26. 10. 2017
ECB sníží od příštího roku nákupy dluhopisů na 30 miliard euro
ECB dnes oznámila, že počínaje lednem nového roku sníží měsíční objem nákupů dluhopisů, jež provozuje v rámci svého programu nákupů aktiv. Počínaje lednem 2018 budou měsíční nákupy aktiv sníženy ze stávajících 60 miliard euro na 30 miliard euro měsíčně a ECB bude nákupy v tomto objemu provádět přinejmenším do konce září 2018. Úrokové sazby drží ECB beze změny, depozitní sazba tak zůstává hluboko v záporu (-0,40 %), což ovšem není překvapivé.
Snížení objemu měsíčních nákupů aktiv je ale z pohledu finančních trhů relativně mírné, opatrnost ECB je zřejmá také v tom, že nákupy v objemu 30 miliard euro budou trvat přinejmenším do konce třetího čtvrtletí 2018 a v případě potřeby mohou být prodlouženy anebo může být navýšen jejich objem. ECB evidentně nechce svých rozhodnutím vzbudit na finančních trzích jakékoliv obavy z příliš rychlého zpřísňování měnových podmínek v eurozóně a stejně se tak chce vyhnout scénáři přílišného posílení kurzu eura, jež i tak již letos posílilo poměrně výrazně.
Na tento umírněný krok ze strany ECB reaguje euro oslabením vůči americkému dolaru. Vůči euru posílila také česká koruna, i když v případě kurzu koruny nejde o nijak zásadní posun.
Každopádně ale umírněný přístup ECB kontrastuje s hlasy z ČNB, jež signalizují možnost rychlejšího růstu úrokových sazeb české centrální banky, než se dosud čekalo. To je v souhrnu pro korunu pozitivní faktor, jenž ji sám o sobě může tlačit k dalšímu posílení vůči euru. Případné výraznější posílení koruny by pak mohlo vést k tomu, že i růst úroků ČNB by byl nakonec pozvolnější, než co mohly naznačovat některé výroky tuzemských centrálních bankéřů z posledních dnů a týdnů.
Co se týče ostatních centrálních bank ve středoevropském regionu, tak dnešní krok ECB může polskou centrální banku utvrdit v její vyčkávací pozici, jež pro Polsko implikuje neměnnost nastavení měnově-politických úrokových sazeb po několik dalších čtvrtletí. Maďarská centrální banka pak může setrvat ve svém názoru, že měnové podmínky v maďarské ekonomice lze ještě dále opatrně uvolňovat.
REKLAMA
Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE