30. 03. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *