12. 11. 2024
Index bezpečí 2024: Češi jsou na hodnotě 52,8 ze 100
ČSOB Pojišťovna již druhý rok v unikátním průzkumu zjišťovala, jak se lidé v České republice cítí chráněni před nejběžnějšími negativními událostmi, které́ mohou zasáhnout do jejich životů. Průzkum STEM/MARK se Čechů ptal, jaké mají obavy ze ztráty bydlení, ohrožení fyzického i duševního zdraví, finanční újmy, krádeže, ztráty příjmu a poškození majetku. Z pohledu pocitu bezpečí jsou Češi dle Indexu jen těsně nad polovinou.
„Index bezpečí již druhým rokem ukazuje, čeho se Češi nejvíce, nebo naopak nejméně obávají, jak se proti těmto hrozbám chrání a do jaké míry mohou tato rizika ovlivnit jejich osobní život. Kombinace těchto faktorů nám ukazuje, že největší strach mají lidé v tuzemsku z ohrožení nebo poškození fyzického zdraví. Naopak nejméně starostí si dělají s tím, že by mohli přijít o střechu nad hlavou. Letos jsme do průzkumu přidali navíc otázky k duševnímu zdraví, jehož ohrožení se sice obává 41 procent dotázaných, ale chrání si ho jen 38 procent respondentů, což je zdaleka nejnižší údaj ze všech sledovaných negativních událostí,“ vysvětluje hlavní zjištění Jiří Střelický, generální́ ředitel ČSOB Pojišťovny.
Rozsáhlého průzkumu, který se uskutečnil v polovině tohoto roku, se zúčastnilo více než dva tisíce lidí z celé České republiky různého věku, vzdělaní a sociálního zázemí. „Průzkum ukázal i to, jak vnímají bezpečí v jednotlivých krajích Česka či jak se ke hrozbám staví lidé s různou hladinou příjmů či vzdělání. Zda se cítí být v bezpečí spíše mladší nebo starší lidé a v jakých konkrétních oblastech,“ popisuje některé dílčí poznatky Petr Gajdušek, expert na finanční výzkum z agentury STEM/MARK, která se na realizaci Indexu bezpečí s ČSOB Pojišťovnou podílela.
Nejbezpečněji se cítí lidé s vysokými příjmy a obyvatelé Karlovarska
Nejvyšší hodnotu Indexu bezpečí najdeme u lidí s příjmy 40 až 50 000 Kč (58,5) a dále u Čechů, kteří spoléhají na pojištění v každé situaci, tedy jak co se týče rizik spojených s majetkem, tak i se zdravím (58,6, pokles meziročně o 1,5 bodu). Pohled do krajů České republiky říká, že nejvyšší Index mají lidé v Karlovarském kraji (55,7), následuje Praha (55,6) a Jihočeský kraj (55,2). Nejnižší Index bezpečí vyšel na Vysočině (50,3), Pardubickém kraji (50,7) a ve Středočeském kraji (51). Pořadí krajů v Indexu se oproti loňsku výrazně proměnilo, nejlépe na tom byl loni Královehradecký kraj, nejhůře kraj Zlínský. Podobně jako v loňském roce nepřekvapí, že Index bezpečí vychází lépe u respondentů, kterým se dějí nehody a negativní události spíše výjimečně (56,8).