CZK/€ 25.355 +0,10%

CZK/$ 24.337 +1,15%

CZK/£ 30.464 +0,17%

CZK/CHF 27.279 +0,12%

21. 02. 2024

0 komentářů

Dlouhé lety s sebou nesou rizika. Snížit je není náročné a zvládne to každý

 

Dříve byly lety do vzdálených destinací raritou, dnes už jsou velmi běžné. Zkušení cestovatelé tipy a triky pro cestování letadlem znají, méně zkušení by si před dlouhým letem ale měli zjistit co nejvíce informací a dostatečně se na něj připravit. Nejdůležitější je se při dlouhém cestování čas od času protáhnout a projít, neméně podstatné je dodržování pitného režimu. Žvýkačka nebo bonbón v kapse se bude hodit při vzletu a přistání, kdy v letadle dochází k největší změně tlaku. Cestování letadlem v zásadě nepředstavuje problém ani pro těhotné ženy, cestu by ale vždy měly nejprve konzultovat se svým lékařem.

Loading



 

Procházkou a protažením předejdete vzniku krevních sraženin

Nejen při čekání na letišti, ale hlavně na palubě letadla je důležité se hýbat. Pokud dlouho sedíme, v dolních končetinách dochází k hromadění krve. Z tohoto důvodu tak můžou mít lidé při dlouhých letech pocit těžkých a oteklých nohou. Problém ale nastává v případě, kdy se v končetinách krev začne srážet. Sraženina, neboli trombus, pak může ucpat žílu a narušit krevní oběh. Tomuto stavu se říká žilní trombóza a může vést k životu nebezpečné plicní embolii nebo cévní mozkové příhodě, lidově řečeno mrtvici.

Pro snížení rizika vzniku žilní trombózy je vhodné si pro svůj let vybrat sedadlo do uličky, kde budete mít více prostoru na protažení. Je také dobré alespoň jednou za hodinu vstát a po letadle se trochu projít a protáhnout. Správnou cirkulaci krve podpoříte i dodržováním pitného režimu. Vyhýbat by se cestující měli nápojům, které odvodňují, tedy například kávě a alkoholu. Největší riziko vzniku žilní trombózy je u obézních a vysokých lidí, u lidí s poruchou srážlivosti krve, u kuřáků a u lidí starších 65 let.

V těhotenství cestu letadlem konzultujte s doktorem

Vznik krevních sraženin je významnou hrozbou také pro nastávající maminky a uživatelky hormonální antikoncepce. Cestování letadlem v jiném stavu jinak ale obecně nepředstavuje problém. Do 28. týdne těhotenství se dá létat v podstatě bez omezení, mezi 29. a 36. týdnem vás už ale většina leteckých společností na palubu bez patřičného lékařského potvrzení nepustí.

Téměř všechny cestovní pojišťovny pojistí nastávající maminky pouze do 26. týdne těhotenství, například u ERV Evropské pojišťovny je to ale možné až do dvou měsíců před předpokládaným termínem porodu. „Vždy je ale důležité cestu v těhotenství důkladně zvážit a konzultovat s lékařem. Právě ten má totiž o vývoji zdravotního stavu nastávající maminky i miminka největší přehled. Cesta se navíc v řadě případů dá odložit i na později,“ říká Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny.

Do kapsy si přibalte žvýkačky nebo cucací bonbóny

Při vzlétání a přistávání letadla vznikají obrovské výkyvy tlaku, které Eustachova trubice nedokáže obstojně vyrovnat, a proto cestujícím zaléhají uši. Tlak vzduchu kolem uší při vzlétání klesá, při přistávání naopak stoupá. Nejúčinnější radou je zívat, polykat, žvýkat nebo cucat bonbóny.

Zkušení cestovatelé možná také znají a praktikují Toynbeeho a Valsalvův manévr, tedy techniky, které pomáhají tlak v uších vyrovnat. Pro provedení Toynbeeho manévru si zacpěte nos a současně se trochu napijte vody. Valsalvův manévr se pak provádí tak, že se zacpe nos a mírně jím profouknete vzduch se zavřenou pusou. Pokud techniky nezafungují ihned, můžete je vyzkoušet později.

Méně časté než zaléhaní uší, zato o poznání nepříjemnější, může být létání se zasádrovanou končetinou. Noha nebo ruka může v sádře při letu natéct a způsobit nepříjemné komplikace. Před odletem si u vaší letecké společnosti zkontrolujte, zda si nemusíte kvůli sádře přikoupit sedadlo navíc či zda vás dopravce vůbec se sádrou pustí na palubu.

Dovolenou je občas lepší přesunout na později
Při plánování dovolené a zejména pak před jejím začátkem je vždy vhodné zvážit svůj zdravotní stav. Pokud jste nemocní, nebo se zkrátka necítíte úplně dobře, nejlépe uděláte, když cestu zkonzultujete s vaším lékařem. V určitých případech je lepší si vysněnou a dlouho plánovanou dovolenou nechat ujít a přesunout ji na jindy.

„Při nákupu zájezdu, letenek nebo jiných cestovních služeb doporučujeme klientům sjednat si rovnou i pojištění storna. To využijí právě v případě, kdy kvůli nečekaným zdravotním komplikacím nebudou moct na dovolenou vůbec odjet,“ říká Vlastimil Divoký. Zrušit zájezd lze ale z vícero různých důvodů, jako je i například rozvod nebo výpověď ze zaměstnání ze strany zaměstnavatele. „Pojištění storna je v posledních letech už téměř nedílnou součástí cestovního pojištění. U ERV Evropské tvoří již přibližně třetinu smluv. Oceňují ho hlavně rodiny s malými dětmi, které často na dovolenou kvůli onemocnění nemohou vyrazit,“ doplňuje Vlastimil Divoký.

Vlastimil Divoký

manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny

Pět cviků proti krevní sraženině
  1. Zvedněte nohy do vzduchu. Prsty jedné nohy pohybujte po směru hodinových ručiček, prsty druhé nohy proti směru. Několik vteřin vydržte kroužit a potom cvičení opakujte.
  1. Roztáhněte prsty na nohou a napněte nohu, abyste protáhli svalstvo.
  1. Opřete se patami o zem a špičky nohou střídavě zdvihejte do vzduchu a pokládejte na zem.
  1. Zvedněte dolní končetinu do vzduchu a ohněte ji v koleni. Natahujte a pokrčujte nohu v koleni tak, jak nejvíce vám to dovolí prostor mezi sedačkami.
  1. Mírně se ohněte dopředu a složte ruce pod jedním kolenem. Koleno přitáhněte co nejblíže k hrudníku, vydržte v této pozici asi 15 vteřin a pak ho pomalu pouštějte. Opakujte i s druhou končetinou.


Zdroj: https://www.cestovni-nemoci.cz/novinky/ceka-vas-dlouhy-let-nedavejte-tromboze-sanci-10916

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Jak je na tom první dáma s důchodovým zabezpečením a co se má změnit

V diskusích téměř nepovšimnuta zůstala otázka zdravotního a důchodového pojištění předchozích a současné manželky prezidenta republiky. První dáma v minulosti ani v současnosti nedostávala a dosud nedostává za výkon své funkce žádný plat, i když se od ní očekává, že opustí stávající zaměstnání, aby mohla plnit řadu protokolárních úkolů a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

25. 11. 2024

Jaké zásadní změny přinesly vládní úpravy do penzijního spoření?

Konsolidační balíček účinný od letošního ledna sebou taktéž přinesl pozitivní změny v oblasti odpočtů z daňového základu pro fyzické osoby. Zásadní změna spočívá v rozšíření okruhu produktů spoření na stáří, které jsou způsobilé pro odpočet z daňového základu. Nově lze od základu daně odečíst i příspěvky hrazené poplatníkem v rámci tzv. dlouhodobého […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

16. 10. 2024

Zprostředkování pojištění čeká malé zemětřesení

Poskytovatelé zboží a služeb, kteří budou svým zákazníkům nabízet možnost pojištění, mohou nově podléhat zákonu o distribuci pojištění a zajištění. Soudní dvůr Evropské unie totiž aktuálně rozhodl, že pod pojem „zprostředkovatel pojištění“ spadá právnická osoba, která svým zákazníkům nabízí, aby se účastnili skupinového pojištění, které předem uzavřela s […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

10. 10. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *