CZK/€ 25.265 -0,02%

CZK/$ 23.922 -0,16%

CZK/£ 30.359 +0,00%

CZK/CHF 27.138 +0,04%

15. 12. 2022

0 komentářů

Inflace tlačí na úspory Čechů, zájem o odprodej zlata výrazně vzrostl

 

Aktuální vysoká míra inflace stále více dopadá i na lidi, kteří byli dříve zvyklí mít přebytky a ty investovat, například do fyzického zlata. Podle dat společnosti Zlaťáky.cz, která patří mezi největší prodejce fyzického zlata a stříbra v Česku, se zájem o výkup investičního zlata a stříbra zvýšil meziročně až čtyřnásobně. Jako nejčastější důvod odprodeje drahých kovů lidé uvádějí potřebu dodatečné hotovosti. Například v září, kdy se cena zlata dostala na 2,5letá minima však dominovaly panické prodeje pod vlivem klesající ceny zlata na světových trzích. Lidé nejčastěji prodávají uncové mince a zlaté slitky, případně stříbrné slitky o váze mezi 0,5 a 1 kilogramem.

Loading



 

„Zatímco v roce 2021 k nám chodilo s požadavkem o výkup zlata na všechny naše prodejny v průměru 10-15 zákazníků denně, letos jich je už v průměru kolem 30 a výrazně narostl také zájem o korespondenční prodeje,“ vypočítává Martin Štich, ředitel společnosti Zlaťáky.cz. Zároveň upozorňuje na to, že i když největší podíl zájmu o zpětný výkup tvoří lidé, kteří z nejrůznějších důvodů potřebují použít utržené finance jinde, řada lidí prodává drahé kovy pod vlivem emocí. „Češi stále opakují tu samou investiční chybu, kterou je panický prodej ve chvíli, kdy se jejich investice dostane do červených čísel. A to přesto, že nejen my neustále připomínáme, že drahé kovy je potřeba kupovat po pečlivém zvážení jako dlouhodobou investici a ochranu majetku a připravit se i na období poklesu jejich ceny,“ říká Martin Štich.

Lidé při panickém prodeji zlata neberou v potaz jeho hodnotu v českých korunách

Největší poptávka po zpětném odkupu zlata a stříbra tak podle Martina Šticha nastala v druhé polovině září, kdy se například cena zlata dostala na 2,5letá minima, když se pohybovala okolo 1 630 dolarů za troyskou unci. Na začátku roku přitom jeho cena dosahovala 1 800 dolarů a v průběhu jara dokonce překonala hranici 2 tisíc dolarů. „Zajímavé přitom je, že například koncem září stála unce zlata téměř 42 tisíc korun, zatímco na začátku roku šlo o necelých 40 tisíc. Důvodem je výrazné posílení dolaru v průběhu tohoto roku. Podle informací našich prodejců si přitom řada lidí, kteří chtěli zlato prodávat právě pod tíhou poklesu jeho dolarové hodnoty, tuto souvislost neuvědomovala,“ připomíná Martin Štich.

Prodeje zlata se vyplatí od 20 g a výš, u stříbra je třeba dávat pozor na DPH

REKLAMA

Pokud lidé nakupují drahé kovy s tím, že je budou chtít někdy v budoucnu prodat, měli by brát v potaz několik faktorů. Tím prvním je velikost zlatého slitku nebo mince. Obecně platí, že slitky s váhou nižší než 20 gramů se vyplatí kupovat jako dárek nebo pro vlastní potěchu. Investor při prodeji svého zlata vždy dostane přibližně o 4-7 % nižší cenu, než za jakou se aktuálně prodává, a to kvůli nákladům, které tím prodejcům vznikají. Ty jsou z velké části fixní, proto u slitků s nižší hmotností může být výsledný rozdíl ještě vyšší. Naopak u vyšších hmotností se snižuje. Dalším aspektem je stav slitku. Jakékoli poškození ochranného blistru nebo známka opotřebení totiž opět snižuje jeho cenu.

Samostatnou kapitolou je odkup stříbra. „Stříbro je u nás vnímané jako průmyslový kov, proto jsou například stříbrné slitky zatížené 21% DPH. Lidé si často neuvědomují, že při jeho prodeji tuto část jeho ceny nedostanou zpět,“ říká Martin Štich. Zároveň dodává, že stříbrné slitky můžou být i tak zajímavou dlouhodobou investicí, především kvůli velmi nízké ceně tohoto kovu.

Vývoj ceny zlata zůstává pozitivní

Přestože zlato bylo letos kvůli rostoucím úrokovým sazbám a silnému dolaru pod tlakem, vývoj jeho ceny zůstává podle většiny předpovědí pozitivní. Předpovědi významných bank a analytiků pro rok 2023 mají aktuálně velmi výrazný rozptyl, když se pohybují od 1 600 dolarů až po 2 000 dolarů a více, nejčastěji se však pohybují v pásmu od 1 750 do 1 900 dolarů za troyskou unci. „Zlato vždy sloužilo jako uchovatel hodnoty a tuto roli plní i nyní, přestože letos byla inflace vyšší než samotný nárůst hodnoty zlata. V příštím roce by už však mohlo inflaci opět porazit. Jak už jsem ale zmiňoval, zlato není jednoletá nebo dvouletá investice, mělo by se na něj pohlížet jako na ochranu dlouhodobou,“ uzavírá Martin Štich.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Komentář: Aktuální vývoj dláždí cestu k možnému rozpadu eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *