CZK/€ 25.215 -0,32%

CZK/$ 24.487 -0,76%

CZK/£ 29.923 -0,30%

CZK/CHF 26.843 -0,27%

20. 04. 2023

0 komentářů

Dvě třetiny Čechů si někdy vzaly půjčku, nejčastějším důvodem je rekonstrukce nebo koupě auta

 

Většina Čechů se někdy za život ocitla v situaci, kdy pro ně východisko představovala půjčka. Ačkoliv třetina z nich po takové možnosti nikdy sáhnout nemusela, polovina měla dvě půjčky a více. Nejčastějším poskytovatelem úvěru je banka, skoro pětina Čechů si jej ale časem převedla ke konkurenci. Data vyplynula z reprezentativního průzkumu NMS Market Research pro Raiffeisenbank.

Loading



 

Vzít si půjčku není v dnešní době už nijak neobvyklý úkon. Bankovní úvěr je nedílnou součástí nabídkového portfolia, i přesto ale 32 % Čechů nikdy žádnou půjčku nemělo. Z těch, kteří si úvěr vzali, měla polovina za život dvě půjčky a více. Češi se základním vzděláním si berou půjčku 1,5krát častěji než vysokoškoláci (56 % vs 39 %), ale příjmy jejich domácnosti, nebo velikost města, ve kterém žijí, na množství půjček vliv podle průzkumu nemá.

Pokud si Češi půjčku vezmou, nejčastějším důvodem je rekonstrukce (35 %). Druhou nejvíce zmiňovanou položkou je nákup auta či motorky, k tomu si úvěrem pomohlo 16 % Čechů. Oproti tomu na nákup notebooku nebo stolního počítače si půjčilo jen asi 3 % Čechů.

„Rekonstrukce bydlení nebo podobně nezbytné úkony, které přímo ovlivňují život klienta, jsou legitimním důvodem pro půjčení si peněz. Pokud už se pro úvěr člověk rozhodne, je důležité si důkladně přečíst podmínky a doptat se na veškeré další informace. Finanční gramotnost tu hraje hlavní roli v zásadách bezpečnosti,“ apeluje na veřejnost tisková mluvčí Raiffeisenbank Tereza Kaiseršotová.

Právě banky jsou nejčastějším zdrojem půjček, zavítá do nich až 86 % budoucích dlužníků. Třetina Čechů si ale v minulosti půjčila od nebankovního poskytovatele, což může být v některých případech riskantní. Od někoho z rodiny si finance vypůjčila pětina (22 %) dotazovaných. Na druhou stranu, 18 % Čechů z těch, kteří si někdy půjčku vzali, si převedlo půjčku do jiné banky, ve více než polovině případů (56 %) to bylo kvůli nižšímu úroku
u konkurence.

REKLAMA

Nechat si poradit je v případě většího závazku určitě rozumným krokem. K tomuto účelu existují finanční poradci, které by vyhledali 4 z 10 Čechů, pokud by své možnosti chtěli probrat. Třetina by se raději poradila se známým či kamarádem.

O průzkumu

Průzkum provedla agentura NMS Market Research online v Českém národním panelu dotazováním na reprezentativním vzorku 1007 respondentů ve věku 18-65 let.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

V žebříčku finančního zdraví domácností se Česku daří stoupat, protože se jinde situace zhoršuje

Zatímco vloni Česku v pilíři Finančního zdraví patřila 12. příčka, letos jsme se posunuli na 9. místo v EU. Podle zjištění Indexu prosperity a finančního zdraví to však nebylo způsobeno výrazným zlepšením napříč sledovanými indikátory, ale spíše zhoršením států, které byly ještě v loňském ročníku před ČR. […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

21. 08. 2024

Investování s pozitivním vlivem – adaptace na změnu klimatu a transformace v měnícím se světě

Rizika spojená se změnou klimatu mají dopad na naši společnost, narušují potravinovou bezpečnost, infrastrukturu, vodní systémy a pobřežní oblasti. Zvyšování hladiny moří, rozsáhlé požáry a narušení dodavatelského řetězce způsobené drsnějšími a častějšími nepříznivými povětrnostními jevy jsou jen některé příklady těchto rizik.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

19. 08. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *