27. 04. 2022
Fond IFIS zahájil výkup pohledávek za Sberbank, nabízí 50 % původní hodnoty
Fond IFIS začal jako první na českém trhu odkupovat pohledávky za českou Sberbank. Ty vznikly hlavně z titulu vkladů na účtech, kde byly zůstatky nad pojištěným limitem ekvivalentu 100 tisíc eur. Aktuálně IFIS věřitelům nabízí odkup za polovinu nominální hodnoty. Se Sberbank nyní vede ČNB řízení o odebrání licence a předpokládá se její vstup do likvidace v horizontu několika měsíců.
„Už dříve nás klienti Sberbank individuálně oslovovali ohledně možnosti nám pohledávky prodat, nebo jim pomoci zrealizovat započtení jejich vzájemných závazků a pohledávek. IFIS si nejdřív vyřešil vlastní úvěrovou angažovanost, když docílil vydání kvitance o zániku úvěrových závazků. Nyní je správná doba, abychom jako pohledávkový fond nabídli řešení i dalším bývalým klientům Sberbank,“ říká majoritní akcionář fondu IFIS Marek Indra.
„Aktuálně nejpravděpodobnějším scénářem pro Sberbank je vstup do likvidace. Z dosavadních případů pak lze čekat, že i když vše začne likvidací, uspokojení pohledávek z nepojištěných vkladů se věřitelé dočkají až v insolvenci. Celý proces může běžet v řádu roků, a plnění nejspíš pokryje jen poměrné části pohledávek hlavně dle míry úspěšnosti prodeje úvěrů a dalších aktiv banky. Proto očekáváme, že část věřitelů upřednostní peníze hned před dlouhým čekáním s nejistým výsledkem,“ dodává Indra.
Fond IFIS se angažuje ve velkých insolvenčních řízeních často. Je například jedním z největších věřitelů Arca Investment. V jejím případě byly věřitelům uznány pohledávky za téměř 16 miliard korun.
V případě Sberbank bude objem přihlášených pohledávek zřejmě ještě výrazně vyšší. Banka měla ke konci září roku 2021 bilanční sumu 85,5 miliardy Kč. Na aktivech byly největšími položkami úvěry (73,4 miliardy Kč), pokladní hotovost a vklady v bankách (6,7 miliardy Kč) a finanční aktiva (2,6 miliardy Kč). Na pasivech tvořily vklady téměř 75 miliard Kč, základní kapitál 6,8 miliardy Kč a nerozdělený zisk 2,2 miliardy Kč. Nárok na výplatu z garančního fondu měli klienti s vklady za celkem 24,2 miliardy Kč, zůstalo tak ještě téměř 50 miliard, které si mohou nárokovat.
REKLAMA
Česká národní banka zahájila 28. února 2022 se Sberbank řízení o odejmutí licence v reakci na vlnu výběrů vkladů, kvůli níž Sberbank neměla dostatečnou likviditu. Od stejného data Sberbank nesmí přijímat nové vklady ani poskytovat nové úvěry. Podle pravidel pro pojištění vkladů měli klienti nárok na náhradu do výše ekvivalentu 100 tisíc eur, ve výjimečných případech i 200 tisíc eur. Zbytek vkladů nad tuto hodnotu je nyní zmrazen v bance do té doby, než Sberbank vypořádá své pohledávky a závazky.
Dosud posledním krachem banky na českém trhu byl případ Union Banky v roce 2003, kde byl vzhledem k nedostatečnému majetku prohlášen konkurz. V jejím případě dostali věřitelé vyplacenou část prostředků v rámci tzv. částečného rozvrhu. V roce 2004 dostali 20 % uznaných pohledávek a dalších zhruba 10 % v roce 2010. Likvidace Union Banky nebyla ukončena dodnes.