CZK/€ 25.265 -0,02%

CZK/$ 23.922 -0,16%

CZK/£ 30.359 +0,00%

CZK/CHF 27.138 +0,04%

17. 01. 2023

0 komentářů

Digitalizace je budoucností finančního sektoru. Česko v ní ovšem zaostává

 

Z nedávného přehledu společnosti McKinsey & Company vyplývá, že 51 procent bank má rentabilitu vlastního kapitálu nižší než náklady na vlastní kapitál.[1] Podle expertů z poradenské skupiny Moore Global je jednou z hlavních příčin jejich pomalá digitalizace. Ta naopak dosahuje vysoké úrovně u startupů a dalších progresivních společností působících v oblasti financí. Experti dále poukazují na nezbytnost digitalizace pro budoucí rozvoj finančních institucí a na fakt, že ve srovnání se západními státy si Česká republika nevede v oblasti digitalizace zrovna uspokojivě.

Loading



 

Bankovnímu sektoru začaly v posledních letech sekundovat fintech startupy. Díky chytrým technologiím mohou svým zákazníkům nabízet nové produkty a služby, jež klasické bankovní společnosti ve své nabídce nemají. „V posledních pěti letech jsme byli svědky většího množství inovací než za předchozích pět století. Je zřejmé, že mnoho tradičních hráčů není na tuto situaci připraveno,“ komentuje Ewen Fleming, vedoucí skupiny finančních služeb v mezinárodní poradenské skupině Moore Global, a dodává: „Tradiční banky musí přehodnotit svůj smysl a diverzifikovat zákaznickou základnu tak, aby vybudovaly ziskovější části podnikání, a přitom stále efektivněji řídily rizika.“

Tradiční banky tlačí k inovacím také rozvíjející se fintech, který je rychle se vyvíjejícím segmentem. „Je možné očekávat, že pro toto odvětví bude klíčová aplikace nových technologií spíše než finanční procesy samotné a že sféra fintech bude integrovat stále více oblastí. Zároveň budeme svědky toho, že se klasické finanční instituce budou stále více přibližovat fintech firmám a rozdíly mezi těmito dvěma tábory se tak budou stírat,“ vysvětluje Petr Kymlička, partnera poradenské skupiny Moore Czech Republic.

Česko v technologiích zaostává

Finanční sektor v postkomunistických zemích, tedy i v Česku, se ve srovnání se západními státy stále jeví jako méně rozvinutý. „Zaostáváme v průniku technologií do tohoto sektoru. Fintech se u nás podílí na celkových výnosech finančního sektoru pouze jednotkami procent. Je to způsobeno především silně konzervativním přístupem, a to jak bank, tak jejich zákazníků,“ říká Petr Kymlička s tím, že během posledních let se tento stav zlepšuje, a to mimo jiné díky rostoucí digitální gramotnosti, lepší dostupnosti technologií nebo snižující se jazykové bariéře. „Do oblasti fintechu je navíc od investorů alokováno značné množství rizikového kapitálu, který je pro rozvoj projektů klíčový,“uzavírá Petr Kymlička.

[1] https://www.moore-global.com/intelligence/articles/july-2022/a-radical-new-agenda-for-banks

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Digitalizace bude v příštích letech hrát v byznysu stále větší roli. Jak se připravit na velké celospolečenské změny?

Evropská unie (EU) musí  trend digitalizace zachytit a nové technologie a investice do nich nejrůznějšími cestami podporovat a nesvazovat je přílišnými regulacemi. Stejně tak je důležité podpořit investice do kybernetické bezpečnosti, která s digitalizací úzce souvisí. Shodli se na tom účastníci konference Prague Digital Council, kterou u […]

Text: Filip Kučera

06. 12. 2022

V digitalizaci jsou nejlepší španělské a kanadské banky. Česko je ze 41 zemí na 13. místě

Venku je největší globální studie o digitálním bankovnictví – Digital Banking Maturity 2022. Jak si v této sféře stojí retailové banky z 41 zemí z celého světa, včetně Česka? Zmiňovaná studie společnosti Deloitte přináší srovnání digitálních funkcionalit, šíři pokrytí zákaznických potřeb a UX aspektů ve třech klíčových kanálech.

Text: Filip Kučera

25. 11. 2022

Jak umělá inteligence promění finanční sektor?

Umělá inteligence (AI) má potenciál významně transformovat odvětví finančních služeb. Finanční instituce však prozatím teprve převážně hledají vhodné oblasti nasazení AI. Jak mohou zajistit odpovědné nasazení umělé inteligence a získat z ní odpovídající benefity, a současně efektivně překonat související rizika?  

Text: Filip Kučera

30. 06. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *