CZK/€ 25.120 -0,02%

CZK/$ 24.168 +0,07%

CZK/£ 30.274 -0,62%

CZK/CHF 27.020 +0,27%

06. 03. 2019

0 komentářů

Jáč: OECD – V případě letošního roku se negativní revize týká všech klíčových regionů světové ekonomiky

 

Čerstvě zveřejněná prognóza OECD snižuje výhled hospodářského růstu pro letošní i příští rok. V případě letošního roku se negativní revize týká všech klíčových regionů světové ekonomiky, včetně USA, eurozóny anebo Číny.

Loading



 

Na globální ekonomiku mají vliv zejména spory v mezinárodním obchodě a politické nejistoty, jmenovitě je zmiňován brexit. Pro rok 2020 nicméně OECD očekává alespoň mírné oživení hospodářského růstu, jež by se mělo týkat i ekonomiky eurozóny.

Pro samotnou eurozónu snižuje OECD pro letošní rok výhled růstu HDP na 1 %, což mi připadá realistické (v předchozí prognóze z loňského listopadu OECD pro letošní rok předpokládala hospodářský růst eurozóny na úrovni 1,8 %).
Zde si dovolím poznamenat, že jakkoliv by růst 1,0 % znamenal v případě ekonomiky eurozóny zpomalení z loňských 1,8 %, tak dynamika mezičtvrtletního růstu HDP eurozóny, jenž v loňském třetím i čtvrtém čtvrtletí činil shodně 0,2 %, by se v tomto scénáři letos musela pozvolna oživit.
Co se týče globální ekonomiky jako celku, tak zde OECD pro letošní rok očekává zpomalení hospodářského růstu na 3,3 %, když v roce 2018 činil globální růst dle výpočtů OECD 3,6 %.

Pro rok 2020 aktualizovaná prognóza OECD očekává zrychlení globálního růstu na 3,4 %.
Tahounem zrychlení by v roce 2020 měla být mimo jiné eurozóna, kde by měl růst zrychlit na 1,2 %, mírné zrychlení se čeká také pro ekonomiku Spojeného království a lépe by si měla vést řada rozvíjejících se ekonomik v čele s Tureckem, Brazílií, a také Indie či Rusko.
Pro samotné Spojené království ale trvá otazník v podobě vyřešení brexitu: OECD varuje, že tzv. tvrdý brexit by britskou ekonomiku vrhl do recese.

Z pohledu středoevropského regionu prognóza OECD připomíná, že vnější prostředí v letošním roce žádný výrazný prorůstový impuls nedodá.

REKLAMA

Středoevropské ekonomiky nicméně profitují z pokračujícího růstu domácí poptávky a tento faktor by měl pomoci k slušnému růstu regionálního HDP i v letošním roce.
Prognóza OECD ale zároveň připomíná, že ECB nebude mít důvod spěchat se zpřísňováním své měnové politiky, což je důležitý signál i pro centrální banky ve středoevropském regionu.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Promyšlená diverzifikace portfolia bude pro investory v příštím roce klíčová

Investiční výhledy společnosti Amundi pro rok 2025 reflektují svět plný proměn a zároveň upozorňují na zajímavé investiční příležitosti. I přes geopolitické změny zůstává vývoj v globální ekonomice příznivě nakloněn rizikovým aktivům. Klíčem k úspěchu bude důsledná diverzifikace portfolia a schopnost rychle reagovat na tržní a politické změny.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

06. 12. 2024

Komentář: Aktuální vývoj dláždí cestu k možnému rozpadu eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 11. 2024

ESG jako jedna z hrozeb pro efektivní alokaci kapitálu?

V posledních letech získává na významu stále víc tzv. ESG (Environmental, Social, and Governance) kritérium, tedy posun směrem k zeleným investicím. Dochází k nárůstu zelených dluhopisů, udržitelných půjček a dalších finančních nástrojů, které podporují projekty šetrné k životnímu prostředí. I centrální banky, jako je ECB, se více […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

25. 10. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *