CZK/€ 25.230 +0,55%

CZK/$ 24.735 +1,58%

CZK/£ 29.982 +0,02%

CZK/CHF 26.995 +1,27%

02. 04. 2012

0 komentářů

Subjekty:

Kovoprůmysl: kvůli cenové nestabilitě chtějí firmy převzít kontrolu nad surovinami

 


 

Ceny komodit v posledních letech výrazně kolísají a nejspíš tomu tak bude i nadále. Ve snaze uspět na trhu i za těchto podmínek přistupují kovoprůmyslové podniky stále častěji k tzv. vertikální koncentraci. Skupováním dodavatelů dostávají pod kontrolu ceny vstupů, ale také si zajišťují přístup ke strategickým surovinám,“ vysvětluje Jan Linhart, Partner, služby pro výrobní a průmyslové podniky, KPMG Česká republika.

V uplynulém roce 28 procent firem realizovalo fúze a akvizice, obdobně na tom kovoprůmysl bude i v následujících dvou letech. Pravděpodobnost takovéto expanze je přitom u výrobních podniků v kovoprůmyslu o 48 procent větší než u výrobních podniků obecně. V případě integrovaných oceláren se může jednat o akvizici aktiv kvůli železné rudě nebo koksárenskému uhlí k vytápění vysokých pecí. U malých oceláren může jít o koupi společnosti, která zpracovává kovový šrot. Primární výrobci hliníku se zase snaží zajistit si zdroje bauxitu a oxidu hlinitého.

Firmy budou v následujícím období dosahovat růstu také zvyšováním výrobních kapacit (30 procent respondentů), zakládáním společných podniků a strategickými partnerstvími (22 procent) a investicemi do výzkumu a vývoje nových produktů (11 procent). Důležitými kroky jsou především standardizace vstupů i výrobních procesů, snižování nákladů a zkracování dodavatelského řetězce.

Hlavním cílem všech těchto aktivit je maximálně zefektivnit provozní náklady, což je priorita pro dvě třetiny kovoprůmyslových podniků. Kapitálová náročnost projektů totiž zpravidla vyžaduje vysokou míru financování, a tyto náklady jsou tedy velmi významnou položkou podnikání v kovoprůmyslu,“ uvádí Jan Linhart.

V současných podmínkách se firmy v kovoprůmyslu zaměřují také na řízení měn a rizik. Vzhledem k pokračující krizi v eurozóně musejí být například připraveny zvládnout výkyvy směnných kurzů, případně i selhání či neplnění ze strany bank.

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Volatilita technologických akcií jako nový normál?

V posledních letech jsme byli svědky značné volatility na akciových trzích. Události, jako je pandemie covid-19, rostoucí inflace a změny úrokových sazeb, stejně jako technologický pokrok, měly na dění na trhu významný vliv. Mnoho ukazatelů signalizuje dlouhodobý nárůst volatility. Měli bychom se tedy připravit na období vyšší […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

02. 09. 2024

Bude letošní rok rokem kovů?

Letošní rok se může stát rokem kovů. Pozornost se bude upírat hlavně na zlato, stříbro, platinu, měď a aluminium. Vyhlídky na nižší reálné dluhopisové výnosy a pokles nákladů na držbu neúročených pozic podpoří poptávku po drahých kovech, zejména prostřednictvím produktů obchodovaných na burze, kde byli investoři v posledních […]

Text: Redakce

Foto: Pixabay

30. 01. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *