CZK/€ 25.290 -0,08%

CZK/$ 23.891 -0,54%

CZK/£ 30.298 -0,45%

CZK/CHF 26.927 -0,29%

09. 10. 2018

0 komentářů

Jáč: Celková meziroční inflace je nyní pod prognózou centrální banky

 

Meziroční inflace se v září zmírnila, čemuž napomohly ceny v dopravě a zlevnění v položce dovolených. Velmi pravděpodobně se zmírnila také jádrová inflace, což by mohlo vést ČNB k tomu, aby zpomalila tempo zvyšování svých sazeb. I nadále očekávám, že ČNB své úroky nejspíše zvýší i na nejbližším zasedání počátkem listopadu, v prosinci by ale mohla šňůru zvyšování úroků přerušit.

Loading



 

Zmírnění meziročního růstu cen v dopravě a v položce rekreace a kultura není překvapivé. V případě dopravy bylo jen otázkou, jak výrazně se do celkové statistiky projeví celostátní slevy jízdného v autobusové a železniční dopravě: a ani v tomto směru nehlásí statistika cen v dopravě žádné velké překvapení.
V případě cen rekreací se čekalo, že po výraznějším nárůstu těchto cen na počátku letní sezóny může s koncem prázdnin přijít zlevnění, a i to se potvrdilo.

Právě ceny rekreací táhly v červenci a srpnu nahoru jádrovou inflaci, nyní by tedy jádrová inflace mohla mírně klesnout, když v srpnu činila 2,5 %.
Vedle položky rekreace a kultura by ke zmírnění jádrové inflace měly přispět také ceny v pohostinství a ubytování, a stejně tak ceny bytového vybavení.

Na úrovni 2,3 % je celková meziroční inflace nyní pod prognózou centrální banky, neboť ČNB zářijovou inflaci očekávala na úrovni 2,5 %.

Pro jádrovou inflaci ČNB pro letošní třetí čtvrtletí očekávala průměrnou úroveň zhruba 1,9 % a v tomto ohledu bude skutečná úroveň vyšší, než co centrální banka předpokládala.
Pod drobnohledem ale bude právě vývoj cen rekreací, neboť je vidět, že tato cenová položka může procházet výraznými výkyvy a ovlivnit tak jádrovou inflaci v obou směrech.

REKLAMA

V závěrečných měsících letošního roku by celková inflace mohla dále mírně klesnout, nicméně zřejmě zůstane nad dvěma procenty.
Pod dvě procenta a tedy pod úroveň inflačního cíle ČNB se inflace dle mého názoru dostane nejdříve v polovině roku 2019, ve druhé polovině roku 2019 by se již ale mohla nacházet pod touto úrovní, tedy pod 2 %.

Dopad sucha na ceny potravin a růstu cen ropy na ceny pohonných hmot znamená, že prostor pro další pokles celkové inflace v závěrečném čtvrtletí letošního roku není výrazný.
Počátkem roku 2019 pak přijde další vlna cenových tlaků spojená s nárůstem cen energií pro domácnosti.

Každopádně ale lze konstatovat, že zářijová inflace přišla pod očekáváním finančních trhů a přinejmenším celková inflace je i pod očekáváním ČNB.
Přesto ale pro zbytek letošního roku čekám ještě jedno zvýšení úroků ČNB: nejspíše již v listopadu, kdy by repo sazba měla dosáhnout úroveň 1,75 %.

V prosinci by si ČNB mohla v dosavadní sérii zvyšování úroků vybrat pauzu, otázkou ale je i to, nakolik se v prosinci na rozhodování bankovní rady projeví příchod dvou nových členů.
Každopádně ale lze předpokládat, že v roce 2019 bude zvyšování sazeb ČNB méně časté, než tomu je v případě roku letošního.
Úrokový rozdíl mezi českou ekonomikou a eurozónou narůstá, což se dle mého názoru začne v roce 2019 projevovat i na kurzu koruny, tedy v posílení české měny vůči euru.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *