03. 03. 2020
Subjekty:
Jáč: Nejistoty spojené s koronavirem mohou vést k ještě výraznějšímu poklesu dynamiky HDP
Detailní statistika o výkonu české ekonomiky v závěru roku 2019 vykazuje mírně silnější růst HDP, než naznačoval předběžný údaj v polovině února.
Růst HDP tempem 0,3 % mezičtvrtletně a 1,8 % meziročně ale i tak znamená, že růst české ekonomiky v závěrečném čtvrtletí loňského roku zpomalil.
Hlavní příčinou zpomalení růstu HDP v závěru loňského roku byl vývoj na straně exportů a spotřeby vlády, což platí v meziročním i mezičtvrtletním vyjádření.
Na straně tvorby HDP pak stojí za zmínku pokles přidané hodnoty ve zpracovatelském průmyslu, a to v mezičtvrtletním i meziročním vyjádření.
Zpřesněné údaje o výkonu české ekonomiky za loňské závěrečné čtvrtletí hlásí, že růst HDP byl o desetinu procentního bodu silnější, než naznačoval předběžný odhad z poloviny února.
Mezičtvrtletní růst HDP na úrovni 0,3 % ovšem znamená nejslabší dynamiku od prvního čtvrtletí roku 2016, meziroční růst 1,8 % pak byl nejpomalejší od závěrečného čtvrtletí 2016.
V závěru roku 2019 se špatně dařilo exportérům, což je patrné jak na poklesu samotných exportů, tak na poklesu přidané hodnoty ve zpracovatelském průmyslu, jenž je klíčovým exportním sektorem.
Problémy exportérů a slabší situace v průmyslu nejsou bohužel překvapením, neboť odpovídají jak zahraničnímu vývoji, tedy zejména zpomalení hospodářského růstu v eurozóně, tak zprávám z tuzemského průmyslu.
Za zpomalením růstu HDP v závěru loňského roku lze vystopovat také mezičtvrtletní pokles spotřebních výdajů vlády.
Naopak, tahounem růstu byla i nadále spotřeba domácností, kde se projevuje přetrvávající příznivá situace na trhu práce.
Příjemným překvapením bylo zrychlení růstu investičních výdajů.
Příznivý dopad na dynamiku HDP měl v závěru roku 2019 také růst zásob, jejich kumulace ale může mít nepříznivý dopad na celkovou aktivitu v prvním čtvrtletí letošního roku, pokud se tedy výrazněji neoživí strana poptávky.
Za celý rok 2019 je i nadále vykazován růst HDP tempem 2,4 %, což znamená zpomalení z růstu 2,8 % vykázaného v roce 2018.
Růst české ekonomiky byl tažen domácí poptávkou, a především pak spotřebou domácností, zatímco příspěvek zahraničního obchodu byl negativní.
Pro letošek lze čekat další zpomalení celoročního růstu české ekonomiky: původně jsem čekal zpomalení růstu HDP na 1,9 %, nejistoty spojené s koronavirem ale mohou vést k ještě výraznějšímu poklesu dynamiky HDP.
I nadále ale předpokládám, že v roce 2021 se celoroční růst HDP oživí, a to do oblasti 2,5 %.
Česká ekonomika se i nadále potýká s relativně slabým růstem světové ekonomiky, a to včetně ekonomiky eurozóny.
Koronavirus vstupuje do hry bohužel jako faktor, který nejen zvyšuje celkovou nejistotu, ale především se negativně projevuje na nabídkové straně ekonomiky s tím, jak vypadávají nebo se prodlužují dodávky potřebných komponent a surovin, v tuto chvíli především z Číny.
Původně jsem očekával, že se mezičtvrtletní dynamika růstu české ekonomiky bude v průběhu letošního roku oživovat, ačkoliv za rok 2020 jako celek růst HDP dále zpomalí.
Nejistoty spojené s koronavirem a s nimi spojeném přepisování výhledu růstu ekonomiky v eurozóně, USA a dalších regionech světové ekonomiky, mají ale nepříznivý dopad i na středoevropský region.
Výhled růstu české ekonomiky na letošní první pololetí bude zřejmě potřeba přepsat směrem dolů, a ačkoliv bych očekával oživení ve druhé polovině letošního roku, obávám se, že růst HDP za celý letošní rok může zpomalit zhruba k úrovni 1,6 %.
Pokud se ale naplní scénář, v němž bude svět ohledně koronaviru z nejhoršího venku v letošním druhém čtvrtletí, tak lze následně čekat oživení dynamiky růstu ekonomické aktivity a pro českou ekonomiku bych takto pro rok 2021 čekal zrychlení růstu HDP na 2,5 %.
Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE