12. 11. 2024
Family Wealth Report 2024: Jak vícegenerační rodiny odměňují své členy za zapojení do správy rodinného majetku?
Family Wealth Report 2024 vůbec poprvé odhalil přístup českých vícegeneračních rodin k odměňování jejich členů zapojených do aktivní správy rodinného bohatství, a to formou účasti ve formálních a neformálních správních orgánech. Zpráva Family Wealth Report vychází z rozsáhlého průzkumu, který probíhal v letních měsících v českých podnikatelských rodinách. Zúčastnilo se jej několik desítek rodinných organizací, jejichž zástupci se podělili o využívaní formálních a neformálních správních orgánů, zapojení rodiny i NextGen a přístup k odměňování rodinných členů.
V otázce odměňování nerodinných příslušníků, kteří zastávají role ve správních nebo dozorčích orgánech rodinných firem nebo jiných soukromě vlastněných či kontrolovaných organizací, existuje celá řada exaktních informací o metodách, výši i dalších obecných standardech. V případě zapojení rodinných příslušníků do rodinných firem, aktivit i organizací je to ale jinak. Často neexistuje žádné pevné pravidlo nebo obvyklá praxe a rodina při odměňování vychází ze svého ideového přesvědčení. Různé nekonzistentní přístupy mohou být hrozbou toho, jak tyto správní orgány udržet funkční, efektivní a dlouhodobě motivované. Průzkum Wealth Magazínu tak zjišťoval, jak české vícegenerační rodiny odměňují své příslušníky zapojené do správy rodinného majetku formou účasti ve formálních a neformálních správních orgánech. Výsledky průzkumu jsou uvedené ve Family Wealth Reportu.
Cílem průzkumu bylo pomoci nalézt všem rodinným firmám v ČR a dalším rodinou vlastněným či kontrolovaným organizacím, jako jsou nadace, nadační, svěřenské, rodinné či investiční fondy, odpověď na otázku, jak odměňovat rodinné příslušníky při jejich zapojení do správy rodinného bohatství formou účasti ve formálních a neformálních správních orgánech. Správně nastavený systém odměňování rodinných členů zapojených do těchto orgánů je důležitým aspektem pro podnik/organizaci i samotnou rodinu. Podle zahraničních zdrojů uvedených ve Family Wealth Report je kompenzace činnosti rodinných příslušníků ve správních orgánech motivačním prvkem, který může zvýšit efektivitu činnosti jednotlivých boardů, rad a výborů i jednotlivých členů.
Pět klíčových výsledků Family Wealth Reportu
Analýza výsledků prokázala, že v otázkách správy a řízení podniku a rodinných organizací se přístup rodin k formálním a neformálním správním orgánům liší minimálně, ať již jde o podíl zapojených rodinných členů, nástupnické generace, nebo četnost setkávání se. Významné rozdílnosti pozorujeme v problematice odměňování. Z průzkumu vyplývá, že rodiny přistupují jinak k odměňování rodinných příslušníků, kteří jsou aktivně zapojení do formálních správních boardů, než těch s účastí v neformálních správních orgánech. Představujeme 5 klíčových výsledků vyplývajících z Family Wealth Reportu 2024.
1. Rodiny využívají zejména představenstvo a rodinnou radu
Formální (statutární) správní orgány mají ustanovené všechny organizace, jinak tomu však je u těch neformálních. Z výsledků vyplývá, že neformální správní orgány využívá pouze 61 % rodin. Nejvyužívanějšími formálními a neformálními správními orgány jsou dle výsledků představenstvo (55,9 %) a rodinná rada (90,5 %). Polovina respondetnů pak má ve statutárních orgánech ustanovenou valnou hromadu. Třetina (32, 4 %) respondentů označila také dozorčí radu a téměř čtvrtina správní radu. Mezi statutárními orgány pak nalezneme další, jako správce svěřenských fondu, dohlížitele nebo protektory. V rámci neformálních orgánů jsme předdefinovali respondentům: Rodinná rada, poradní výbor, pracovní skupina a rada vlastníků. Dotazovaní doplnili ještě mentora vlastníků. Druhým nejvyužívanějším orgánem po rodinné radě je pracovní skupina, kterou využívá pouze třetina zúčastněných respondentů. Další jsou méně časté.
REKLAMA
2. Členové rodiny jsou zapojováni do vedení organizací
Z odpovědí zástupců rodinných organizací můžeme vyčíst, že rodiny zapojují své členy do manažerského řízení a statutárních orgánů, zejména pak v případě představenstev, volných hromad, správních rad, dozorčích rad a dohlížitelů. Ve většině orgánů je tak alespoň 1 člen z řad rodinných příslušníků. Například ve 100 % valných hromad je součástí alespoň 1 člen rodiny. Jen 5 % představenstev je tvořeno pouze externím managementem. Důvodem může být nejen dohled nad firmou, organizací, ale i kontrola, zda je naplňována vize rodiny. Na druhou stranu výsledky ukázaly, že z většiny je do formálních orgánů zapojen nerodinný (profesionální) management, což dokazuje, že rodiny přijímají do vedení externí specialisty nejen s odborným názorem, ale také objektivním pohledem.
3. Do neformálních správních orgánů jsou zapojováni nerodinní externí členové
Z dat průzkumu můžeme vyčíst, že do neformálních orgánů není zapojena pouze rodina, ale i externí členové. Například rodinná rada je zcela tvořena členy rodiny pouze ve 42 % případů. Jinými slovy, 58 % rodin do rodinné rady zapojuje i externí poradce, specialisty a členy mimo rodinu. Členy pracovního výboru pouze z řad rodiny má 40 % organizací, u pracovní skupiny je to dokonce pouze 28 % organizací s ustanovenou pracovní skupinou. Radu vlastníků má tvořenou pouze členy rodiny 40 % respondentů, kteří využívají tento neformální orgán.
4. NextGen jsou připravováni na převzetí firmy
Pozitivním zjištěním průzkumu je míra zapojení nástupnické generace do formálních i neformálních správních orgánů. To může svědčit o tom, že rodiny připravují další generace na odpovědnost související s manažerským nebo vlastnickým předáním majetku, a tedy správou rodinného bohatství. Do statutárních orgánů – a tedy řídících boardů – zapojuje následující generaci 61 % organizací. V neformálních správních orgánech má zástupce další generace 81 % rodin.
5. Rodiny více odměňují členy formálních správních orgánů
Velmi odlišné výstupy jsou ve výsledcích odměňování rodinných členů ve formálních a neformálních orgánech. Zatímco příslušníky rodiny zapojené do formálních (statutárních) správních orgánů odměňuje 61 % rodin zapojených do průzkumu, v těch neformálních kompenzaci za činnost získávají členové pouze v 33 % případů. Odlišnosti spatřujeme také ve výši roční odměny.
Téměř třetina respondentů (32,7 %) uvedla, že roční odměna pro rodinné příslušníky ve statutárních orgánech přesahuje 300.000 Kč za rok. U neformálních správních orgánů je pak nejčastější roční hodnota odměny v rozmezí od 100.000 – 199.999 Kč. Tuto možnost zvolilo 57 % respondentů těch organizací, které poskytují kompenzaci rodinným členům v neformálních orgánech.
Motivovat či nemotivovat? To je oč tu běží
Výsledky přístupu k odměňování rodinných členů za zapojení se do správy rodinného bohatství formou účasti ve správních orgánech mohou značit tendenci rodin považovat aktivní účast v řízení podniku či organizaci za obchodní nebo pracovní aktivitu. Za jejich činnost tak získávají odměnu (popř. mzdu), jež je může motivovat k výkonnosti, a tím i růstu hodnoty podniku/majetku pod správou organizace, fondu.
Účast v neformálních rodinných orgánech může být považována spíše za činnost pro rodinu a její budoucnost, tedy i pro samotné členy orgánu. To pak lze chápat jako dostatečnou motivaci pro odpovědné rozhodování a výkonnost členů. Teoretické zdroje nám však potvrzují, že opak je pravdou. Například Meghan Juday ve svém textu upozorňuje, že odměňování příslušníků rodiny v neformálních orgánech může pomoct k tomu, aby se členové své práci pro rodinu věnovali více. Hrozí totiž, že dají přednost a více odpovědnosti jiným, obchodně důležitějším, závazkům.