17. 07. 2013
Subjekty:
Ke konci května 2013 se meziročně zvýšil objem úvěrů v portfoliích bank o 3,5 %.
Výsledky zatím posledního dubnového Šetření úvěrových podmínek bank ze strany ČNB potvrzují, že nedochází ke zpřísňování úvěrových podmínek ze strany bank a za poklesem tedy stojí především faktory na straně poptávky.
Podobný obrázek nám poskytuje i statistika NOVÝCH úvěrů poskytnutých nefinančním podnikům od ledna do května 2013. Srovnáme-li celkový objem nových úvěrů se stejným obdobím roku 2013, zjistíme, že zatímco objem „úvěrů kontokorentních, revolvingových a pohledávek z karet“ je meziročně stále o 4,7 % vyšší, objem nových úvěrů ostatních klesl o 27 %, a to napříč všemi kategoriemi – od úvěrů menších do 7,5 mil. Kč (-15,3 %), přes úvěry o objemu 7,5–30 mil. Kč (-44,4 %) až po úvěry nad 30 mil. Kč (-37 %).
Hlavní zásluhu na zachování celkově pozitivní meziroční dynamiky objemu úvěrů mají úvěry obyvatelstvu (+3,7 %) a úvěry nerezidentům (+26,7 %).
Z hlediska vývoje celkového objemu úvěrů obyvatelstvu hrají nadále hlavní roli hypoteční úvěry (+6,3 %). Zdá se však, že se podařilo zastavit delší dobu trvající trend poklesu úvěrů spotřebitelských, který se od února mírně meziměsíčně zvyšuje (byť meziročně je stále objem o 0,9 % nižší).
Tento trend je potvrzen i statistikou NOVÝCH úvěrů poskytnutých domácnostem.
REKLAMA
Objem nových úvěrů na spotřebu poskytnutých za leden až květen je ve srovnání s rokem 2012 v roce 2013 vyšší o 24,4 % . Velká část tohoto objemu je však výsledkem konsolidace a refinancování stávajících závazků. Objem nových úvěrů na nákup bytových nemovitostí vzrostl (při stejném srovnání) o 11,3 %.
Průměrné úrokové sazby z nových úvěrů poskytnutých nefinančním podnikům se v květnu zvýšily, u nových úvěrů „kontokorentních, revolvingových a pohledávek z karet“ na 2,78 % (o 4 bazické body) a u úvěrů ostatních na 2,18 % (o 20 bazických bodů), což jsou stále velmi nízké a příznivé hodnoty.
Průměrné úrokové sazby z nových úvěrů domácnostem na spotřebu se v květnu snížily (na 14,51 %) a u úvěrů na nákup bytových nemovitostí klesly na další historické minimum 3,35 %.
Celková kvalita úvěrového portfolia tuzemských bank v květnu spíše stagnovala. Objem i podíl klasifikovaných úvěrů se dále snižují (objem klesl na 234,4 mld. Kč a podíl na 9,72 %), současně mírně roste objem úvěrů v selhání (144,5 mld. Kč), zatímco jejich podíl stagnuje na 5,99 %.
V segmentu nefinančních podniků v květnu výrazněji klesl objem i podíl klasifikovaných úvěrů (na 105,4 mld. Kč, resp. 12,61 %) a přitom se mírně zvýšil objem úvěrů v selhání (63,6 mld. Kč) a jejich podíl již výrazněji na 7,61 %. V segmentu obyvatel je to podobné: podíl i objem klasifikovaných úvěrů se snížil a objem i podíl úvěrů v selhání se pomalu zvyšuje.