CZK/€ 25.265 -0,02%

CZK/$ 23.960 -0,15%

CZK/£ 30.358 +0,18%

CZK/CHF 27.127 -0,09%

28. 02. 2023

0 komentářů

Firmy v krizi zrychlují oběh svých financí, zájem o odkup pohledávek dosáhl v roce 2022 rekordních 286 miliard korun

 

Během posledních dvou let se v České republice zvýšil zájem o factoring, tedy odkup pohledávek z podnikatelské činnosti, o více než 50 procent. Zatímco ještě v roce 2020 postoupily domácí firmy factoringovým společnostem sdruženým v České leasingové a finanční asociaci (ČLFA) pohledávky v objemu 184 miliard korun, v minulém roce to bylo již 286 miliard Kč. Společnosti sdružené v ČLFA přitom reprezentují 97 % factoringového trhu v ČR.

Loading



 

„Stále více firem si uvědomuje, že factoring je komplexní služba, která nabízí víc než jen financování pohledávek před jejich splatností. Factoringové společnosti odkoupené pohledávky spravují a inkasují, což přináší úspory v personální a administrativní oblasti a fakticky mění fixní náklady na zaměstnance na variabilní náklad za nakupovanou službu. Factoringová společnost také může svým klientům garantovat, že za své pohledávky dostanou vždy zaplaceno, a to je v dnešní náročné ekonomické situaci velmi žádaný benefit,“ uvedl Zdeněk Bílý, generální ředitel UniCredit Factoring.

Z celkového objemu factoringu v roce 2022 připadlo 57,5 % na bezregresní factoring. Právě u této formy postoupení pohledávky přechází riziko nezaplacení faktury na factoringovou společnost. Podíl regresního factoringu, kdy při nezaplacení pohledávky zůstává riziko na straně klienta, činil zbylých 42,5 %. „Objem bezregresního factoringu v minulém roce bezprecedentně rostl o téměř třetinu. Z našeho pohledu je to důsledek zvýšené nejistoty v ekonomice. Řada firem se proto snažila minimalizovat případná rizika využitím bezregresního factoringu,“ poznamenal Petr Novák, provozní ředitel Bibby Financial Services.

Více než dvě třetiny factoringových kontraktů v minulém roce byly tuzemské. Téměř 30 procent představoval exportní factoring a pouhá dvě procenta připadla na importní.

„Za určitých podmínek není financování poskytnuté factoringovou společností vykazováno jako úvěr, což zvyšuje bonitu v očích obchodních partnerů, věřitelů a akcionářů. Jedna služba tak přináší likviditu, nákladovou úsporu, snížení rizika i účetní optimalizaci,“ doplnil Jindřich Horák, generální ředitel ČSOB Factoring.

Factoring v ČR nabízejí společnosti sdružené v České leasingové a finanční asociaci, tedy Factoring KB, ČSOB Factoring, Factoring České spořitelny, UniCredit Factoring a Bibby Financial Services a dále také Raiffeisenbank. Všechny tyto společnosti jsou sdružené také v Asociaci factoringových společností.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

V žebříčku finančního zdraví domácností se Česku daří stoupat, protože se jinde situace zhoršuje

Zatímco vloni Česku v pilíři Finančního zdraví patřila 12. příčka, letos jsme se posunuli na 9. místo v EU. Podle zjištění Indexu prosperity a finančního zdraví to však nebylo způsobeno výrazným zlepšením napříč sledovanými indikátory, ale spíše zhoršením států, které byly ještě v loňském ročníku před ČR. […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

21. 08. 2024

Investování s pozitivním vlivem – adaptace na změnu klimatu a transformace v měnícím se světě

Rizika spojená se změnou klimatu mají dopad na naši společnost, narušují potravinovou bezpečnost, infrastrukturu, vodní systémy a pobřežní oblasti. Zvyšování hladiny moří, rozsáhlé požáry a narušení dodavatelského řetězce způsobené drsnějšími a častějšími nepříznivými povětrnostními jevy jsou jen některé příklady těchto rizik.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

19. 08. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *