CZK/€ 25.355 +0,10%

CZK/$ 24.337 +1,15%

CZK/£ 30.464 +0,17%

CZK/CHF 27.279 +0,12%

12. 04. 2012

0 komentářů

Subjekty:

HSBC Index rozvíjejících se trhů pro Q1 2012

 


 

Index rozvíjejících se trhů (EMI) od HSBC ukazuje, že v prvním čtvrtletí roku 2012 výstup na rozvíjejících se trzích stoupal nejrychleji za poslední tři čtvrtletí, když se k oživení výroby přidal další nárůst aktivity ve službách.

Tak jako při oživení v předchozím čtvrtletí vzrostlo EMI na 53,4 bodu z 52,4 bodu v Q4 2011. Výstup vzrostl díky setrvalému nárůstu aktivity poskytovatelů služeb, přičemž nárůst byl nejvyšší za poslední tři čtvrtletí.  Výrobcům zatím produkce stoupla poprvé za tři čtvrtletí, byť jen lehce.

V souladu s trendem zaznamenaným po celý rok 2011 měly služby vyšší výkonnost než výroba. Růst výroby zpomalovala v prvním čtvrtletí hlavně nízká výkonnost Číny. Výrobci v druhé největší ekonomice světa hlásí již po třetí čtvrtletí za sebou nižší objem výroby, přičemž tempo poklesu je v celé sérii nejostřejší a hodnota indexu, která měří trendy ve výrobě, patří k těm nejnižším zaznamenaným.

Ze čtyř velkých rozvíjejících se trhů byla Čína jediná země, která v prvním čtvrtletí zaznamenala nižší výrobu. V Indii stoupl výstup na nejvyšší úroveň za tři čtvrtletí, zatímco Brazílie poprvé od druhého čtvrtletí roku 2011 zaznamenala nárůst výroby. V Rusku bohužel růst výroby oslabil skoro na úroveň minima za posledních devět čtvrtletí, zaznamenaného v Q3 2011. Globální poptávka po zboží vyrobeném v továrnách na rozvíjejících se trzích zůstala v Q1 utlumená a nové exportní zakázky lehce klesly. Jen Indie ze všech čtyř největších rozvíjejících se trhů zaznamenala v prvním čtvrtletí nárůst nových exportních zakázek.

Hlavní ekonom HSBC Stephen King k tomu uvedl: „Aktuální index EMI od HSBC potvrzuje, že rozvíjející se země jsou vůči hospodářské stagnaci rozvinutého světa relativně imunní. Rozvíjející se státy čeká ještě mnoho let ekonomického dohánění, tudíž jejich tempo růstu – tažené pokračující urbanizací spolu s nárůstem produktivity spojeným s lepším přístupem ke globálnímu kapitálu – by mělo být podstatně vyšší než na Západě. Tyto státy mají rovněž k dispozici podstatně více možných opatření, včetně snižování úrokových sazeb či povinných rezerv, případně fiskálních stimulů, pokud by to bylo nutné.

REKLAMA

Přes dvě silná čtvrtletí za sebou zůstává EMI na relativně nízké úrovni, a to hlavně kvůli dalšímu zhoršení čínských exportních zakázek, ale i domácí poptávky v důsledku snahy zkrotit inflační tlaky prostřednictvím kvantitativního utahování. Inflace na rozvíjejících se trzích mimo Indii všeobecně poklesla, přestože ceny ropy opět stouply, a odpovědní činitelé se zase začínají zaměřovat na podporu růstu spíš než na krocení inflace. 

Rozvíjející se země pořád musí vyvažovat rizika příliš malého růstu proti hrozbě inflace tažené cenami surovin, která se zatím nezrealizovala. Ovšem výhled do budoucna zůstává povzbudivý – do roku 2050 bude Čína, Indie, Brazílie i Mexiko patřit k první desítce globálních ekonomik.“

Prudké tempo růstu ve službách bylo zaznamenáno v Brazílii (nejrychlejší za takřka čtyři roky), Indii (maximum za tři čtvrtletí) a v Rusku. Obchodní optimismus sektoru služeb byl při výhledu na následujících 12 měsíců na nejvyšší úrovni za půldruhého roku, přičemž důvěra rostla ve všech zemích, byť slabším tempem, než je průměr průzkumu. Poskytovatelé služeb v Brazílii byli ohledně ročního výhledu nejoptimističtější od Q4 2007.

V prvním čtvrtletí zaznamenaly firmy na rozvíjejících se trzích další zvýšení cen vstupů, které takto nepřetržitě stoupají již tři roky. Nárůst byl však výraznější ve službách než ve výrobě a v Indii spíš než v Číně. Přestože firmy přenesly některé tyto náklady na zákazníky, tempo bylo jen mírné v porovnání se stoupajícími náklady. Výrobci již po druhé čtvrtletí za sebou zlevňovali hotové výrobky, zatímco poskytovatelé služeb lehce zdražili. V Číně jako jediné z velké čtyřky došlo v prvním čtvrtletí ke snížení celkových prodejních cen.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Když nerosteme, propadáme panice

Náš svět glorifikoval ekonomický růst jako charakteristiku, která nám říká, že všechno je v pořádku a svět je krásný. Pokud rosteme, jsme spokojení. Když stagnujeme, klepeme se strachy. A pokud nastane pokles, vypuká panika. Naše civilizace již neumí snášet cokoliv, co i jenom vzdáleně připomíná snížení ekonomické výkonnosti.

Text: Luboš Smrčka

09. 08. 2013


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *