CZK/€ 25.120 -0,02%

CZK/$ 24.168 +0,07%

CZK/£ 30.274 -0,62%

CZK/CHF 27.020 +100,00%

11. 03. 2019

0 komentářů

Jáč: Meziroční inflace v české ekonomice pokračuje v růstu. V únoru se vyšplhala na 2,7 % a je nejvýše od října 2017

 

Meziroční inflace v české ekonomice pokračuje v růstu: v únoru se vyšplhala na 2,7 % a je tak nejvýše od října roku 2017. Inflace se tak nachází jak nad dvouprocentním cílem, tak nad odhadem ČNB, jenž pro letošní únor činil 2,4 %. Růst meziroční inflace byl do značné míry tažen cenami potravin, rostly ale také ceny u některých položek spadajících do jádrové inflace, především v případě dovolených s komplexními službami.

Loading



 


Pohled na únorovou statistika inflace ukazuje, že cenový vývoj položek v rámci spotřebního koše byl smíšený.
Inflaci tlačily nahoru ceny potravin, ceny energií pro domácnosti, a také ceny v položce rekreace a kultura anebo bytové vybavení. Meziroční cenový růst se ale zároveň zpomalil v případě cen pohonných hmot, ale také v případě odívaní a obuvi anebo u cen v oddíle pošty a telekomunikace.

Celková inflace se nachází nad prognózou ČNB a nad dvouprocentním inflačním cílem. Jádrová inflace se v únoru zřejmě též mírně zvýšila: dle dostupných údajů odhaduji její meziroční nárůst z 3,0 % na 3,1 %, údaj o únorové jádrové inflace ale bude teprve zveřejněn Českou národní bankou. Samotná ČNB pro první čtvrtletí očekávala jádrovou inflaci v průměru na úrovni 2,6 %, skutečná úroveň je tak značně vyšší.

Očekávám, že celková inflace vykáže ještě další mírný nárůst i v březnu a totéž bude zřejmě platit i o jádrové inflaci. Celkově lze konstatovat, že vývoj tuzemské inflace zůstává faktorem, jenž bude centrální banku tlačit k úvahám o dalším zvýšení úroků.

Vnější podmínky, tedy slabý hospodářský růst v eurozóně a odsouvání scénáře zpřísnění měnové politiky ECB, ale hovoří proti spěchu na straně ČNB. Bankovní rada bude zvyšování úroků každopádně diskutovat na zasedání koncem března, osobně ale dávám vyšší šanci scénáři zvýšení úroků ČNB až na měnově-politickém zasedání, jež se bude konat počátkem května.

Za celé první čtvrtletí lze očekávat celkovou inflaci v průměru zhruba na úrovni 2,7 %, za celý letošní rok bych v tuto chvíli odhadoval průměrnou inflaci na úrovni 2,3 %, když loni průměr činil 2,1 %.
ČNB ve své prognóze z počátku února viděla průměr pro letošní první čtvrtletí na úrovni 2,4 %, za celý rok 2019 pak pro průměrnou inflaci předpokládala úroveň 2,2 %.

REKLAMA

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Promyšlená diverzifikace portfolia bude pro investory v příštím roce klíčová

Investiční výhledy společnosti Amundi pro rok 2025 reflektují svět plný proměn a zároveň upozorňují na zajímavé investiční příležitosti. I přes geopolitické změny zůstává vývoj v globální ekonomice příznivě nakloněn rizikovým aktivům. Klíčem k úspěchu bude důsledná diverzifikace portfolia a schopnost rychle reagovat na tržní a politické změny.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

06. 12. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *