CZK/€ 25.295 +0,02%

CZK/$ 23.912 -0,24%

CZK/£ 30.240 -0,10%

CZK/CHF 27.112 +0,37%

16. 05. 2019

0 komentářů

Dovolená pod palmami nebude. Poláci přijdou o úspory, Češi na tom nejsou líp

 

Polsko prochází další důchodovou reformou. Tamní vláda plánuje přesunout všechny prostředky v objemu 162,3 miliardy polských zlotých (v přepočtu asi 973,8 miliardy korun) ze státem garantovaných penzijních fondů na individuální důchodové spořicí účty, píše agentura Bloomberg.

Loading



 

Poplatek za tento převod bude 15 procent. Výtěžek z něj má státu pomoci finančně stabilizovat státní fond sociálního pojištění, tedy výplaty současných důchodů.

Ve starém systému, známém jako OFE, spořili Poláci od roku 1999 a dnes v něm má úspory téměř 16 milionů z nich. Při zavádění těchto státem garantovaných fondů slibovala vláda lidem, že si v důchodu budou užívat „dovolenou pod palmami“.

Nejnovější výpočty však podle serveru money.pl ukazují, že dnešní polští čtyřicátníci mohou počítat s důchodem pouze ve výši 30 procent platu. Stát přitom slibuje, že současná opatření pomohou důchod zvýšit na 50 procent platu.

„Penzijní fondy jsou postavené na investicích do státních dluhopisů, státní dluhy rostou a není možné je splatit. Jsou tedy dvě cesty, jak zaplatit státní dluhy. Ta méně drastická cesta je inflace, více  drastická znárodnění, jak se to právě děje v Polsku a Maďarsku. Nejhorším důsledkem těchto opatření je ztráta důvěry lidí v celý systém. Úspěšní budou ti, kteří tvoří rezervy v hmotných věcech mimo papírový systém,“ říká předseda představenstva Golden Gate CZ Vladimír Brůna.

REKLAMA

Fondy v Česku jsou také nevýhodné

„V Česku v posledních letech penzijní fondy nepokrývají ani inflaci a některé dokonce prodělávají, což je u dlouhodobé investice zásadní problém,“ dodává Brůna.

Není to poprvé, kdy si polská vláda pomohla k vylepšení státního rozpočtu znárodněním úspor na důchod. V roce 2013 převedla na státní účty více než polovinu prostředků naspořených fondech OTF. Z nich bylo více než 40 procent investováno v polských státních dluhopisech, které stát skartoval a snížil si tak státní dluh o zhruba osm procent.

Zažili to i Maďaři

REKLAMA

Podobnou situaci zažilo i Maďarsko v roce 2010, kdy vláda Viktora Orbána dala lidem ultimátum. Buď převedou úspory v privátních penzijních fondech zpět do státního fondu, nebo ztratí zhruba 70 procent budoucího důchodu. Většina lidí raději poslechla a pomohla tak zalepit další díru ve státním rozpočtu.

„Zkušenosti ukazují, že spoléhat se na zhodnocení úspor prostřednictvím státu není bezpečné. Ti, kteří odeberou část úspor ze systému a vloží je do hmotných aktiv, mimo jiné i zlata, jsou lépe připraveni,“ dodává Vladimír Brůna.

Pro zajímavost, většina prostředků v OTF je investována do akcií firem kótovaných na Varšavské burze, v korporátních a polských vládních dluhopisech, hypotečních zástavních listech a bankovních vkladech.

Tisková zpráva Golden Gate

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Bitcoin dosahuje nového historického maxima díky pokračující rally po volbách

Bitcoin minulou středu dosáhl nového historického maxima 93 480 dolarů, což je výsledek dynamiky po amerických prezidentských volbách, která nadále podporuje trhy s kryptoměnami. S rostoucí cenou bitcoinu také celková tržní kapitalizace kryptoměn stanovila nové historické maximum ve výši 3,05 bilionu dolarů, čímž překonala hodnotu zaznamenanou na […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 11. 2024

Zlaté časy startupů končí. Trh s rizikovým kapitálem klesá

Situace na trhu rizikového kapitálu se v posledních letech kompletně proměnila. Zatímco v období pandemie tento trh významně rostl, v současnosti je trend opačný. Důvodů je několik. Investoři se zaměřují na trhy s ověřenými obchodními modely a v neposlední řadě chování investorů ovlivnily vysoké úrokové sazby. Přesto existuje i startupový segment, který […]

Text: Redakce

19. 11. 2024

Zlato je letos jedno z nejvýkonnějších aktiv

Další eskalace konfliktu na Blízkém východě spolu s větší nejistotou kolem prezidentských voleb v USA podpořily v říjnu cenu zlata a převážilo to negativní dopady silnějšího amerického dolaru a vyšších výnosů Treasuries. Drahý kov tak opět zaznamenal nové rekordy a měsíc zakončil na hodnotě 2744 amerických dolarů za unci, což […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *