CZK/€ 25.340 +0,22%

CZK/$ 23.254 +0,32%

CZK/£ 30.194 +0,38%

CZK/CHF 26.953 +0,35%

05. 10. 2016

0 komentářů

Dlouhý: Další zvýšení minimální mzdy může poškodit některé zaměstnavatele. Chybí odpolitizování tohoto institutu

 


 

Je nezbytné upozornit na to, že plošné zvýšení minimální mzdy nedělá rozdíly mezi specifiky jednotlivých odvětví ekonomiky ani mezi zaměstnavateli. Zatímco některých firem se takové zvýšení vůbec nedotkne, protože osoby s minimálními příjmy vůbec nezaměstnávají, není neobvyklé, že se u jiného zaměstnavatele soustřeďuje více zaměstnanců s minimální mzdou. V důsledku regulace tak může dojít k podvázání možnosti firem nabírat nové zaměstnance, a v horším případě i k jejich propouštění, jejich nahrazení stroji či vyhnání z legálního sektoru – tzn. zaměstnanci pak namísto toho, aby byli v řádném pracovním poměru, fungují načerno. Tyto dopady budou nerovnoměrné, dopad na některé sektory či regiony, respektive konkrétní firmy může být velmi významný.

Zvyšování minimální mzdy znamená nejen zvyšování mzdových nákladů firem, ale i zvýšenou administrativu. Problematický je ale i institut zaručené mzdy, který je pro mnohé podnikatele palčivější než minimální mzda, protože se dotýká výrazně větší skupiny zaměstnanců.

Hospodářská komora ČR dlouhodobě požadovala změnit od roku 2017 způsob určování minimální mzdy, tedy stanovit objektivní kritéria ve vztahu k reálnému výkonu národní ekonomiky s ohledem na budoucí vývoj. Letos v únoru jsem proto také vyzval předsedu vlády Bohuslava Sobotku dopisem, aby urychleně vytvořil expertní komisi, která by vypracovala návrh systémového přístupu k úpravám minimální mzdy. Tato iniciativa se ale nesetkala s pochopením premiéra.

Je potřeba také zdůraznit, že samy firmy nejlépe vědí, kdy mohou a kdy nemohou svým zaměstnancům přidat na mzdách. K nárůstu nominálních i reálných mezd dochází i bez dalších regulatorních zásahů a dochází k němu v letošním roce a podle prognózy Hospodářské komory ČR budou zaměstnavatelé mzdy zvyšovat nadále, v roce 2017 o 4,8 až 5 procent.

Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory ČR

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

důstojná minimální mzda

Koncept „důstojné mzdy“ není nesmysl

V českých diskusích jsou často popletené pojmy s dojmy. Úplně výstavně to platí o konceptu „důstojné mzdy“. Většina lidí, kteří se pustí do obhajoby či kritiky, začne hnedka nesmyslem. Mluví o tom konceptu jako o ekonomické kategorii.

Text: Luboš Smrčka

08. 01. 2020

minimální zálohy a důchod

Minimální zálohy a důchod: jak malý dostanete důchod

Vlastní spoření a investování na důchod je pro osoby samostatně výdělečně činné nutností, zejména pro OSVČ platící minimální měsíční zálohy, jejichž starobní důchod nedosahuje ani 10 tisíc Kč.

Text: Petr Gola

19. 12. 2019

poroste minimální mzda

Jak poroste v ČR v příštím roce minimální mzda?

Vláda se na konci listopadu konečně shodla na výši minimální mzdy od 1. ledna 2020. Ta vzroste z 13 350 Kč na 14 600 Kč. Minimální mzda se sice týká jen malého množství pracovníků, ale od její výše se odvíjí i výše tzv. zaručené mzdy, která se […]

Text: Hana Bartušková

04. 12. 2019


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *