11. 12. 2012
Subjekty:
Evropský rok aktivního stárnutí a mezigenerační solidarity: Senioři mají velký potenciál, využijme ho
„Statistiky říkají, že podíl seniorů je dnes necelých 16 procent, za 20 let už by to mohla být skoro čtvrtina obyvatel. Stárnutí populace je opravdu aktuální problém a vyloučení starších občanů z pracovního procesu je dlouhodobě nepřijatelné. Chci vytvořit podmínky a využit potenciál našich seniorů, “ říká ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová.
Národní akční plán podporující pozitivní stárnutí pro období let 2013 až 2017 předloží ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová vládě na začátku roku 2013. Strategický dokument, který vznikl ve spolupráci odborníků a široké veřejnosti, stanovuje šest priorit – zaměstnávání starších pracovníků a seniorů ve vazbě na systém důchodového pojištění, celoživotní učení, dobrovolnictví a mezigenerační spolupráce, kvalitní prostředí pro život seniorů, zdravé stárnutí a péči o nejstarší seniory. Plán obsahuje naprosto konkrétní opatření a určuje garanty napříč jednotlivými ministerstvy.
I tyto informace zazní na dnešní závěrečné konferenci k Evropskému roku. Akce se zúčastní odborníci na danou oblast i představitelé společenského života. Debatovat budou například o zdravotní a sociální péči, aktivním životě a vzdělávání seniorů, bezpečnosti starších lidí či age managementu. Rovněž se dozví, kdo získá ocenění AWARDS.
Budou to například děti ze Základní školy na Bakalce v Brně. Uvědomily si, že stáří je relativní z pohledu věku a uspořádaly setkání vnoučat a prarodičů s výletem do Moravského krasu. A s tímto projektem s názvem „Babi a dědo na Bakalce“ národní kolo evropské soutěže AWARDS vyhrály. Na evropské úrovni v kategorii „Firma vstřícná seniorům“ stejného klání zase bodovala Škoda Auto a.s.. Získala 2. místo. Soutěž „Firma vstřícná seniorům“ je na národní úrovni součástí akce TOP odpovědná firma roku. To vše díky spolupráci MPSV, platformy Byznys pro společnost a Evropské komise v České republice.
„Některé projekty, které začaly v letošním roce a které mohou jako příklady dobré praxe bychom rádi podpořili. Konkrétní příklady jsou tím nejlepším způsobem, jak oslovit veřejnost a dosáhnout potřebných změn,“ dodává ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová.
REKLAMA
V rámci Evropského roku se uskutečnil mimo jiné projekt „Senioři seniorům“, který uspořádalo dobrovolnické centrum Vysočina v Domově důchodců v Humpolci. Šlo o dobrovolnickou a charitativní činnost, kdy si starší lidé pomohli navzájem. Odbor sociálních věcí a školství Magistrátu města Přerova zase zorganizoval „Senior Symposium“. Starší lidé z Přerova a okolí se během něj setkali s odborníky, kteří pečují o seniory – se sociálními pracovníky, lékaři, právníky, pedagogy a terapeuty. Během roku vznikly také stovky nových iniciativ, které se zabývají aktivním stárnutím a snaží zlepšit přístup společnosti k seniorům.
Patroni Evropského roku aktivního stárnutí a mezigenerační solidarity 2012 jsou Monika Šimůnková, Zuzana Baudyšová, Květa Fialová, Ivo Možný, Milan Klapetek a Michal Giboda. Projekt má i speciální web dostupný na http://www.mpsv.cz/cs/11696. Tam jsou k dispozici informace o aktivitách, které se během letošního roku uskutečnily. Web spravovaný Evropskou unií je na http://europa.eu/ey2012.