CZK/€ 25.120 -0,02%

CZK/$ 24.168 +0,07%

CZK/£ 30.274 -0,62%

CZK/CHF 27.020 +0,27%

01. 08. 2017

0 komentářů

Eurozóna pro červenec hlásí meziroční inflaci beze změny

 

Eurozóna pro červenec hlásí meziroční inflaci beze změny na úrovni 1,3 procenta.Inflace tak zůstává výrazně pod inflačním cílem Evropské centrální banky: ECB ve své v červnu zveřejněné prognóze ostatně očekává, že celoroční průměrná inflace zůstane pod jejím cílem jak letos, tak v letech 2018 a 2019. Inflace v eurozóně se drží na nízkých úrovních jednak díky vývoji cen energií, utlumená ale i přes mírné červnové zvýšení zůstává i jádrová inflace, a to navzdory solidnímu hospodářskému růstu, jimž ekonomika eurozóny prochází.

Loading



 

I červencová data o inflaci tak utvrdí ECB v jejím názoru, že hospodářská expanze se stále ještě nepromítnula do výraznější a udržitelné dynamiky inflace. V této konstelaci ECB může i nadále udržovat velmi uvolněnou měnovou politiku, respektive opouštění stávajícího režimu měnové politiky může být velmi pozvolné.

ECB udržuje uvolněné měnové podmínky skrze svůj program nákupů aktiv, přičemž tyto nákupy mají v průměru objem 60 miliard euro měsíčně. ECB bude v těchto nákupech pokračovat přinejmenším do konce letošního roku. Na zářijovém zasedání anebo během letošního podzimu se ECB musí vyjádřit k dalšímu směřování svého programu nákupů aktiv: předpokládá se, že v roce 2018 tyto měsíční nákupy začne ECB utlumovat, postupně až na nulu, nicméně tento proces útlumu může být skutečně velmi postupný a může tak trvat poměrně dlouho. Otázka zvyšování úroků bude pro ECB relevantním tématem zřejmě až poté, co bude zcela ukončen zmíněný program nákupů aktiv.

Výhled měnové politiky v eurozóně je velmi důležitým faktorem i pro ČNB při úvahách o výhledu její vlastní měnové politiky. Na svém zasedání koncem června dala bankovní rada ČNB najevo, že již na srpnovém zasedání, jež se bude konat tento čtvrtek (3. srpna), dle všeho přikročí ke zvýšení svých úroků. V tomto ohledu ale ČNB bude muset postupovat velmi opatrně, neboť příliš výrazné anebo příliš časté zvyšování jejich úroků by v situaci uvolněné měnové politiky v eurozóně mohlo vést k výraznějšímu a nežádoucímu posílení koruny vůči euru.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Promyšlená diverzifikace portfolia bude pro investory v příštím roce klíčová

Investiční výhledy společnosti Amundi pro rok 2025 reflektují svět plný proměn a zároveň upozorňují na zajímavé investiční příležitosti. I přes geopolitické změny zůstává vývoj v globální ekonomice příznivě nakloněn rizikovým aktivům. Klíčem k úspěchu bude důsledná diverzifikace portfolia a schopnost rychle reagovat na tržní a politické změny.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

06. 12. 2024

Komentář: Aktuální vývoj dláždí cestu k možnému rozpadu eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *