28. 05. 2013
Subjekty:
Dřevěný most v Lenoře na zlaté minci České národní banky
„V cyklu zlatých pětitisícikorunových mincí představujeme deset výjimečných mostů z různých krajů České republiky. Jedním z nich je právě most v Lenoře. Ten je vedle stavebního materiálu – dřeva – unikátní především díky systému, který pomáhal rovnat dřevo při plavení po Vltavě. I přes to, že toto své poslání už několik desetiletí neplní, zůstává cenným připomenutím historie Lenory a jejího okolí,“ uvedl guvernér ČNB Miroslav Singer.
Dřevěný most přes Teplou Vltavu v Lenoře je zpodobněn na obou stranách zlaté mince, na líci je zobrazen průhled vnitřkem mostu, na rubové straně mince pak je most vyobrazený z boku a nad ním znak šumavské obce Lenora. Podobu mince navrhl Miroslav Hric.
ČNB vydává do oběhu celkem 13 800 půluncových mincí s vyobrazením mostu v Lenoře, vyražených z216 kgzlata o ryzosti 999.9. Celkem 11 300 kusů mince je ve špičkové kvalitě s leštěným polem a matovým reliéfem a 2 500 kusů v běžné kvalitě. Nominální hodnota mince není její prodejní cenou, ta zohledňuje mimo jiné i aktuální cenu zlata nebo náklady spojené s výrobou. Minci vyrazila Česká mincovna v Jablonci nad Nisou.
Dřevěný most na okraji Lenory sloužil k zadržování, počítání a vypouštění splavovaného dřeva z boubínských lesů po Teplé Vltavě. Svoji funkci plnil až do vybudování přehrady na Lipně. Dřevěná trámová lávka s valbovou střechou je dlouhá25 metrůa široká1,8 metru. Výška chodby dosahuje až tří metrů. V podlaze stavby jsou dodnes patrné otvory, které sloužily k zasunutí trámků zadržujících dřevo. Po jejich vysunutí se nahromaděné dřevo uvolnilo a mohlo plout po řece dál.
Zlatá mince s vyobrazením mostu v Lenoře je celkem pátou emisí z cyklu „Mosty“, který do roku 2015 představí deset vybraných mostních staveb na českém území. V říjnu tohoto roku ČNB vydá šestou minci z této emise s motivem železničního mostu v Žampachu.
REKLAMA