CZK/€ 25.285 -0,16%

CZK/$ 23.179 -0,44%

CZK/£ 30.078 -0,27%

CZK/CHF 26.860 -0,04%

07. 08. 2014

0 komentářů

EY: 29 % společností zvolilo jiné dodavatele kvůli měnové intervenci a zvýšeným vstupním nákladům

 


 

Výše uvedená a další zajímavá zjištění vyplynula z průzkumu Procurement Survey 2014 provedeného společností EY ve spolupráci s Českou asociací nákupu a prodeje. Zúčastnilo se jej 117 respondentů odpovědných za oblast nákupu v 17 odvětvích ekonomiky.

Nákup hraje klíčovou roli ve snaze firem dosahovat úspor. Zejména z tohoto důvodu je organizačně nejčastěji podřízen přímo generálnímu či výkonnému řediteli (44 %, v odvětví velkoobchodu a maloobchodu dokonce 80 %), finančnímu či ekonomickému řediteli (17 %), případně je součástí útvaru supply chain manažera či ředitele logistiky (7 %).

Naprostým standardem je dnes centralizovaný nákup uplatňovaný v 79 % společností, přičemž vysokou mírou centralizace se vyznačují zejména nadnárodní společnosti. Až 90 % firem očekává, že jim centralizovaný nákup umožní dosáhnout nižších nákupních nákladů. 

Zároveň si ale většina společností uvědomuje, že je nezbytné řídit činnosti strategického a operativního nákupu odděleně. Úplné oddělení strategického a operativního nákupu je obvyklé například v síťových odvětvích a energetice (63 %) nebo v automobilovém průmyslu (60 %). Naopak polovina stavebních společností zmíněné oblasti nerozděluje.

„Centralizace nákupu je nejčastější změnou plánovanou společnostmi na úseku nákupu. Naprostá většina firem a organizací s centralizovaným nákupem dosáhla zajímavých úspor. Organizaci nákupu je však nutné přizpůsobit potřebám konkrétní firmy a specifikům daného odvětví,“ říká Bronislav Pánek, výkonný ředitel v oddělení podnikového poradenství a řízení rizik společnosti EY.

REKLAMA

43 % firem vnímá v posledním roce zvýšenou míru nejistoty v oblasti nákupu. Nejčastěji se týká dodávek zboží a materiálu (40 %), cenových výkyvů (29 %) nebo platební morálky (13 %). 

Největší nárůst vnímaného rizika společnosti uváděly v oblasti cenových výkyvů, což souvisí i s měnovými intervencemi na sklonku loňského roku. Většina respondentů ve zmíněné souvislosti pocítila zvýšené náklady a každá třetí hledala nové dodavatele.

Změny v dodavatelském portfoliu však společnosti plánují i bez ohledu na kurzové změny. Až 60 % společností plánuje racionalizaci či rozšíření stávající dodavatelské základny. Nové dodavatele firmy nejčastěji hledají kromě střední Evropy také ve východní Evropě a Asii. „Nejčastějším cílem je omezení závislosti na dodavateli zejména u kritických nákupních kategorií, omezení rizika výpadku či nekvality dodávek a zároveň posílení žádoucího konkurenčního prostředí mezi dodavateli,“ dodává Bronislav Pánek.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Koronavirus: kurz koruny a inflace

Česká koruna v době koronavirové. Máme čekat inflaci?

Co je větší nepřítel? Inflace, nebo koronavirus? Koronavirus, dojde-li ke stagflaci, inflační cíle půjdou k ledu. 11% roční inflace? Co není, může být. Bývaly doby, kdy byla jednociferná roční inflace vcelku tolerovatelným výsledkem hospodářské politiky. Teprve dvouciferný cenový růst vytvářel zásadnější znepokojení.

Text: Radovan Novotný

24. 03. 2020

Česká koruna - CZK

Tajemství zakleté koruny

Česko má několik prvenství. ČNB je jednou z mála centrálních bank, které zvyšovaly své úrokové sazby. Díky intervencím a oslabování koruny se ČNB jako ústřední banka zasloužila o to, že se Česko z pohledu devizových rezerv dostalo na výsluní – ve své bilanci drží devizové rezervy ve výši […]

Text: Radovan Novotný

08. 02. 2019

Labutě scénáře vývoje ekonomiky

Rok 2018 ve třech scénářích: Párty (ne)končí?

V roce 2018 si finanční trh bude připomínat smutné 10. výročí pádu Lehman Brothers. Oživení klíčových ekonomik světa, které v USA vstupuje už do devátého ročníku, vyvolává otázky, jak ještě dlouho si tohoto oživení budeme užívat.

Text: Helena Horská

24. 01. 2018


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *