CZK/€ 25.295 +0,26%

CZK/$ 24.672 -0,26%

CZK/£ 30.012 +0,10%

CZK/CHF 26.915 -0,30%

11. 04. 2013

0 komentářů

Subjekty:

Lidé si loni půjčili o 67 miliard více než v roce 2011

 


 

„Navzdory tomu, že v roce 2012 již na obyvatele České republiky naplno dopadl vliv ekonomické recese, bylo mnoho lidí natolik finančně zdravých, že se jim podařilo dosáhnout na dlouhodobý úvěr. Nebývale vysoký 13% nárůst dokazuje, že lidé chytře využili výhodných úrokových sazeb nabízených finančními institucemi. Dlouhodobé úvěry, tedy hypotéky a úvěry ze stavebního spoření, má už 7 % obyvatel starších 14 let. Češi mají tedy tendenci zodpovědně si zařizovat budoucnost,“ řekla Zuzana Pečená, výkonná ředitelka společnosti CBCB – Czech Banking Credit Bureau, a. s., která provozuje Bankovní registr klientských informací.

Na bydlení si lidé půjčili už přes bilion

Celkový objem dlouhodobých úvěrů, tedy hypoték a úvěrů ze stavebního spoření včetně překlenovacích úvěrů, zaznamenal v loňském roce nárůst o 56 miliard na výsledných 1 019 miliard korun. Více než dvě třetiny této částky si půjčili lidé ve věku mezi 30 a 44 lety.

Celkový počet klientů majících dlouhodobé úvěry vzrostl vloni meziročně o 13 %, tedy o 70 000 lidí, půjčovali si ale nižší částky. Průměrná výše dlouhodobého úvěru klesla o 104 tisíce korun na 1,6 milionu korun. „Vnímám to jako snahu o minimalizaci nákladů na bydlení, což je vzhledem k současné ekonomické situaci pozitivní chování. Lidé jsou obezřetní, ale přesto se nebojí do bydlení investovat,“ domnívá se Zuzana Pečená. „Zároveň je patrné, že klienti dovedou realisticky odhadnout své možnosti, protože 95 % klientů své dlouhodobé závazky splácí bezproblémově,“ dodala.

Splátkovou kartu má už každý jedenáctý Čech

Celkový objem krátkodobých úvěrů (spotřební úvěry a leasing), meziročně vzrostl pouze o tři procenta na 354 miliard korun. Celkový počet klientů využívajících krátkodobé financování se zvýšil o 43 tisíc, krátkodobý úvěr tak má již 2,5 milionu osob. Průměrná výše krátkodobého úvěru loni dosáhla 140 tisíc korun.

Nejvíce se na meziročním nárůstu objemu krátkodobých úvěrů podílely starší věkové kategorie, tedy lidé starší než 34 let, kteří si meziročně půjčili o 1,4 miliard korun více. Naopak lidé mladší než 35 let svoje krátkodobé závazky spláceli a podařilo se jim snížit objem těchto úvěrů o 2,6 miliardy korun.

REKLAMA

V kategorii krátkodobých úvěrů stále dominují s 46 % osobní úvěry, jejich objem ale meziročně klesl o 10 miliard. Naopak o 11 miliard se zvýšil objem spotřebitelských úvěrů, které má 785 tisíc klientů.  O 12 miliard narostl také objem úvěrů čerpaných ze splátkových karet, které používá už 966 tisíc lidí, tedy o 26 % více než předešlý rok. Průměrně lidé z karty čerpají úvěr ve výši 36 tisíc korun. „Tyto produkty jsou aktivně nabízeny finančními institucemi a klienty k jejich používání láká především bezúročné období a četné benefity, které se k tomuto typu úvěrů vážou,“ uvedl Jiří Rajl, výkonný ředitel sdružení CNCB – Czech Non-Banking Credit Bureau, z.s.p.o, které v Česku provozuje Nebankovní registr klientských informací.

Nesplácením je ohroženo o 5,5 mld. Kč více než před rokem 

Stejně jako objem úvěrů rostly i závazky klientů po splatnosti. Objem ohrožených nesplacených úvěrů dosáhl na konci roku 2012 výše 45,7 miliardy korun. Z této částky se dlouhodobých úvěrů týkalo 16,4 miliardy korun a krátkodobých pak 29,3 miliardy. Podíl úvěrů ohrožených nesplácením se meziročně nezměnil, avšak počet klientů s problémy se splácením se zvýšil. Dlouhodobý úvěr řádně nesplácelo téměř 30 tisíc lidí, což je skoro o 4 tisíce více než loni. Objem ohrožených dlouhodobých úvěrů vzrostl v roce 2012 o 3,5 miliardy korun. Krátkodobý úvěr pak nesplácí necelých 275 tisíc klientů, ohroženo je o 2,1 miliardy korun více, než před rokem.

Podíl ohrožených dlouhodobých úvěrů na jejich celkovém objemu dosáhl výše 2 %, u krátkodobých pak 8 %. Z celkového počtu klientů s dlouhodobým úvěrem jich řádně nesplácelo 5 %, u krátkodobých to bylo 11 %.

„Finanční instituce kladou v posledních letech důraz na ověření bonity klienta v pozitivních úvěrových registrech, čímž chrání nejen svoje investice, ale také klienty samotné. Díky prověřování schopnosti splácet jsou lidé chráněni před neuváženým přeúvěrováním a riziko nesplácení i přes finanční krizi nijak dramaticky nenarůstá. Trvale nám narůstá počet uživatelů, dnes jich je v nebankovním registru již 28, v bankovním registru pak dalších 26 bank a stavebních spořitelen. Od počátku roku 2012 nám vzrostl počet členů v obou registrech o pět. K dnešnímu dni využívá oba registry 54 bank a finančních institucí,sdělil Jiří Rajl.

Mladí lidé a lidé nad 55 let využívají více krátkodobých úvěrů

Přestože podíl nejmladší a nejstarší věkové kategorie na celkovém objemu zadlužení není velký, je zajímavé, že tito klienti si vedou nadprůměrně v řádném splácení krátkodobých závazků, z hlediska dlouhodobých úvěrů jsou však nejrizikovějšími. Pouze 10,2 % klientů mladších 25 let nesplácí řádně svoje krátkodobé úvěry, ovšem problémy se splácením dlouhodobých úvěrů má 7,7 % z nich. Stejně tak pouze 9 % lidí nad 55 let má problémy se splácením svých krátkodobých závazků, na druhou stranu jsou hned po mladých lidech druhou nejrizikovější věkovou kategorií u dlouhodobých úvěrů, které nezvládá splácet 5,9 % klientů v tomto věku.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Zkontrolujte si před koncem roku, zda vám neutíkají některé příspěvky či zvýhodnění

Do konce roku zbývá už jen několik dnů. Vyplatí se proto věnovat pár minut kontrole, zda za letošní rok využijete všechny výhody doplňkového penzijního spoření, stavebního spoření nebo letošní novinky – dlouhodobého investičního produktu. Zkontrolujte si, jestli vám neutíkají některé příspěvky či zvýhodnění.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 12. 2024

Ovlivní rekordní cena zlata i úroky hypoték v Česku?

Ekonomové u nás i v zahraničí vedou veledůležitou debatu o možné trvalejší změně úrovně přirozené úrokové míry (r*). Zvyšuje se oproti letům před covidem, nebo ne? Pro její zvýšení hovoří i rekordní zadlužování Spojených států, které podle některých expertů staví na hlavu zavedenou logiku provádění monetární politiky. Proti […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

23. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *