CZK/€ 25.325 -0,20%

CZK/$ 23.280 +0,01%

CZK/£ 30.158 -0,25%

CZK/CHF 26.871 -0,13%

20. 12. 2016

0 komentářů

Je růst indexu S&P 500 neudržitelný?

 


 

Minulý pátek uzavřel jeden z hlavních akciových indexů, S&P 500, na 2258,07, tedy jen o 0,6 % pod svým dosavadním maximem. To naznačuje, že americké akcie opět vstupují do dalšího teritoria. 

Obvykle bychom předpokládali, že toto zvýšení bude korelovat s vysokým růstem, inflací a tedy i nadšením, ale tak jako je to v podstatě se všemi složkami nedávné expanze, prudký nárůst ani zde neodpovídá skutečnosti.

Růst je stále slabý

Ačkoli se objevuje řada náznaků, že se situace zlepšuje a inflace je na obzoru, celkový obrázek americké ekonomiky zatím ukazuje růst stále ještě pod trendem a toto období slabšího růstu je ve skutečnosti nejdelší od Velké finanční krize.

Kromě toho, že ekonomika si stojí „jentaktak“, investoři příliš nevěří v nadcházející lepší časy ani inflaci. Býčí trh je i nadále jedním z nejvíce nenáviděných příkladů svého druhu a má nejnižší míru zapojení.

REKLAMA

Globální finanční trhy reagovaly na vítězství a vize fiskální politiky nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa pozitivně – bez ohledu na to, zda je nakonec dokáže prosadit. Zdá se, že nikoho nezajímá, že jeho politika bude mít dopad na ekonomiku teprve po září 2017 (protože fiskální rok současné americké vlády už běží). 

Globální růst v příštích devíti měsících je určován už uskutečněnými rozhodnutími politiků a nízkým vnitřním růstem. I přes chabé nadšení se však hodnocení indexu S&P 500 dostalo na nejvyšší úroveň od března 2002 a je na 17,7 násobku dvanáctiměsíčních forwardových výnosů, což je o 18,4 % nad historickým průměrem za stejné období.

Současné ohodnocení odráží skutečnost, že analytici očekávají v příštích 12 měsících růst EPS o 19,1 % i přes jasné známky toho, že silný dolar vede k významným potížím pro americké společnosti. Implikovaná míra růstu výnosů je vysoká už vzhledem k tomu, že analytici už se v posledních třech letech ve svých odhadech pro EPS zmýlili o 10–15 procentních bodů, protože pravděpodobnost selhala kvůli prudkému propadu cen ropy.

Energetický sektor tvoří největší skupinu v rámci indexu S&P 500 a analytici předpokládají růst EPS o 262 % v průběhu příštích 12 měsíců. I když k oživení zcela jistě dojde, je velmi nepravděpodobné, že až k tak velkému. My v tuto chvíli očekáváme, že na trh dorazí nová nabídka ropy, která zarazí růst cen surové ropy i přes snahu Opecu ceny vyhnat výš.

REKLAMA

Dalším klíčovým předpokladem za těmito nafouknutými očekáváními dle indexu S&P 500 je zdravotnický sektor, kde analytici očekávají v příštích 12 měsících růst EPS o 30 %. Nechce se nám věřit, že by tento sektor dokázal své výnosy tak významně zvýšit, už vzhledem k negativnímu mediálnímu obrazu a neustálým zprávám o tom, jak střední třída není schopna zaplatit své účty za lékaře. Jak by v takovém prostředí dokázal sektor vyskočit o 30 %?

Kromě toho povede zvyšování amerických úrokových sazeb k určitému snížení výnosů z veřejných služeb, průmyslové výroby, telekomunikací a nemovitostí. Silnější dolar zatížil podle indexu S&P 500 zahraniční výnosy a exportéry, což znamená, že předpoklady růstu tím víc závisí na domácí expanzi, která přirozeně do indexu S&P 500 plyne ze spotřebního zboží a finančního sektoru. Dokáží však tyto dva sektory unést celou zátěž současného hodnocení indexu?

Pokud jde o americké akcie, jsme zatím opatrní a doporučujeme podvážit nebo alespoň chránit se proti poklesu pomocí opcí, protože sebemenší změna vyhlídek by mohla index S&P 500 srazit o více než 10 %. Na vstupu do roku 2017 preferujeme evropské a japonské akcie.

Peter Garnry, vedoucí akciové strategie Saxo Bank

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Japonsko - japonská vlajka

Fond-show: NN (L) Japan Equity

Akciový fond NN (L) Japan Equity s korunovou třídou zajišťující měnové riziko je zaměřený na japonské firmy. Výkonností ale dlouhodobě zaostává za benchmarkem.

Text: Jan Traxler

13. 02. 2019

Akciové fondy si tentokrát pěkně vyšláply

Na kratší sváteční týden překvapí nejen pěkných 550 milionů, ale poprvé (co paměť poslední doby sahá) v týdenním přeboru zvítězily akciové fondy. PETR FEJTEK a jeho nový komentář.

Text: Petr Fejtek

24. 01. 2008


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *