Intenzivní strategie pump-and-dump („těžit a prodat“), kterou Saúdská Arábie představila v listopadu 2014, byla odvolána poté, co se členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) setkali v Alžíru a rozhodli snížit produkci ropy až o 700 000 barelů za den. Přesné rozvržení bude dohodnuto na příštím setkání zástupců OPEC, jež se bude konat 30. listopadu.
Jde o první snížení produkce za osm let a bylo přijato za účelem podpoření vyvažovacích procesů, které se téměř zastavily, protože několik členů organizace OPEC a Rusko v uplynulých měsících pokračovaly v plynulém navyšování produkce. Rozhodnutí bylo přijato, aby se zamezilo propadu trhu, dokud se nezačne ukazovat, že se globální převis nabídky snižuje.
Zůstává několik nezodpovězených otázek:
1) Kdo bude snižování realizovat, jestliže se předpokládá, že někteří členové jako Nigérie, Libye a především Irán budou od tohoto opatření osvobozeni?
2) Kdo zajistí kompenzaci snížení v souvislosti s potenciálním nárůstem v Nigérii a Libyi?
REKLAMA
3) Budou se používat nezávislé odhady produkce nebo čísla jednotlivých zemí, která obvykle bývají navýšená?
4) Kdy začne snižování platit? Pokud dohoda nebude zrealizována dříve než 30. listopadu, nedá se očekávat, že by se dopady projevily dříve než v lednu.
Některé z těchto dotazů směřují na Saúdskou Arábii, protože se zdá, že právě ta se bude muset postarat o nejvyšší snížení. Ale produkce méně barelů za vyšší cenu je nejspíše cena, která se tomuto království vyplatí. Především pak vzhledem k tomu, že v tomto období roku tam obvykle dochází ke snižování produkce.
Investiční fondy minulý týden navýšily hrubou tržní hodnotu o 50 % ještě předtím, než tento týden ceny začaly stoupat a klesat jako na horské dráze. Následující vývoj záleží na tom, k jakému dalšímu snižování bude muset docházet.Ropa Brent crude je stále pod vrcholem, který byl zaznamenán nedávno, když v srpnu saúdský ministr energetiky poprvé upozornil na možné zmrazení produkce.
OPEC i cenu ropy posiluje skutečnost, že čím dál méně funkční kartel opět jednou ukázal, že se dokáže na něčem dohodnout. Spojené státy a další vysokonákladoví producenti navíc toto rozhodnutí uvítají vzhledem k jeho potenciálu stabilizovat a eventuálně i podpořit produkci. Nyní je však předčasné činit závěry. Toto rozhodnutí bylo snadné ve srovnání s tím, jak obtížná vyjednávání se chystají na listopadovém setkání. Připojí-li se Rusko, budeme mít náležitou dohodu, která by mohla ropu vrátit na červencové hodnoty, ale výše v tuto chvíli asi ne. Rozmezí 45 až 50 dolarů za barel je v nadcházejících měsících pro nás nejvhodnější a to se po zmíněném oznámení, jehož hlavní detaily ještě musí být dořešeny, nezměnilo.