Inflace se v závěru loňského roku vrátila zpět k nule. V prosinci, stejně jako v listopadu, činil meziroční růst spotřebitelských cen pouhých 0,1 %. V meziměsíčním srovnání ceny dokonce o 0,1 % poklesly. Faktory, které za velmi nízkou inflací stojí, zůstávají neměnné. Jsou jimi levné pohonné hmoty a potraviny.
Z potravin meziročně nejvíce poklesly ceny mléčných výrobků. Cena jogurtů se například snížila o 11,9 %. Za máslo se meziročně platilo o 9,0 % méně. Meziroční pokles u cen pohonných hmot činil 15,1 %.
Po celý rok 2015 se spotřebitelská inflace pohybovala v rozmezí 0 až 1 %. V souhrnu za celý loňský rok spotřebitelské ceny vzrostly pouze o 0,3 %. V některých měsících se dokonce Česko nacházelo na hranici deflace, avšak oproti mnoha jiným evropským zemím meziročně ceny v Česku neklesly.
Velmi nízká inflace bude tématem minimálně i pro první polovinu letošního roku. Vzhledem k rekordně nízkým cenám ropy nelze očekávat výraznější růst inflace ani na začátku letošního roku, a to navzdory zvýšení spotřební daně z cigaret a dalších tabákových výrobků. Inflace se tak bude i nadále pohybovat pod 1 % a výrazněji nad 1 % zamíří pravděpodobně teprve ve druhé polovině letošního roku. Dvouprocentní inflace se pravděpodobně nedočkáme dříve než v roce 2017.
Miroslav Novák, analytik AKCENTA a.s.
REKLAMA