06. 06. 2017
KTERÉ KOMODITY ČELÍ MOCENSKÝM BOJŮM?
Které komodity se staly terčem politicko-mocenských bojů? Jakými prostředky mezi sebou státy bojují? Které komodity jsou atraktivní?
OPEC prodloužil závazek těžebního limitu: komu to pomůže?
Kartel OPEC se s několika nečlenskými zeměmi domluvil na prodloužení těžebního limitu do konce března 2018. Důvodem jsou vysoké zásoby ve světě, které se ke konci května nacházely v zemích OECD nad hranicí 3 miliardy barelů, což bylo o 307 milionů nad pětiletým průměrem. Jejich výraznější snížení by dle odhadu Mezinárodní energetické agentury mělo nastat až ve druhé polovině roku. Investoři doufali, že OPEC přislíbí i možnost prodloužení těžebního limitu do druhého čtvrtletí 2018, což se nestalo. Cena ropy proto poklesla.
V dlouhodobém horizontu jsou současné aktivity kartelu OPEC určitě povzbuzující pro cenu ropy. Přebytek produkce je prakticky minulostí, takže světové zásoby budou v nejbližších devíti měsících určitě klesat. Současné nízké ceny ropy a pohonných hmot vyvolávají významný nárůst spotřeby v Asii, kde rychle roste poptávka po motorových vozidlech.
Prodloužení závazku těžebního limitu pomůže zejména americkým těžebním společnostem, které dokážou být ziskové i při současné ceně ropy. Produkce ropy v USA nadále roste a už dosahuje 9,3 mbd, nejvíce od dubna 2015. Už v průběhu leta by Spojené státy mohly pokořit produkční rekord.
Poptávka po zlatě se meziročně snížila o 18 %
Podle dat WGC činila globální poptávka po zlatě v 1. čtvrtletí 2017 přibližně 1034 tun, což je meziroční pokles o 18 %. V tomto kontextu je však nutné zmínit, že první čtvrtletí 2016 bylo výjimečně vysoké.
REKLAMA
Příliv kapitálu do ETF vzrostl ve výši 109,1 tun, což je jenom část z loňského téměř rekordního přítoku.
Německo a Velká Británie měly velký podíl na přílivu kapitálu do zlatých ETF v Q1 2017.
Poptávka po zlatě ze strany centrálních bank rovněž zpomalila a v prvním čtvrtletí 2017 činila 76,3 tun.
Poptávka po zlatých prutech a mincích činila v prvním čtvrtletí 289,8 tun, jedná se tedy o 9 % meziroční nárůst. Za tímto nárůstem stojí do značné míry poptávka z Číny, kde maloobchodní investice vzrostly o 30 %.
REKLAMA
Poptávka po zlatu mírně posílila jak v sektoru šperkařství, tak i v sektoru technologií.
Proč těžební společnosti nechtějí investovat v Jižní Africe?
Mezi velmi zajímavé komodity patří platina a palladium. Důvodem je výrazné zvyšování výroby automobilů. Tyto dva kovy se využívají na výrobu katalyzátorů. S růstem produkce aut se tedy výrazně zvyšuje i spotřeba obou kovů. Významné jsou i politické problémy v Jižní Africe, kvůli kterým nechtějí těžební firmy v této krajině investovat. Jižní Afrika má přitom největší rezervy platiny, chromu a manganu na světě. Očekává se, že globální zásoby platiny by mohly v tomto roce poklesnout o 3 %. Oproti úrovni z roku 2012 by měly být nižší až o polovinu.
Proč kakao zdražuje?
Cena kakaa v květnu vzrostla v důsledku nižší nabídky této komodity ze strany Pobřeží Slonoviny, což zvyšuje šanci, že cena čokolády bude stoupat. Pobřeží slonoviny je největší producent kakaa na světě.
REKLAMA
Pěstitelé kakaa už momentálně prodávají očekávanou produkci na příští rok, což značí, že nabídka ze současného roku se snižuje. Pěstitelé z Pobřeží slonoviny prodali 950 000 tun kakaových bobů ze sezóny 2017-18.
Problém také je, že některé pěstitelské oblasti na Pobřeží slonoviny a v Ghaně (druhý největší producent kakaa na světě) zasáhlo sucho a nyní potřebují vlhkost, aby došlo k podpoření růstu této komodity.
USA a Rusko soutěží o první místo v exportu pšenice
USA a Rusko spolu soupeří na trhu s pšenicí. Poté, co se Rusko v rámci exportu dostalo do vedení, tak Spojené státy bojovaly pomocí slabšího dolaru. Díky slabému dolaru mohou pak zahraniční kupci nakoupit levněji americké obilí, což USA pomáhá získat zpět své postavení největšího světového vývozce pšenice.
Spojené státy by měly v sezóně vyexportovat 28,2 milionu tun pšenice, zatímco u Ruska se předpokládá 28 milionů tun. Méně konkurenceschopná by pak měla být EU díky silnějšímu euru a slabší úrodě.
Díky čínským dovozním restrikcím se zvýšila poptávka po sóji
Podle údajů agentury Bloomberg je export sóji z USA a Brazílie nejvyšší v tomto roce a poptávka by měla převýšit předchozí rekord. Rekordní sklizeň způsobila, že v současné době jsou zásoby sóji rekordně vysoké, což stlačilo cenu na jednoleté minimum. Levné zásoby této komodity podporují tedy poptávku zejména z Asie, kde se sója využívá jako krmivo anebo se z ní zpracovává olej na vaření.
Čína je největší importér sóji na světě. Tato země zvýšila dovoz sóji v prvním čtvrtletí o 20 % oproti předchozímu roku, což je nejvíce od roku 2010. Čínská vláda totiž uvalila dovozní restrikce na alternativu založenou na kukuřici.
Největším producentem sóji na světě je USA a druhým největším producentem sóji je Brazílie.
Eva Mahdalová, analytik, Finlord