16. 09. 2024
Likvidátoři Kooperativy již vyrazili do zatopených lokalit
Již v průběhu víkendu Kooperativa zaznamenala několik set nahlášených škod. „V této chvíli se jedná o 1700 škod za cca 97 milionů Kč. Zpočátku se jednalo o poškození nemovitostí padajícími větvemi a stromy, případně zatečení do nemovitostí poškozenou střechou, ale nyní již převládají škody z povodní. Většinou jde o poškozené nemovitosti, ale registrujeme i 50 poškozených vozidel. Nejvíce škod samozřejmě přichází z Moravskoslezského kraje,“ komentuje dnešní čísla Ondřej Poul, ředitel Centra likvidace v pojišťovně Kooperativa.
Co se týká dalších škod z povodní, v mnoha oblastech hladina řek teprve postupně klesá, takže Kooperativa očekává největší nápor hlášení od zítřka. Proto posílila služby na infolince, jako lepší variantu doporučuje hlášení škod on-line na www.koop.cz, kde je možné rovnou přikládat i fotografie a seznam poškozených věcí. To samozřejmě urychlí proces vyřízení škody.
Na severní Moravě už technici Kooperativy prohlížejí první škody. „Zítra vyrazí na severní Moravu i naše mobilní vozidlo, kde budou moci škody klienti přímo nahlásit, obsluha zajistí i případné prohlídky. S prohlídkami škod budou pomáhat i naši pojišťovací poradci. Kolegy budeme operativně přesunovat do nejpostiženějších oblastí,“ popisuje nasazení všech kapacit Ondřej Poul.
Kromě výplaty pojistného plnění po ukončení pojistné události nabízí Kooperativa klientům i možnost požádat o výplatu zálohy na pojistné plnění. Stačí vyplnit příslušný formulář s likvidátorem, který škodu dokumentuje. Zálohu Kooperativa klientovi obratem poukáže na účet.
Pro usnadnění vyřízení pojistných máme pro klienty několik rad:
- zabraňte zvětšování rozsahu škody, například začněte s provizorní opravou střechy, aby do domu nadále nezatékalo, případně začněte s čerpáním vody z domu,
- nahlaste událost, on-line na webových stránkách Kooperativy, kam můžete nahrávat i fotografie, případně na infolince 957 105 105 nebo na naší pobočce,
- pořiďte fotodokumentaci škody, zejména aby byl vidět stav před začátkem oprav, pak postupně foťte další škody: i třeba příčinu záplavy – místní tok, kanál; zdokumentujte do jaké výše záplava vystoupala, důležité jsou celkové pohledy, foto celých místností z několika stran; průběžně dokumentujte likvidované předměty a stavební součásti; přístroje a technologie foťte s detaily (štítek spotřebiče), vyfoťte demontované stavební konstrukce (podlahové krytiny, parkety, obklady stěn apod….). Prostě čím více fotek, tím lépe,
- načrtněte plánek místností s uvedením názvu a rozměrů, příp. i výšky zaplavení,
- udělejte soupis poškozených věcí, stavebních součástí, je-li to možné, zajistěte k těmto věcem doklady,
- poškozené zaplavené věci vysušte, elektrické spotřebiče nezapínejte a zabezpečte posouzení odbornou opravnou, věci nepodléhající zkáze ideálně ponechte někde poblíž, aby je mohl prohlédnout technik pojišťovny.