CZK/€ 25.355 +0,10%

CZK/$ 24.337 +1,15%

CZK/£ 30.464 +0,17%

CZK/CHF 27.279 +0,12%

18. 03. 2024

0 komentářů

Lidé si mezi sebou poslali už 700 milionů okamžitých plateb

 

Rychlé mezibankovní převody jsou mezi lidmi rok od roku oblíbenější. Svědčí o tom i počet okamžitých plateb, který každodenně zpracovává zúčtovací centrum CERTIS České národní banky. ČNB v sobotu 16. března odeslala okamžitou platbu s pořadovým číslem 700 milionů.

Loading



 

O okamžité platby z jedné banky do druhé se stará zúčtovací centrum CERTIS (Czech Express Real-Time Interbank Settlement System) České národní banky.

„Díky okamžitým platbám si lidé mohou posílat peníze z účtu na účet bez ohledu na den v týdnu či denní dobu. Trvá to jen pár vteřin. Od konce roku 2018, kdy jsme rychlé mezibankovní převody spustili, jsme v ČNB zpracovali už 700 milionů okamžitých plateb,“ uvádí člen bankovní rady Jan Kubíček.

Platba se z banky plátce do banky příjemce odesílá ihned po zadání příkazu. Podmínkou je, aby se banka k této službě v CERTIS připojila. V 99 procentech případů odeslání platby stihne za méně než 1,5 vteřiny, obvykle to však trvá jen 0,5 vteřiny. Společně s operacemi na stranách banky odesílatele a banky příjemce trvá celá transakce nízké jednotky vteřin.

Okamžité platby si mezi sebou mohou posílat klienti 14 bank. Že je tento typ placení čím dál oblíbenější, potvrzují i statistiky ČNB. Z celkového počtu klientských mezibankovních plateb tvořily v roce 2023 okamžité platby 27 procent. Lidé si mezi sebou posílají různé částky, povolené maximum je 2,5 milionu Kč. Jednotlivé banky mohou klientům nabízet i nižší limit pro odchozí platby, přijmout však musí vše do maximální hodnoty.

REKLAMA

CERTIS zpracovává každý den statisíce okamžitých plateb. Pro srovnání, v roce 2023 to bylo v průměru 650 tisíc okamžitých plateb za kalendářní den, zatímco v roce 2019 26 tisíc. Historicky nejvíc transakcí v jediný den se uskutečnilo letos v lednu, kdy CERTIS vypořádal 1 293 971 okamžitých mezibankovních plateb.

Petra Vlčková, Česká národní banka

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

V žebříčku finančního zdraví domácností se Česku daří stoupat, protože se jinde situace zhoršuje

Zatímco vloni Česku v pilíři Finančního zdraví patřila 12. příčka, letos jsme se posunuli na 9. místo v EU. Podle zjištění Indexu prosperity a finančního zdraví to však nebylo způsobeno výrazným zlepšením napříč sledovanými indikátory, ale spíše zhoršením států, které byly ještě v loňském ročníku před ČR. […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

21. 08. 2024

Investování s pozitivním vlivem – adaptace na změnu klimatu a transformace v měnícím se světě

Rizika spojená se změnou klimatu mají dopad na naši společnost, narušují potravinovou bezpečnost, infrastrukturu, vodní systémy a pobřežní oblasti. Zvyšování hladiny moří, rozsáhlé požáry a narušení dodavatelského řetězce způsobené drsnějšími a častějšími nepříznivými povětrnostními jevy jsou jen některé příklady těchto rizik.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

19. 08. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *