09. 11. 2017
Máma na živnosťák: mateřskou je třeba včas naplánovat. Na peněžitou pomoc v mateřství nemá nárok každý
Každý pátý Čech starší 15 let vlastní živnostenské oprávnění. Třetinu všech živnostníků v České republice tvoří ženy. Otázka, jak zvládnout podnikání a mateřství současně, je proto stále palčivější. Ženy, které podnikají, by na plánování mateřské měly myslet s dostatečným předstihem. Na mateřskou totiž automaticky nárok nemají. Navíc, pokud nesplní stanovené podmínky pro čerpání mateřské, nemohou uplatnit výhody při čerpání rodičovské. Pozornost je třeba věnovat především včasnému hrazení nemocenského pojištění.
Na rodičovský příspěvek mají nárok všichni občané České republiky, kterým se narodí dítě. Na mateřskou, neboli peněžitý příspěvek v mateřství, ale dosáhnou jenom živnostníci, kteří si platí nemocenské pojištění. „Rodičovský příspěvek je sociální dávka, obdobně jako třeba příspěvek na bydlení. Nárok na něj má jeden z rodičů automaticky. Celková výše rodičovského příspěvku je pro všechny stejná, státem stanovená na 220 tisíc korun. S peněžitým příspěvkem v mateřství je to složitější. Nárok na něj vzniká pouze živnostníkům, kteří si minimálně 270 dní v posledních dvou letech před začátkem čerpání mateřské hradili nemocenské pojištění. Z toho minimálně 180 dní musí nástupu na mateřskou bezprostředně předcházet. Výše tohoto příspěvku je odvozena od výše placeného nemocenského pojištění,“ vysvětlila Blanka Štarmanová, daňová poradkyně společnosti TaxVision a portálu eDaně.
Peněžitou pomoc v mateřství může žena začít čerpat nejdříve osm týdnů před plánovaným termínem porodu. Nejpozději však začátkem šestého týdne před porodem. V případě předčasného porodu čerpání mateřské začíná právě v den porodu. Po skončení šestinedělí může mateřskou čerpat i otec dítěte. „To může být výhodné zejména pro páry, kde žena nesplňuje podmínky pro čerpání peněžité pomoci v mateřství. Tedy neplatila si dostatečně dlouho nemocenské pojištění. Případně pro páry, kde je muž zaměstnaný, a nemocenské pojištění za něj tedy hradí zaměstnavatel,“ upřesnila Blanka Štarmanová.
Mateřská je poskytována celkem 28 týdnů v případě narození jednoho dítěte. Po tuto dobu se rodič – živnostník, který tento příspěvek čerpá, nesmí své živnosti věnovat. To platí pouze v případě, že živnost provozuje jako hlavní pracovní činnost. „Podnik může fungovat i nadále, pokud matka sama práci nevykonává, ale pracují za ni zaměstnanci. Živnost také nemusíte pozastavovat, pokud ji máte pouze jako přivýdělek, tedy vedlejší činnost, a peněžitou pomoc v mateřství čerpáte ze zaměstnání,“ dodala Blanka Štarmanová.
Rodičovskou může čerpat jak matka, tak otec dítěte. V některých případech i prarodiče, pokud mají dítě v péči. Čerpání rodičovského příspěvku navazuje na peněžitou pomoc v mateřství. V případě, že žádný z rodičů na peněžitou pomoc v mateřství nárok nemá, začnou čerpat rodičovskou ihned po narození dítěte. „Čerpání rodičovského příspěvku je možné maximálně čtyři roky. Pokud alespoň jeden z rodičů měl nárok na peněžitou pomoc v mateřství, může si výši měsíčního příspěvku určit dle vlastního uvážení,“ popsala Blanka Štarmanová. Výše měsíčního příspěvku ale nesmí překročit 70 procent předešlé hrubé mzdy. Nejvíce může rodič měsíčně pobírat 11 500 korun. V takovém případě bude rodičovská vyčerpána za 19 měsíců. Rodiče, kterým na peněžitou pomoc v mateřství nárok nevznikl, si výši příspěvků volit nemohou, rodičovskou tak budou pobírat právě čtyři roky.
REKLAMA
Tisková zpráva: TaxVision, eDaně.cz