CZK/€ 25.120 -0,02%

CZK/$ 24.168 +0,07%

CZK/£ 30.274 -0,62%

CZK/CHF 27.020 +0,27%

15. 01. 2019

0 komentářů

Firemní dluhopisy a jejich rizika

 

Firemní dluhopisy patří mezi jedny z nejbezpečnějších investic, pokud ovšem dobře víte, komu vlastně půjčujete. Jedná-li se o firmu s dlouholetou tradicí a renomé nebo společnost, která nabízí své dluhopisy na burze a obdržela pozitivní hodnocení od ratingové agentury, není se čeho obávat. Mnohem častěji ale narazíte na společnosti, které vydávají dluhopisy jen proto, že jim kvůli nízké bonitě odmítla půjčit banka.

Loading



 

Těmto firmám odborníci přezdívají finanční šmejdi, protože jejich praktiky se nijak neliší od praktik prodejců předražených hrnců. Obchodní zástupci vám odprezentují líbivě znějící podnikatelský záměr, který podle nich nemůže selhat. K tomu nabídnou neodolatelně vysoký výnos a doufají, že se do jejich léčky chytnete a svěříte jim svoje, mnohdy, životní úspory.

Obavy jsou na místě tím spíše, vydávají-li dluhopisy netransparentní společnosti s pochybnou minulostí. Zpravidla se jedná o účelově založené firmy, které mají v majetku pouze základní kapitál. V takovém případě trvejte na tzv. zajištění například nemovitostí emitenta. Mějte vždy na paměti, že dluhopis není nic jiného než dlužní úpis. Na ulici také nepůjčíte každému, kdo o to požádá. Proto vždy chtějte skutečné záruky, podobně jako to dělá banka. Hodnota zajištění musí být uvedena v tzv. emisních podmínkách, které si důkladně prostudujte.

Velmi často se pak emitenti zaštiťují prospektem od České národní banky, který má však pouze informativní charakter a není garancí navrácení vynaložených financí, pokud se podnikatelský záměr nezdaří nebo emitent přestane, z nějakého důvodu, vyplácet výnosy.

Investice do prašivých dluhopisů netransparentních firem mohou přijít velmi draho. Své o tom vědí např. bývalí klienti společnosti iConsulting 4 Companies, kterým byly také slibovány vysoké úroky. Aktuální situace je taková, že se s firmou, která skončila v konkursu, soudí o desítky milionů.

REKLAMA

„Klienti podlehli zdánlivě výhodné nabídce dluhopisů s až 10% úrokem. Firma dluhopisy nabízela od roku 2015, přičemž varovným signálem pro potenciální investory měl být už prostý fakt, že dle účetní závěrky za rok 2013 měla firma záporný výsledek hospodaření v řádech několika set tisíc korun,“ uvádí Eliška Skřivanová, tisková mluvčí serveru Rizikovedluhopisy.cz, který před neseriózními podnikateli varuje. A dodává: „Jedním z dalších emitentů, kteří přinejmenším vzbuzují pochybnost, je např. společnost EMTC – Czech a.s. Firma potenciální klienty kontaktuje telefonicky, což samo o sobě nepokládáme za seriózní, obzvláště, jedná-li se o mnohaset tisícové investice (v jejich případě min. 200 000 Kč). Podle poslední účetní závěrky navíc cizí zdroje společnosti mnohonásobně převyšují vlastní kapitál, který je navíc záporný. Společnost přitom emituje dluhopisy za neuvěřitelné 3 mld. Kč!“

Každou investici raději zkonzultujte minimálně s jedním odborníkem (např. bankovním či finančním poradcem). Nenechte se nachytat od finančních šmejdů a raději se vyvarujte nakupování dluhopisů po telefonu!

Tisková zpráva Rizikovedluhopisy.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Zajištěné korporátní dluhopisy

Zajištěné korporátní dluhopisy, aneb co je to agent pro zajištění

Kvůli zásahům do ekonomických plánů mohou v současné době některé firmy využívat k překlenutí krizové doby korporátní dluhopisy. Ty jsou však vnímány spíše jako rizikový investiční nástroj. Zcela novou kvalitu nicméně dostávají, pokud se emitenti rozhodnou využít možnosti zajistit pohledávky vlastníků dluhopisů zástavním právem nebo jiným druhem […]

Text: redakce

14. 10. 2020


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *