CZK/€ 25.165 +0,18%

CZK/$ 24.218 +0,21%

CZK/£ 30.334 +0,20%

CZK/CHF 26.958 -0,23%

27. 11. 2015

0 komentářů

Evropa čelí několika ekonomickým hrozbám

 


 

M. Singer se soustředil na téma Růst evropské ekonomiky ve světle kroků ECB, František Bostl, hlavní ekonom Colosseum zahájil téma Smlouva TTIP – výhoda nebo zdroj problémů a Martin Diviš, předseda představenstva a GŘ Kooperativa pojišťovny, zaštítil atraktivní téma Česká republika – premiant Evropy v roce 2015?

Odborníci se v nadnesených tématech shodli, že Evropa čelí v posledních měsících několika hrozbám, které se mohou negativně promítnout do vývoje ekonomiky a dále zpomalit její růst. Výzvou posledních měsíců je migrační krize, která odborníky rozděluje. Panují různé názory na to, zda migrace s sebou přinese potřebnou injekci v podobě zvýšení přílivu chybějící pracovní síly nebo zda vlna migrantů bude naopak znamenat vysoké náklady spojené například s výplatou sociálních dávek. Celý proces může vést nejen k postupnému uzavírání evropských hranic, ale i k omezení obchodu. V této souvislosti může být naopak pozitivní uzavření chystané dohody TTIP (TransatlanticTrade and InvestmentPartnership) o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy.

Významným rizikem, které přítomní ekonomové komentovali, je také riziko deflace. Celosvětově se úrokové sazby pohybují na velmi nízkých hodnotách blízkých k nule, takže komparativní výhodu je možné získat přes slabší měnu.

Česká republika si vede v roce 2015 z ekonomického hlediska velmi dobře, když očekáváme růst HDP ve výši až kolem 4,5 %, tedy nejvyšší růst ze všech států Evropské unie. I tato skutečnost byla součástí zajímavé diskuse, v níž M. Singer konstatoval, že: „Česká ekonomika má předpoklady k tomu, aby patřila k rychleji rostoucím ekonomikám v Evropě, protože ekonomika je makroekonomicky rovnovážná, relativně málo zadlužená a má solidní mikro- fundamenty.“

Významným tématem se také ukázala konkurenceschopnost Evropské unie a divergence výkonnosti ekonomik jednotlivých evropských států – na jedné straně reprezentovaných Německem a na straně druhé třeba Řeckem a Portugalskem nebo Itálií a Španělskem. Jak konstatoval guvernér Singer: „Víra, že členství v eurozóně povede k větší disciplíně hospodářských politik (a politiků), se ukázala být iluzí a zbožným přáním.“

Otázkou, která z dnešního fóra naléhavě zaznívá, je, zda projekty sjednocování Evropy pomocí fiskální či bankovní unie mohou být v této situaci vůbec úspěšné a zda tato situace naopak nepovede k celkovému oslabení postavení Evropy jako celku vůči zbytku světa.

REKLAMA

Konference spojené s vyhlášením Ceny prof. Františka Vencovského pro mladé ekonomy jsou po dobu své existence vždy pořádány pod záštitou guvernéra České národní banky a i v minulosti se jí zúčastnila celá řada významných ekonomických osobností nejenom v českém, ale i světovém měřítku, jako např. Sam Peltzman z The University of Chicago nebo prof. Nicolas Barr z LondonSchoolofEconomic. Letos se soutěž i doprovodná konference, které jsou koncipovány jako bienále, konají již po páté.

Generálními partnery konference Evropská ekonomika – návrat k růstu nebo dlouhodobá stagnace? jsou Kooperativa pojišťovna, a.s., ViennaInsurance Group a Colosseum, a. s.

Cenu Františka Vencovského si rozdělily mladé ekonomky

Už pátý ročník soutěže o Cenu prof. Františka Vencovského pro mladé ekonomy, kterou pořádá Vysoká škola finanční a správní, zná své vítěze. O první cenu se letos podělily dvě ekonomky: Mgr. Volha Audzei, M.A., Ph.D. (CERGE – EI), a Ing. Hana Lipovská (Ekonomicko-správní fakulta Masarykovy univerzity). Cena je dotována pořadatelem částkou 200 000 Kč na další výzkum, kterou si výherkyně rozdělí. Jedná se o bienále.

Na třetím místě se umístil PhDr. Jakub Matějů, M.A. (CERGE-EI a ČNB). Cena je vyhlašována vždy při příležitosti velké vědecké konference, jejíž téma koresponduje s tématem soutěže. Letošní již pátý ročník se věnuje ve světle současného dění aktuálnímu tématu Evropská ekonomika – návrat k růstu nebo dlouhodobá stagnace?

REKLAMA

Konference i soutěž jsou mimo jiné příležitostí konfrontovat názory a  myšlenkové proudy naší a světové ekonomie s nastupující novou generací mladých teoretiků.

Mgr. Volha Audzei, M.A., Ph.D. zvítězila s prací „InformationAcquisition and Excessive Risk: ImpactofPolicyRate and Market Volatility“ („Získávání informací a nadměrné riziko: role úrokových sazeb a volatility na trzích“).

Autorka se ve svém výzkumu zabývá makroekonomickými modely s přihlédnutím k finančním frikcím.

Soutěžní práce se zabývá problémem podstupování rizika finančními agenty, dochází k závěru, že nízké úrokové sazby a/nebo tržní volatilita způsobuje nadměrné riskování a snižuje motivaci k získávání informace o rizikových aktivech.

Autorka a pracuje v ČNB a CERGE-EI jako vědecká pracovnice, přitom studuje v doktorském studiu na CERGE-EI.

REKLAMA

Ing. Hana Lipovská zvítězila s prací „Fiskální placebo“.

Autorka se ve svém výzkumu zabývá fiskální politikou, teorií lidského kapitálu a především politickou ekonomií konfliktu v oblasti dezintegračních tendencí.

Soutěžní práce se zabývá problémem vládních intervencí (na příkladu českých vlád) během ekonomických krizí. Autorka zavádí koncept „fiskálního placeba“, podle kterého plní vládní zásahy v podobě fiskálních opatření pouze signalizační funkci. Návrhy protikrizových zákonů jsou tedy jen strategickým rozhodnutím vlády, jejíž pozice je během krize značně ohrožena.

Autorka je absolventkou Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity v Brně, kde dnes působí na Katedře ekonomie jako interní doktorand oboru Hospodářská politika. V současnosti je také externím zaměstnancem Institutu Václava Klause.

Prof. František Vencovský (1923–2006) byl studentem Karla Engliše (významný český ekonom v období 1. republiky, ministr financí a guvernér Národní banky československé) a později jeho přítelem a pokračovatelem.

Většinu svého profesního života pracoval F. Vencovský v centrální bance.  Od roku 1992 působil jako pedagog na Katedře měnové teorie a politiky Fakulty financí a účetnictví VŠE v Praze, kde se habilitoval jako docent a později získal profesorský titul.

V odborné práci se profesor Vencovský soustředil na oblast měnové teorie a politiky a v této oblasti byl považován za jednoho z nejvýznamnějších českých resp. československých odborníků.

Profesor František Vencovský byl uznávaným odborníkem, působil v řadě akademických a vědeckých grémií a edičních rad odborných periodik, byl též fundovaným a laskavým učitelem, školitelem doktorandů a kolegou.

Soutěž o Cenu prof. Vencovského, kterou vyhlašuje se souhlasem paní Věry Vencovské (která se vždy účastní konference a vyhlášení výsledků) rektorka VŠFS ve dvouletém intervalu, je důstojným uctěním památky prof. Vencovského.

Vysoká škola finanční a správní musí jako univerzita výzkum a vývoj považovat za nezbytnou součást své existence. I proto cíleně zapojuje studenty do vědeckovýzkumné činnosti již na úrovni navazujícího magisterského studia. Intenzivně pracuje se studenty doktorského studia a poskytuje jim podporu. Pro podporu výzkumu a vývoje vlastních akademických pracovníků založila Interní grantovou agenturu a nově také Univerzitní výzkumné centrum pod vedením významného českého vědce prof. Petra Matějů.

Soutěž o Cenu prof. Vencovského i s ní související vědecká konference jsou jedním ze způsobů, jak přispět k rozvoji ekonomické vědy obecně.
Zdroj : Tisková zpráva Vysoká škola finanční a správní

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Jaké jsou výhody investování do nemovitostního fondu, shrnuje Michal Macek z Evropa reality group

Evropa Investiční Fond sází na jistotu, stabilitu a výjimečné lokality. Díky více než 25letým zkušenostem a rozsáhlé síti poboček po celé ČR, fond nabízí investorům konzervativní přístup s očekávanými ročními výnosy 6 až 10 %. Michal Macek, majitel Evropa reality group, zdůrazňuje výhody společných investic, včetně daňových […]

Text: Monika Lukešová

30. 10. 2024

Evropané a bydlení: Trendy a realita na trhu nemovitostí

Pokud jde o dostupnost bydlení, čelí Češi výzvě. V Evropě na tom nejsou zrovna nejlépe, jsou na předposledním místě, hned po Slovensku. V porovnání se mzdami jsou náklady na bydlení v Česku nejvyšší, přičemž na 70 metrů čtverečních bytu potřebují ekvivalent 13,3 průměrných hrubých ročních platů. Toto […]

Text: Filip Kučera

19. 12. 2023

Nerovnoměrný vývoj: Investice do umělé inteligence v Evropě a USA

V posledních letech jsme svědky rapidního vzestupu technologie umělé inteligence (AI) a jejího vlivu na globální ekonomiku. Vývoj v oblasti AI zásadním způsobem mění to, jakým společnosti, průmyslová odvětví a dokonce i státy pracují. Skutečností je, že investice do umělé inteligence v Evropě zpomalují, zatímco v USA […]

Text: Filip Kučera

31. 08. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *