12. 06. 2023
Lákají na rychlý výnos, ale oberou vás o úspory. Útoků investičních podvodníků přibývá, dají se přitom odhalit, tvrdí platforma Fondee
Nesmyslně vysoký zisk bez rizika, který vám na účtu přistane už za týden. I tak může podle české investiční platformy Fondee vypadat finanční kyberútok, fenomén, který za poslední dva roky vyrostl více než čtyřikrát. Jen předloni přišli Češi kvůli podvodným praktikám na internetu o více než dvě miliardy korun. Škody v případě jednotlivců mohou jít až do milionů, v průměru pak člověk přijde zhruba o 161 tisíc. „Investiční podvodníci jsou stále vynalézavější, ale mají své slabiny, podle kterých je při troše pozornosti snadno odhalíte,“ říká Jan Hlavsa z Fondee.
„S každým výnosem se pojí nějaká práce, riziko a čas. To je hlavní mantra, na kterou je potřeba myslet při každé investici,“ tvrdí zakladatel online služby Fondee, která poskytuje jednoduché investování do fondů akcií a dluhopisů. Podvodníci podle Jana Hlavsy ve většině případů tlačí zejména na čas, setkáte se tak s větami typu „Platí pro prvních 200 investorů“ nebo „Omezená nabídka“.
Mezi další varovné signály patří například příslib nesmyslně vysokého zhodnocení nebo neobvyklé platební metody. „Když vám někdo nabídne výnos 1 % denně nebo 3 % týdně, vypadá to na první pohled slibně. Moc lidí si to nespočítá, ale znamená to stovky až tisíce procent ročně. A to pro vás žádná důvěryhodná investice nevydělá. Namístě je zpozornět i ve chvíli, kdy po vás někdo chce převod peněz na osobní účet, anonymní převod nebo krypto platbu,“ radí Hlavsa.
Důvěřuj, ale prověřuj
Proto je podle zakladatele Fondee zapotřebí jednat s chladnou hlavou a obchodníka si před první investicí důkladně prověřit. „Stačí už jen pár minut na internetu, abyste se ujistili, že investiční platforma je registrovaná a má potřebné licence. Stejně tak rychle zjistíte, zda má už nějaké renomé a reference od jiných investorů. Dobrou známkou je také funkční zákaznická podpora, na kterou se dá dopsat nebo dovolat a která ráda zodpoví všechny vaše dotazy,“ vyjmenovává Hlavsa a dodává, že každá spolehlivá firma by současně měla veřejně poskytovat transparentní informace, například o výkonnosti svých investičních produktů nebo o poplatcích.
Tyto informace přitom přehledně zveřejňuje i Fondee, které má mimo jiné licenci obchodníka s cennými papíry od České národní banky. Platforma nabízí jednoduchý a levný způsob zhodnocování investic, jehož výhodou je, že vše probíhá online. Klient si jen vybere typ portfolia a zbytek už je bez starostí. Investované prostředky se rozdělí mezi několik fondů ETF, z nichž každý obsahuje stovky akcií nebo dluhopisů. Investice jsou tak rozložené např. mezi akcie největších amerických firem nebo mezi státní dluhopisy. Projekt v roce 2017 založili Eva a Honza Hlavsovi, kteří získali zkušenosti ve financích v londýnské City a pochopili, že investice nejsou žádná věda a mohou být dostupné pro každého.